Novinářka Deníku Referendum Zuzana Vlasatá a následně reportéři České televize odhalili skandální případ mafiánských praktik firmy Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Jedná se o vědomé poškozování úrody farmáře, který požadoval, aby firma Agrofert splnila smluvní závazky a nechala ho hospodařit v nájmu na garantované výměře zemědělské půdy. Arogantní chování ministrovy firmy a poškozování cizího majetku by za normálních okolností stačilo na to, aby si veřejnost vynutila Babišovu rezignaci.
Babišovi zaměstnanci zničili farmářovi úrodu chemickým postřikem
V pondělí 15. června ráno přinesl podrobnou zprávu Zuzany Vlasaté o záměrném poškozování majetku farmáře Deník Referendum a večer odvysílala Česká televize v pořadu Reportéři ČT reportáž nazvanou „Chemická pomsta“ autorů Jana Moláčka a Michaela Fialy.
Jihomoravský zemědělec Bohumír Rada vede spor se skupinou Agrofert o pozemky a podal žalobu k soudu, aby se domohl svých práv. Místo toho má ale nyní zničenou úrodu. Skupina Agrofert řešila spor tím, že zaměstnanci Andreje Babiše Radovi zničili čtyřicet dnů před sklizní vzrostlý lán obilí. Během několika květnových dní postříkali pole speciálním herbicidem, který je určený na likvidaci nežádoucích rostlin. Tou „nežádoucí“ rostlinou byla potravinářská pšenice Bohumíra Rady. „Zničili nám chleba,“ řekl farmář reportérům.
Farmářův syn Vojtěch Rada tuto likvidační akci, kterou provedli Babišovi zaměstnanci mezi 11. a 17. květnem, zdokumentoval na videu a nahrál si s nimi zároveň i telefonické rozhovory, v nichž mu potvrdili, že ničení pšenice herbicidem provádějí na příkaz svých nadřízených.
Musel Babišovi prodat firmu, kterou vybudoval
Bohumír Rada z jihomoravského Boskovštejna vybudoval mezi lety 1989 až 2010 velký zemědělský podnik „AGRO Jevišovice“. Firma mimo jiné patřila k největším výrobcům masa, které dodávala firmě Kostelecké uzeniny Andreje Babiše. „Na naléhání Andreje Babiše se naše firma téměř stoprocentně orientovala na dodávky své produkce Kosteleckým uzeninám,“ říká Rada v reportáži. Jenže po čase vedení firmy Agrofert začalo na Bohumíra Radu útočit, aby svůj podnik Babišovi prodal. Ten nátlaku nakonec podlehl a prodal AGRO Jevišovice do skupiny Agrofert, ale trval na podmínce, že ho Agrofert nechá hospodařit na zemědělské půdě v rozsahu 1500 hektarů. Andrej Babiš se k tomu 7. ledna 2011 písemně zavázal a dal na to Bohumírovi Radovi navíc ještě osobní garanci podáním ruky, že bude moci dále hospodařit. V tom smyslu byly pak podepsány i následné podnájemní smlouvy, protože pozemky polí mají často jiné vlastníky, než jsou firmy, jež na nich hospodaří.
Jenže Agrofert své závazky nedodržel a nechal hospodařit Bohumíra Radu jen na 797 hektarech, což znamená pro farmáře poloviční výnosy, poloviční tržby a nutnost propustit polovinu zaměstnanců. Nedodržení závazků Agrofert zdůvodnil tím, že mu údajně majitelé daných pozemků vypovídají nájemní smlouvy. Podle právního zástupce Bohumíra Rady Petra Vališe i z prosté logiky věci měl však Agrofert poskytnout Radovi náhradní plnění a nechat ho hospodařit na těch pozemcích, na nichž by to bylo možné.
Mluvčí Agrofertu: „Točit nebudeme.“
Ministr Andrej Babiš se k případu nevyjádřil. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil reportérům: „Točit nebudeme. On o těchto věcech už fakt neví, protože tu firmu už neřídí.“ A dodal, že předpokládaná vzájemná spolupráce s panem Radou skončila ve valné většině v rovině slibů. Neřekl jen, že ty nesplněné sliby byly na straně skupiny Agrofert.
Bohumír Rada se tedy obrátil na soud žalobou, aby se domohl plnění závazků skupiny Agrofert. Ten se ale místo toho snaží Bohumíra Radu z pozemků vytlačit, a to ničením jeho úrody na pozemcích s řádnou nájemní smlouvou.
„Mně je to proti srsti, ale co se dá dělat,“ řekl Babišův zaměstnanec.
Vojtěch Rada zdokumentoval ničení pšenice na 270 hektarech půdy. Na fotografiích a videích je jasně vidět, že likvidaci prováděly stroje firmy AGRO Jevišovice, kterou Bohumír Rada Babišovi odprodal. Ničení úrody fyzicky prováděli jeho bývalí zaměstnanci. Ti se Radovým omlouvali, že likvidaci úrody jim nařídili jejich nadřízení. Jeden traktorista, který jezdil s postřikovačem, nejprve zvažoval výpověď. Byl si zjevně vědom, že jde o trestný čin. Nadřízený mu však sdělil, ať ji klidně podá. Jako otec rodiny se tedy podvolil a herbicid na pšenici pana Rady vylil. „Mně je to proti srsti, ale co se dá dělat. To je hra jiných,“ řekl jeden z Babišových zaměstnanců, který likvidaci úrody prováděl.
Babišova firma ošetřila Radovu úrodu „s péčí řádného hospodáře“
Agronom firmy AGRO Jevišovice Leoš Klobouček, který vedl likvidaci Radovy úrody, řekl, že „veškeré informace k této události podá inženýr Karel Hanzelka, mluvčí Agrofertu. Hanzelka ale pouze sdělil, že AGRO Jevišovice se důsledně drželo právního řádu a že skupina Agrofert se snažila s Bohumírem Radou „nadstandardně vyrovnat“. „Pan Rada žádné nabídky nepřijal. Kvůli nemožnosti dohody s panem Radou tedy přistoupila firma AGRO Jevišovice k nápravě situace a své pozemky s péčí řádného hospodáře ošetřila běžným schváleným neselektivním herbicidním přípravkem,“ uvedl Hanzelka. Bohumír Rada si nechal vypracovat odborný znalecký posudek, který vyčíslil škodu na jeho zničené úrodě na 4 miliony korun. Jedná se o případ, který se podle Rady ještě v takovém rozsahu nikdy v České republice nestal.
Arogance vládnoucího koncernu Andreje Babiše
Zjištění Deníku Referendum a příspěvek reportérů ČT o likvidaci úrody farmáře Rady zapadá do dlouhé řady znepokojivých zjištění, která ukazují, že celá skupina firem Andreje Babiše se chová jako mocensky rozpínavý útvar, který rozšiřuje svoji moc prostřednictvím agresivních metod na hraně zákona, či dokonce, jako v tomto případě, zjevným trestným činem. Kdyby Andrej Babiš nezavřel ústa značné části médií, nemohl by již sedět na místě místopředsedy vlády. Jedině jeho mediální moc, společně s těmi, kteří mu pomáhají tuto moc realizovat, mu umožňuje, aby mu případy agresivního dobývání trhu, potlačování oponentů, boj o veřejné zakázky a veřejné dotace procházely a on byla i nadále naším nejpopulárnějším politikem.
Vedení skupiny Agrofert se snaží prostřednictvím stížností umlčet i redakci Reportérů České televize, v jejichž čele stojí novinář Marek Wollner. Pořad si můžete prohlédnout ZDE.
První článek Zuzany Vlasaté o tomto skandálu na Deníku Referendum si můžete přečíst ZDE.