Zajímavé perpetum mobile na generování peněz se podařilo stvořit místopředsedovi vlády ČR a ministru financí Andreji Babišovi. Nic proti úspěšným podnikatelům, ale pokud mohou výkony svých firem ovlivňovat tvorbou na míru šitých zákonů, vyhlášek a dalších norem prostřednictvím politiky, je zde jistý problém. Babišův koncern Agrofert sdružuje přes 220 firem různého zaměření. Zde jsou některé teze, jak koncentrace zákonodárné, exekutivní a mediální moci může vést k dosud nevídanému růstu majetku za pomoci státu.
Agrofert obhospodařuje 100 až 120 tisíc hektarů půdy. Vzhledem k nastavení dotačního titulu „na půdu“, kdy na 1 ha činí dotace bez 3 korun 6 000 Kč za rok, celkový příjem je tedy 600 až 720 milionů Kč ročně. Část jde z fondů EU. Na této ploše si Agrofert pěstuje suroviny pro vlastní potravinářskou výrobu i řepku olejnou na výrobu biopaliv, jejichž je nejvýznamnějším domácím producentem. Může si mezi svými firmami nastavovat vlastní ceny a tím optimalizovat výši zisku před zdaněním (prodám si levněji, mám nižší zisk, platím nižší daně).
Při pěstování surovin si firma používá hnojiva, která si sama vyrábí, a pesticidy, s nimiž je jedním z největším obchodníků – opět zde bere nějaké dotace a nikde není patrná byť minimální snaha o šetrnost k přírodě. Znovu: Existuje možnost si mezi svými firmami nastavovat vlastní ceny a tím optimalizovat výši zisku před zdaněním. Ještě ke snižování zisku před zdaněním: Nemusí se promítnout přímo v cashi, stačí zvyšovat hodnotu vlastních firem investicemi, navyšováním majetku či dalšími akvizicemi.
Jak dotovat média
Agrofert je prostřednictvím svých společností významným producentem potravin všeho druhu (nehodnotím kvalitu, třeba se to dá i jíst). Může od sebe levně nakupovat suroviny, prodávat finální výrobky za ceny srovnatelné s ostatními, z čehož vyplývá výrazně vyšší zisk. Ten lze snížit velkými náklady na inzerci a propagaci svých výrobků ve vlastních médiích, takže zase snižujeme daňový základ. Koncern tím média, která by jinak mohla být ztrátová, dostane ve zisku na nulu nebo do mírného plusu, vliv na veřejné mínění lze těžko ocenit, ale především před dalšími volbami bude dozajista veliký.
Sněmovnou nedávno schválené prodloužení dotací na biopaliva neznamená, že vše jde přímo za Babišem. Povinnost přimíchávání biosložky v určitých procentech do běžných paliv zůstává. Dotace mu umožní nezdražit, tedy udržet objem výroby. Existuje varianta, že by i bez dotací nezdražil, čímž by klesly zisky. Takto zůstávají zachovány.
Babišovo ANO je druhou nejsilnější vládní stranou, může ovlivňovat zákony přímo pro Agrofert. Co se týče exekutivy: Pokud se ministrovi financí někdo znelíbí nebo se mu zachce něčí firmu koupit, pošle na něj kontrolu z berňáku či jiné instituce. Pro příklad netřeba chodit daleko. Drobná živnostnice, která měla k Babišovu stylu vládnutí výhrady v diskusním (sic!) pořadu v České televizi a o den později měla ve firmě kontrolu, by mohla vyprávět.
Ze své pozice si může i daně odpouštět. Sám sobě si schvaluje investiční pobídky – z novin jsou informace dostupné o nárůstu z 0 Kč v roce 2013 na 1,5 miliardy Kč letos…
Bylo by zajímavé porovnat obchodní podmínky u „krutých nadnárodních řetězců“, které má dodavatel párků ze skupiny AGF, např. Kostelecké uzeniny, a ti ostatní dodavatelé. Daňová ne/kontrola je silný vyjednávací argument.
Smrtící pesticidy
Ještě něco o pesticidech: Agrofert je jako celek největším znečišťovatelem krajiny. Bylo by zajímavé alespoň odhadnout, kolik tun pesticidů aplikuje na půdu a rostliny za rok. Na přímý dotaz tiskový mluvčí odpověděl, že jde o obchodní tajemství. Nedodržováním legislativy Integrované ochrany rostlin zde vzniká významná konkurenční výhoda. To, že se občanům aplikací pesticidů na rostliny a jejich rezidui v Agrofertem produkovaných potravinách zkrátí život, pomůže státní kase a také Babišovu byznysu. Důchody se nebudou vyplácet vůbec, tím se sníží mandatorní výdaje. A zbude více na investiční pobídky a zemědělské dotace. Navíc současné investice Babišova konsorcia do zdravotnictví tímto také dostávají trochu jiný rozměr. Proč si za peníze pojišťoven trochu nezaléčit?
Nikdo netvrdí, že výše popsané procesy probíhají tak, jak je popsáno. Ale mohlo by tomu tak být. Jistě, můžeme se dohadovat o presumpci viny a presumpci neviny, ale vzhledem k tomu, že sám ministr neustále používá obrat „všeci kradnú“, je celkem jasné, k čemu se přiklonit. Při sečtení všech dotací pro Babišův Agrofert se zdá, že jedna předvolební kobliha Hnutí ANO vyšla daňového poplatníka opravdu draho! Jako jediné možné řešení proto vidím vysvětlit voličům, že příště by se politická odnož firmy Agrofert neměla v českém parlamentu vůbec objevit.