István Léko sice skončil jako šéfredaktor Lidových novin Andreje Babiše, avšak svého poslání se nevzdává. Naopak. Léko se v rubrice Lékárna spravedlivě rozhořčil nad věcí, kterou z duše nenávidí: nad střetem zájmů. Člověk, který jako šéfredaktor sedm let pracoval pro ministra financí, resp. předsedu vlády, moc dobře ví, jak závažný problém to je.
Celý Agrofert včetně všech divizí, kam patří hnutí ANO nebo vydavatelství Mafra, je na nohou. Šéf se totiž zlobí na předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. S rozhodnutím soudu, který zrušil některé části volebního zákona, Babiš a jeho lidé nemohou dělat vůbec nic, tak alespoň kolem sebe kopou. Premiér s tím začal neuvěřitelným projevem, v němž na Rychetského osobně útočil, přidala se ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která ústavní soudce rovnou obvinila z korupce, ozývají se poslanci i redaktoři, a teď přišla řada i na Léka.
Léko ve svém textu připomíná, že Rychetský volební zákon prosazoval na konci devadesátých let. Dnes již bývalý šéfredaktor odhalil zásadní věc: Pavel Rychetský je ve střetu zájmů. To je prostě skvělé, jak je pan Léko ostražitý a okamžitě se neohroženě ozve, když se zjistí, že někdo takto závažně porušuje morální, profesní a různé jiné normy. Je to dobře zejména díky tomu, že víme, že na to takto jistě začne upozorňovat i u jiných osob, v jejichž případě konflikt zájmů znamená například obohacování se na úkor daňových poplatníků či podobné korupční praktiky.
„Mnoho lidí tento krok považuje za zlý, účelový a bezcharakterní od člověka, který dobře ví, do jaké nejistoty a chaosu uvrhne Ústavní soud celou republiku a její občany,“ píše Léko, který tento svůj průzkum, na jehož základě dospěl k nutnosti odsoudit Rychetského kroky, nejspíše dělal v Agrofertu.
Pan Léko ve svém textu navíc ještě upozornil na to, jak strašně v České republice upadá justice. „Není podstatné, jestli kroky Pavla Rychetského byly a jsou vedeny fanatickým politickým aktivismem, mesianistickým komplexem či touhou se proslavit. Podstatné je, že v čele Ústavního soudu sedí osoba, která spoluvytváří normy chování a hlasuje pro ně, aby je pak rušila, kritizovala a prohlašovala za nesouladné s ústavou.“
Ano, pan Léko, to je obránce norem, morálky i ústavy. Sedm let jsme měli možnost sledovat to na novinách, které vedl. A jak vidno, ani po odchodu z postu šéfredaktora své zvyklosti a zásady nehodlá opustit.