Ministr financí Andrej Babiš si koupil noviny, aby psaly pravdu. Lidové noviny i MF DNES, stejně jako jejich internetové verze, to poctivě dělají. Rozhodně navíc nezveřejňují nic, co by mohlo Babiše poškodit, jak ukazuje současná kauza jeho dluhopisů, se kterou jako první přišel web ECHO24.cz. Pan majitel přece říká, že jsou to lži.
Ve všech Babišových médiích najdeme na téma dluhopisů celé tři články, z toho dva převzaté z České tiskové kanceláře. Informace o trestním oznámení, kterému Babiš čelí, vyšla na webech iDNES.cz i Lidovky.cz dne 4. ledna 2017. V obou případech se jednalo o zprávu z ČTK. Pokud jde o tištěná média, Lidové noviny, kde redaktoři tak rádi otevírají různé „kauzy“, pro jistotu nenapsaly vůbec nic. O něco odvážnější byla MF DNES, kde si Miroslav Korecký dovolil zásadní hrdinský čin – na str. 13 se 21. ledna 2016 o celé věci zmínil v Sobotním zápisníku z Malé Strany. Jednou větou. Gratulujeme.
Zajímavý je ovšem letmý pohled do archivu. Právě Mladá fronta DNES – tehdy ale ještě tak nějak nepatřila vicepremiérovi vlády – v roce 2005 odstartovala kauzu, která stála křeslo někdejšího premiéra Stanislava Grosse. V období od konce ledna až do dubna 2005, kdy Gross odstoupil, zde nalezneme téměř 300 různých článků nebo zmínek, z toho většinou původních. V Lidových novinách je situace podobná, článků zde za toto období najdeme skoro 200.
Byla to totiž taková doba, kdy se nesrovnalosti v penězích člena vlády řešily ve všech médiích, jelikož jejich role spočívala v kontrole politiků. Nebyly to jen zprávy, ale i komentáře, glosy nebo rozhovory s těmi, kdo měli ke kauze Grossova bytu co říci.
Pokud ještě někdo hodlá tvrdit, že média patřící ministru financí jsou svobodná, čísla hovoří jasně. „Novináři“ z Mafry tak opět jasně ukázali, že jsou pouhými zaměstnanci Agrofertu.
P. S. Vzpomínáte si ještě, kdo v roce 2005 vedl českou pobočku Transparency International? Nebyl to nikdo jiný než současná pražská primátorka z hnutí ANO Adriana Krnáčová. Lidovým novinám ke kauze Grossova bytu tehdy řekla: „Jak máme nyní premiérovi uvěřit, že každé jeho další prohlášení bude pravdivé? Nicméně odkrýt, jak to skutečně bylo, je otázkou jeho cti. Může tím jenom získat, nyní mu nikdo nevěří, jeho image nemůže už více utrpět.“ Stačilo 12 let a paní Krnáčová na otázku cti trochu pozapomněla. To se ale členům hnutí ANO, zaměstnancům Andreje Babiše, prostě občas stává.