Skupování klinik na umělé oplodnění je pro ministra financí Andreje Babiše vklad do budoucna. Během několika měsíců se přes svůj holding stal majitelem téměř poloviny specializovaných zařízení, a skoro každé druhé dítě ze zkumavky se tak rodí pod dohledem jeho zaměstnanců. Za zhruba 1,5 miliardy ovládl český trh a zdá se, že tím Babišovy plány nekončí. Jeho firmy totiž nabízejí i genetickou diagnostiku, tedy například určování otcovství, nebo zjištění dědičných vloh pro rakovinu. Zákon, který by mu po zemědělství zabránil ovládnout další obor podnikání, se nechystá.
Jak informuje týdeník Dotyk, formou koupě dalších klinik už zřejmě Babiš své impérium zvětšovat moci nebude. Zabránil by mu v tom zákaz antimonopolního úřadu. Už dnes však vicepremiér vlastní 40 procent zařízení na umělé oplodnění, což mu bohatě stačí k ovládnutí trhu a téměř monopolnímu postavení. Jako řešení se tak nabízí budování nových prostor, které budou spadat pod kliniky, které již Babiš vlastní. Podle Dotyku je sice možné, že se vytvoří i konkurenční skupina, která využije snahy stávajících majitelů klinik o odprodej, ale zřejmě nedosáhne takové moci, jakou má v současnosti holding Hartenberg Capital, který Babiš při založení podpořil pěti miliardami ze svého kapitálu.
Kliniky staví i na genetice
Další výhodou klinik ministra financí je i fakt, že pod něj spadají specializovaná pracoviště, věnující se genetické diagnostice. Zdejší odborníci dokážou včas odhalit třeba vrozené dispozice pro nemoci mozku nebo rakovinu. Problémem, který však musí Babiš vyřešit, je dosavadní malá účast zdravotních pojišťoven na zákrocích a výzkumech. Proto by mu pomohla větší moc nad rezortem zdravotnictví a zejména nad pojišťovnami.
Problém v zákonech nehrozí
Jiný problém v legislativě ale ministru financí na cestě k dobrému obchodu nestojí. Naše zákony jsou totiž mnohem benevolentnější než například v Německu nebo Rakousku. Jak podle Dotyku říká manažer holdingu František Tregler: „Mají horší podmínky, protože je tam silnější vliv církve.“ Ten ovšem v České republice není v následujících letech reálný, přestože KDU-ČSL je členem vládní koalice, která podle všech partnerů funguje na bázi vzájemné dohody. Babiš tak může spoléhat i na movitou zahraniční klientelu ze zemí, kde zákony neumožňují to, co ministrovy kliniky nabízejí.