Premiér Babiš čelí dalšímu vážnému problému. Právníci Evropské komise ho podezírají ze střetu zájmů a porušení dotačních pravidel. Mezi nejhlasitější Babišovy advokáty se znovu zařadil šéf komunistů Vojtěch Filip. Na jeho obranu použil i hoax o Krymu.
[ctete postid=“222855″ title=“Symptomy nové doby. Babiše se zastal Jaroslav Kojzar, pověstný bard Rudého práva“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/Kojzar-385×230.jpg“ excerpt=“Nová doba má nové symptomy. Miliardáře a „vykořisťovatele pracujících“ Andreje Babiše “ permalink=“http://forum24.cz/symptomy-nove-doby-babise-se-zastal-jaroslav-kojzar-povestny-bard-rudeho-prava/“]222855[/ctete]
Ještě zcela neutichla kauza Čapí hnízdo, rozjitřená reportáží Seznamu, a explodovala další časovaná mina. Z uniklých zpráv do tří významných evropských deníků vyplývá, že České republice hrozí kvůli konfliktu zájmů předsedy vlády miliardová škoda. Potvrzují se totiž podezření, že Babišova pozice premiéra není podle nových unijních předpisů slučitelná s tím, aby Agrofert čerpal peníze z evropských fondů.
Miliardové škody
Právní analýza Evropské komise mimo jiné uvádí, že šéf ANO vystupuje z pozice takzvaného beneficienta, tedy někoho, kdo má prospěch z fungování svěřenských fondů, do kterých loni vložil svoje firmy. I z tohoto důvodu může Evropská komise zpětně vymáhat až 2,1 miliardy korun, jež letos na dotacích inkasoval Agrofert.
Celkový účet může být daleko vyšší, jelikož prověřování plateb z eurofondů pro Babišův holding dosud neskončilo a vrací se až do doby, kdy jeho majitel poprvé vstoupil do vlády. Zpráva má být oficiálně představena v lednu, ale už nyní vyvolaly zveřejněné informace bouřlivý ohlas na domácí politické scéně.
Premiér Andrej Babiš tradičně obvinění odmítá, považuje je za lži a nesmysly. Poněkud úsměvně oznámil, že vláda bude na nejbližší schůzi projednávat právní analýzu ministra spravedlnosti Jana Kněžínka k témuž tématu. Už předem lze očekávat, co bude dokument ministra z týmu ANO obsahovat, je-li mu politický život milý.
Referendum o Krymu
Jediné parlamentní subjekty, které v nové kauze vedle hnutí ANO zachovaly zdrženlivé reakce, jsou nepřekvapivě SPD a KSČM. Znovu paradoxně vyniká patolízalský postoj komunistů, kteří v posledních měsících podporují kdysi „úhlavního nepřítele“ velkokapitalistu tak vehementně, až působí jako integrální součást jeho impéria.
Do role nejkovanějšího Babišova obhájce se stylizuje předseda KSČM Vojtěch Filip. Už předem se nechal slyšet, že těmto zprávám nevěří a udělá si na ně svůj právní názor.
„Významu sdělení bych přikládal tehdy, pokud by šlo o názor advokátů, kteří jsou asociováni při Evropské komisi. Ti například zkoumali referendum na Krymu a potvrdili, že proběhlo v souladu s ukrajinskou ústavou, a tedy, že nejde o žádnou anexi. Jinak se budu zabývat jen rozhodnutím orgánů EU, nikoli novinovými spekulacemi,“ uvedl doslova.
Filip tak plynule navazuje na svoje nedávné postoje k novým skutečnostem v případu Čapí hnízdo, kdy komunisté jako jediní vedle hnutí ANO aktivně podpořili vládu při hlasování o nedůvěře.
Mimochodem v této souvislosti je pozoruhodná podobnost slovníku KSČM s ruskými propagandistickými servery, které velmi zabojovaly za udržení Andreje Babiše ve vládě. Zatímco web Aeronet jásal, že „pokus o státní převrat byl potlačen“, komunisté vydali prohlášení v obdobném duchu: „Ke svržení kabinetu nedošlo. Pokus šesti opozičních stran zlikvidovat vládu kvůli posledním informacím v tzv. kauze Čapí hnízdo nevyšel.“
Nenechám ze sebe dělat pitomce
„Opravdu ze sebe nenechám dělat pitomce některými médii, která si myslí, že mě mohou ovlivnit! Já se ovlivnit nenechám a se mnou ani kolegové z KSČM,“ zdůrazňoval tehdy před hlasováním Vojtěch Filip. „Mojí filozofií je dialektický materialismus, historický materialismus, ověřuji si. A jestli vy ze sebe necháte dělat blázny a budete věřit médiím, která vás chtějí manipulovat, je to váš problém!“
Ve výše uvedeném případě však dialektický materialismus a ověřování příliš nezafungovaly. Filip použil dávno vyvrácený hoax týkající se anexe Krymu, šířený loni na podzim dezinformačními servery.
„Právníci Evropské unie prokázali, že vstup Krymu do Ruské federace v roce 2014 byl proveden v souladu se zákony a ústavou Ukrajiny, stejně jako s mezinárodním právem,“ zněly závěry dezinformační „právní analýzy“, ze které dnes vychází i šéf komunistů.
Akce kremelského okruhu
Jak už dříve zjistil web Manipulátoři, nejedná se o oficiální výstup právníků asociovaných při Evropské komisi, jak tvrdí Filip, ale o názor jedné lobbistické organizace, která má přímé kontakty na vládní okruh Kremlu, z čehož vyplývá její snížená objektivita.
[ctete postid=“223723″ title=“Höschl popírá Zemanovu a Babišovu mediální legendu. Premiérova syna je mu líto“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2015/06/F200910150114001-385×230.jpeg“ excerpt=“Profesor Cyril Höschl se ohradil proti slovům prezidenta Zemana a premiéra Babiše, že “ permalink=“http://forum24.cz/hoschl-popira-zemanovu-a-babisovu-medialni-legendu-premierova-syna-je-mu-lito/“]223723[/ctete]
Tuto analýzu zpracoval šéf Asociace akreditovaných právníků pro styk s orgány veřejné moci EU (AALEP) Christian de Fouloy. Samotná organizace je jen jednou z neziskových organizací bruselských lobbistů, která nemá s oficiálními orgány Evropské unie nic společného.
Členem této asociace je Oleg Rumjancev, jenž působí jako veřejný poradce federální služby pro duševní vlastnictví Ruské federace (Rospatent) a přednáší jako docent v proslulém Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO), což je elitní diplomatická škola Ministerstva zahraničních věcí Ruska pro místní prominenty.
Kromě toho Rumjancev dostal v roce 2008 čestnou cenu přímo od ruského prezidenta Vladimira Putina, nebo působil jako asistent a poradce v ruské dumě.
Pokud bude premiérův neplacený advokát Filip věřit pouze podobným „expertům“, bude to mít jeho „klient“ dobré. Ti by jistě stvrdili i Babišovu legendu, že Krym je běžná prázdninová a bezproblémová destinace, a nějaké řeči o nelegálním překročení ukrajinských hranic z ruského území jsou jen účelovou a lživou kampaní.