Středočeského podnikatele Jakuba Studeckého se zavádění elektronické evidence tržeb týká ve všech třech vlnách. Ještě před ostrým spuštěním EET řeší první problémy. Nájemci stánků v kempu, který vlastní, mu například oznámili, že s příchodem EET skončí. Zavedení evidence tržeb v jeho dalším podniku, čelákovické hospodě, mu pak zpomaluje její chod.
Podnikatel vlastní hospodu v Čelákovicích a kemp u Probošťských jezer u Staré Boleslavi. Ročně odvede na daních několik set tisíc korun. „Své stánky v kempu zkusím začít evidovat až ve třetí vlně, stejně jako Parkys ministra Babiše. O stánky, které pronajímám, nebude mít po zavedení EET nikdo zájem, což už mi bylo sděleno,“ řekl ČTK Studecký. Stánky s rychlým občerstvením Parkys, které vlastní Kostelecké uzeniny spadající do koncernu Agrofert Andreje Babiše, se do EET zařadí až s třetí vlnou díky výjimce, kterou dostali stánkoví prodejci. Týká se to takových stánků, které svým zákazníkům nenabízí zázemí ve formě stolů a židlí.
Jeden nájemník má o stánek ve Studeckého kempu zájem i nadále, ale pouze za podmínky, že dostane slevu na nájmu. „Podle EET se rozhodne, jestli bude pokračovat, ale každopádně bude požadovat, abychom všichni v kempu, co po zavedení EET zůstaneme, zdražili a měli tak stále srovnatelné ceny“ dodal Studecký.
Jeho čelákovická hospoda je na EET už připravena. Pokladna stála majitele deset tisíc korun. „Jedná se vlastně jen o základní zabudovaný mobil s tiskárnou,“ uvedl. „V mé hospodě je větší podíl tržby na automatech, tržby na baru jsou podřadné ve výši cca čtyř tisíc za den, takže malá kasa prozatím postačí,“ doplnil podnikatel. Podle něj ale bude základní zařízení na evidenci tržeb občas zdržovat chod restaurace, a to především o víkendech. „Včera dle kamer barmanovi musel pomáhat jeden další člověk,“ řekl Studecký.
Začít s evidencí chce právě na základním zařízení, časem si chce udělat názor podle zkušeností a dalších změn v zákoně. „Počkám si na třetí vlnu, buďto to zruší a nebo si potom ušetřím na lepší systém, který bude rovnou ukazovat objednávky jídel v kuchyni, přidělovat jídlům lístky na vyzvednutí a podobně,“ řekl ČTK.
V rámci provozování kempu ho také čeká nutnost vypořádat se se dvěma vlnami zavádění EET. „Krátkodobé ubytování, tedy stany, případně karavany co přijedou a zase odjedou, spadají do první vlny EET. Já ale i dlouhodobě pronajímám místa karavanům, které jsou zde natrvalo a platí mi povětšinou dvakrát ročně. To zase spadá až do třetí vlny,“ uvedl Studecký. Na dotaz, zdali by pro něj nebylo jednoduší zavést EET pro všechny své služby již v rámci první vlny, odpověděl: „Určitě pokud nemusím, tak to nechci zavádět dřív. Za prvé s tím nesouhlasím a za druhé v létě jsme na stánku o víkendech nebo zvláštních akcích už tak sotva stíhali. Bouchat to navíc ještě do kasy je nepředstavitelné,“ zdůvodnil své rozhodnutí podnikatel.
Studecký kritizuje i před časem zavedené kontrolní hlášení. „Od té doby mám dvakrát týdně na uchu účetní, že mi někdo špatně vystavil fakturu, nebo ať se něco předělá,“ řekl. Vzhledem k míře šedé ekonomiky u nás si Studecký nemyslí, že je to potřeba zavádět podobná opatření, jako je EET.