Důchody v České republice by se měly v příštím roce zvednout přibližně o 800 korun, což představuje zákonnou valorizaci. Průměrně by částka tedy dosahovala 15.270 korun. Vyplývá to z vyjádření ministryní financí Aleny Schillerové (za ANO) a práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pro ČT a věc už kritizují opoziční politici, například lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.
Schodek státního rozpočtu byl kvůli koronavirové krizi prozatím navýšen ze čtyřiceti na tři sta miliard korun. A přestože Schillerová odmítala jakékoliv škrty fiskálních výdajů, první zmínky pro mnohé překvapivě padají právě směrem k důchodcům.
„Tak první opatření na šetření této vlády Andreje Babiše jsem odhadl naprosto přesně. Schytají to důchodci. Místo výrazného zvýšení až o 1500 Kč klesne navýšení důchodů na zákonnou výši průměrných 800 Kč. Při inflaci to reálně znamená pokles jejich kupní síly,“ uvedl na svém twitterovém účtu Zdechovský.
Tak první opatření na šetření této vlády @AndrejBabis jsem odhadl naprosto přesně. Schytají to důchodci. Místo výrazného zvýšení až o 1500 Kč klesne navýšení důchodů na zákonnou výši průměrných 800 Kč Při inflaci to reálně znamená pokles jejich kupní síly. #bezandrejetozvladneme
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) May 11, 2020
Ze zákona musí docházet k meziročnímu růstu důchodů o tzv. valorizaci – inflaci a polovinu růstu reálných mezd. Zda bude valorizace nakonec překročena, se však definitivně ukáže až na podzim.
V souvislosti s nastalou situací doporučovali zástupci opozice škrty naopak v dříve vládou zavedených bonusech, o kterých často mluvili jako o rozhazovačných či zbytečných. Nejčastěji zde bylo skloňováno zrušení slev na jízdné pro důchodce a studenty, které vyjdou státní kasu ročně na 6,5 miliardy korun. A přestože tento krok doporučoval v polovině dubna i viceprezident Svazu průmyslu a obchodu Radek Špicar, ministr dopravy Karel Havlíček (ANO) to již dopředu odmítl.