Antimonopolní úřad Slovenské republiky na konci června rozhodl, že „v případě potravinářského subjektu došlo k poruše zákon o ochraně hospodářské soutěže“. Přestože úřad své rozhodnutí uvedl tak, aby nebyl přímo jmenován ten, koho se rozhodnutí týká, uvedly tvnoviny.sk, že jde o Babišův Agrofert, jenž měl koupit oklikou dvě velké pekárny v Bratislavě a v Žilině. Za porušení zákonů mu úřad uložil pokutu ve výši 21 milionů eur.
Jak uvedl úřad, „podnikatel působící v pekařském segmentu neoznámil úřadu koncentraci, kterou získal kontrolu nad dvěma konkurenčními pekárnami, a stejně tak vykonával práva a povinnosti vyplývající z této koncentrace bez získání souhlasu úřadu s takovou akvizicí“.
Tímto chováním došlo k porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže, podle kterého jsou podnikatelé povinni „spojení, které splní zákonem stanovená kritéria velikosti dotčených subjektů (vyjádřené jejich obratem), úřadu oznámit“.
Stejně tak jsou podnikatelé povinni zdržet se jakéhokoli výkonu práv a povinností vyplývajících z koncentrace až do doby, kdy o ní úřad rozhodne. Systém kontroly koncentrací je založen na principu preventivní kontroly, jehož cílem je předcházet narušení účinné hospodářské soutěže, a tak koncentraci lze uskutečnit až v okamžiku, kdy je ze strany soutěžní autority posouzena jako neproblematická. To se v tomto případě ale nestalo.
V důsledku propojení aktivit konkurentů totiž může dojít ke snížení účinné hospodářské soutěže, a tedy k negativnímu dopadu na trh, a tím i na spotřebitele. Proto jsou podnikatelé povinni jakékoliv obchody v tomto duchu úřadu hlásit. Babiš přitom pekárny koupil před třemi lety přes advokáty a slovenskému antimonopolnímu úřadu to nesdělil.
Za porušení povinnosti uložil úřad podle relevantních ustanovení zákonů pokutu ve výši 21 milionů eur, tedy v přepočtu přes půl miliardy korun. Pokuta se totiž vypočítává z celosvětových tržeb společnosti. Maximální pokuta může být 640 milionů eur. Kromě pokuty navíc hrozí, že bude Agrofert donucen obě pekárny prodat.
Rozhodnutí ještě nenabylo právní moci, účastník proti němu může v zákonné lhůtě podat rozklad.
Samotný Agrofert se k celé aféře nijak nevyjádřil a podle slovenských zdrojů se „tváří, že nic neví“.