Poslaneckou sněmovnu ovládla tichá koalice ANO, KSČM a SPD (popř. s Piráty). Zároveň si předseda ANO Andrej Babiš stěžuje, že policie koná podle zákona v případu pravděpodobného podvodu (dotačního, popř. i daňového) s projektem Čapího hnízda.
Tichá koalice Babišovy strany, Okamurovy strany a komunistů byla dávno předvídatelná. FORUM 24 na její pravděpodobný vznik upozornilo již krátce po volbách a již před volbami upozornilo také na blízkost ANO a SPD.
Policie podala žádost o vydání předsedy a 1. místopředsedy ANO (Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka) bez prodlení, protože jí to tak ukládá zákon. Zákon v tomto smyslu myslel nejen na (případné) oběti, nýbrž i na obviněné. Babiš má zkrátka právo, aby byl postaven před spravedlnost, co nejdříve to bude možné, a stejně tak má právo si odpykat případný trest, jakmile to bude možné.
Jak by se mu líbilo, kdyby policie schválně zdržovala a s obviněním by přišla třeba až za deset či patnáct let, přičemž by Babiš neměl jistotu, kdy takové dávno připravené obvinění vyšetřovatelé vytáhnou? Opět by si stěžoval.
Babiš svými stížnostmi v médiích ukázal, že ani trochu nechápe fungování právního státu. Když mluvil o řízení státu jako firmy, neměl tím asi na mysli hospodaření státu. To by totiž jinak tolik neutrácel, nerozpustil by prakticky veškeré rezervy a nenechal by tolik propadnout míru investic. Měl tím zjevně na mysli řízení státu jako firmy v oblasti právní.
Policie však může mít ke spěchu (k prakticky okamžitému podání žádosti o vydání poslanců do nově zformované sněmovny) i jiný důvod než péči o rychlý spravedlivý rozsudek (ať už v podobě trestu, či osvobození) pro Babiše a případné rychlé následné znovuobnovení Babišovy kariéry. Tušíte jaký? Že by vyprchávání pachových stop na místě činu (čili na Čapím hnízdě a také v prostorách Agrofertu, kde se údajně odehrávaly valné hromady anonymů vlastnících v inkriminované době společnost Farma Čapí hnízdo, z nichž se bohužel ztratily všechny zápisy)? Kdepak. Vyšetřovatelé mohou mít oprávněné obavy o svou budoucnost. Ministerstvo vnitra pravděpodobně připadne Babišovu kandidátovi. ANO totiž chystá svou menšinovou vládu.
Po zkušenostech asi nelze předpokládat, že by Babiš svého postavení tentokrát nezneužil. Jak tvrdí odborníci z Rady Evropy, vyvíjel nátlak už na někdejší ministryni spravedlnosti za ANO Helenu Válkovou, aby nejmenovala vítězného kandidáta na místopředsedu Vrchního soudu. Ten po čase raději sám ustoupil. Obdobně česká finanční správa pod vedením Martina Janečka jmenovaného Babišem ilegálně likvidovala (a možná dodnes likviduje) firmy prostřednictvím tzv. zajišťovacích příkazů. Stejně tak Babiš jako ministr financí vyhrožoval redakci internetového deníku Echo24.cz kontrolou, která opravdu během pár týdnů přišla. Novinářům do Lidových novin dokonce volal, že asi nevědí, s kým mají tu čest, když neinformovali o jedné tiskové zprávě ANO. Nahrávka je případně volně dostupná na internetu. Později přísahal, že média přestane ovlivňovat, ale svůj slib nedodržel, jak ukázaly tajné nahrávky s novinářem Markem Přibilem (jejichž pravost Přibil potvrdil).
Finanční správa rovněž podle slov svého šéfa nepovažuje za trestný čin (ani přečin) umělé rozdělení jednoho či dvou podnikových dluhopisů (vydaných do konce roku 2012) z daňového důvodu na miliardy kousíčků, jak to provedl mimo jiné i Babišův Agrofert. Tyto dluhopisy si pak koupil přímo Babiš. V tomto případě však není jisté, že měl Babiš na stanovisko Finanční správy vliv.
Čapí hnízdo přitom není jediným případem, který orgány činné v trestním řízení řeší. Jak FORUM 24 informovalo, Národní centrála proti organizovanému zločinu (a také prostějovská kriminálka) prověřují rovněž případ podezřelého prodeje podílů na společnosti Profrost Andrejem Babišem.
Anonymní skupina Šuman navíc tvrdila, že došlo k vyvádění peněz u společnosti IMOBA (zkratka pro Investici Moniky Babišové), ale u tohoto případu nám není známo, že by bylo podáno trestní oznámení.
Kromě zastavení vyšetřování může Babiše (i Faltýnka) alespoň dočasně zachránit i poslanecká imunita, pokud jí nebudou zbaveni. Do Mandátového a imunitního výboru, který dává sněmovně v této otázce doporučení, přitom usedl mimo jiné Babišův blízký spojenec z Agrofertu Milan Feranec (ANO). Ten má navíc sám jakožto předseda dozorčí rady státního podniku České dráhy na svědomí podezřelý (zřejmě několikanásobně předražený) nákup společnosti Chaps Českými drahami.
Doufejme tedy v zájmu spravedlnosti, že si vyšetřovatelé pospíší.