Server iRozhlas.cz zjistil, že ministerstvo financí nepožádalo Evropskou komisi o proplacení 100 milionů korun, které byly z českého rozpočtu společnosti Penam zaslány jako dotace na výstavb výrobní linky na lepší toastový chléb. A je dost možné, že je EK nikdy neproplatí, tudíž vybavení továrny premiéra Andreje Babiše zaplatí Češi.

Na celé věci je skandálních hned několik aspektů. Tím prvním samozřejmě je nebetyčná drzost, se kterou se toto všechno děje. Kolosální střet zájmů byl odhalen, ale nevadí, zaplatíme to z našeho rozpočtu, vždyť si to můžeme dovolit, vedeme totiž ministerstvo financí.

Dalším problémem je vlažná reakce veřejnosti, která je ovšem způsobena tím, že se o této věci většina lidí nic nedozví. Proč? Protože média o ní neinformují. S informací přišel server iRozhlas.cz. Z větších médií se objevila na webech Aktuálně.cz nebo Seznam Zprávy. Babišovy weby iDNES.cz a Lidovky.cz samozřejmě mlčely.

Třetím aspektem jsou úředníci. Zaměstnanci tam, kde se proplácejí dotace. Opravdu tyto lidi nezaráží, co dělají? My už dlouho víme, že některé věci nezarážejí zaměstnance vydavatelství Mafra, že hranice myslitelného překračují úředníci na finanční správě… Ale kde je někdo, kdo se tomuto obludnému systému postaví?

A pak je tu samozřejmě poslední otázka – proč by měla takto velká firma vůbec nějaké dotace dostávat? Penam je známý zejména nekvalitním, levným pečivem. Holding Agrofert je hegemonem trhu. Proč by měl být podporován kýmkoli, ať už z EU, nebo z České republiky?

Babiš si zprivatizoval stát a nyní řeší své problémy tak, že zneužívá svého postavení. Bojovník proti korupci nám tu ukázal nejvyšší formu korupce. A proto mají tak velký smysl demonstrace, které nepřestávají.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora