Andrej Babiš se dal na pokání. Sní totiž o tom, že se do roku 2035 přestaneme chlubit tím, že neplatíme daně. Svěřil se s tím na prezentaci své vize pro rok 2035.
To tedy znamená, že se bude vyhýbat daním, nebo je snad dokonce krátit ještě nějakých 18 let. A možná i poté, jen o tom pak přestane mluvit. Více než miliarda jeho korunových dluhopisů, díky nimž se vyhnul již zhruba 50 milionům korun, které by jinak musel zaplatit na daních, má přitom dobu splatnosti 10 let a vydány byly na konci roku 2012.
Babiš má však i jiné způsoby, jak neplatit daně. Především se prokázalo, že lhal, když se tvářil, že nikdy nepodnikal v daňovém ráji, jak odhalil tajemný twitterový účet Julius Šuman a jak lze dohledat. Podle tohoto účtu si Babiš rovněž libovolně přehazoval zisky a ztráty mezi některými svými firmami, čemuž nasvědčuje i jejich účetnictví. Obdobné podezření na daňové podvody vyvolává Babišův prodej firmy Profrost svému Agrofertu. Nakonec však z pohledu veřejných rozpočtů nejde ani tak o to, kolik Babiš ušetří na daních, jako spíše o to, kolik peněz mu ještě přiteče díky různým dotacím.
Babiš se ve vizi nečekaně přiznává i ke svým dosti překvapivým snům. Přál by si třeba, aby starostové byli voleni přímo. Běžnou námitkou kritiků tohoto postupu je skutečnost, že pak takový starosta třeba ani nemusí být schopen nic prosadit, pokud nemá jeho strana v zastupitelstvu většinu, ale obyvatelé obce budou ze všech případných neúspěchů či přijatých nesmyslů vinit jistě právě jeho. Babiš to však vyřešil, do roku 2035 bychom u nás už neměli mít vůbec žádná obecní zastupitelstva. Starosta společně s úředníky podle něj přece stačí.
Každý ať se sám zamyslí, jestli je dobré svěřit život (tedy především rozpočet) každé jednotlivé obce vždy jedinému člověku. Není náhodou problémem mnohých malých vesnic, že není možné vybrat ideálního kandidáta, takže pár dalších zastupitelů pak nutně slouží aspoň jako jakás takás pojistka? Není náhodou riskantní ponechat velká města (nebo třeba i jen lidnaté městské části) jedinému člověku?
Při prezentaci knihy o svých snech Babiš nezapomněl vychválit Slováky. Jeho národ je prý strašně šikovný a uspěl po celém světě. Ledaže by měl na mysli Čechy. Jenže Babiš není národností Čech, nepleťme si národnost s občanstvím.
Hlavním snem podnikatelů je pak podle Babiše vytvoření rodinné firmy, ve které budou pracovat jeho děti. Tím se vysvětluje, proč vymyslel pro své děti Čapí hnízdo, ale ponechal si pozemek pod ním a nakonec firmu ovládl díky ručení za prakticky neúnosný bankovní úvěr.
Do roku 2035 by chtěl Babiš společně se současnou pražskou primátorkou v Praze vybudovat galerii pro Muchovu „Slovanskou epopej“. Opravdu věří, že v té době bude ještě primátorkou Adriana Krnáčová? Druhou možností je, že je to naopak jeho aktuální plán. Pak by měl ovšem prezentaci ke svým snům pro rok 2035 zahrnout do nákladů na letošní předvolební kampaň, což se mu nechce.
Otázkou však je, co si vůbec Babiš představuje pod pojmem „sny“. Tvrdí totiž, že každý máme nějaké vize a ty se pak mění na naše sny. Rozumíte tomu?