Bulvární web Expres.cz se nejprve přidal k dezinformátorům na sociálních sítích, když se snažil v čtenářích vyvolat dojem, že předsedu českého Senátu dopravily na Tchaj-wan čínské aerolinky. To se stalo v pondělí. Hned vzápětí ale vyšly další dva články, kterými web patřící do svěřenského fondu Andreje Babiše a do holdingu Agrofert dal najevo, na které straně stojí.
Po textu „Předseda Senátu Vystrčil odletěl na Tchaj-wan. Aerolinkami China Airlines!“ vydal jeho autor Štěpán Karlesz ještě jeden. Ten pojednává o účastníkovi senátní delegace Tomáši Goláňovi a nese titulek „Tohle že je služební cesta?! Senátor na Tchaj-wanu si stěžuje, že nemůže do bazénu“.
Goláň totiž ve svém facebookovém příspěvku o příjezdu na Tchaj-wan zmínil různá omezení, která čekala účastníky delegace kvůli koronavirové pandemii. Jedním z nich je, že v hotelu nelze navštěvovat bazén. Rozhodně ale nelze říct, že by senátor Goláň zrovna tento fakt nějak zvlášť zdůrazňoval.
Autor pak vybral dva negativní komentáře uživatelů Facebooku, aby demonstroval, že lidé mají Goláňovu cestu za „dovolenou z našich daní“. Ve skutečnosti ale pod příspěvkem jasně převládají pozitivní vzkazy.
Zajímavé také je, jaké popisky zvolil Expres.cz k fotografiím, které Goláň na sociální síť umístil. Ke snímku koupelny autoři napsali: „Pochlubil se i honosnou koupelnou.“ O co jde? O vyvolání dojmu, že senátoři drze utrácejí peníze českých občanů a bdělí redaktoři na to dávají pozor. Andrej Babiš totiž proti cestě protestoval, stejně jako prezident Miloš Zeman. U Babišových fotografií přitom Expres.cz na luxus nikdy nepoukazoval.
Další článek napsal Lukáš Vltavský a věnuje se pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi, na kterého (a na Piráty obecně) útočí Expres.cz dlouhodobě. Titulek „Než ‚vidlák ze Slavičína‘ Zdeněk Hřib odletěl na Tchaj-wan, ohlásil úklid haraburdí u svého domu“ spojuje nápis na Hřibově tričku, zahraniční cestu a zmíněný nepořádek. Vyberme ale některé pasáže, které jasně ukazují naladění článku.
Úklidu odpadu, který se nachází u Hřibova domu v pražských Kyjích, se sousedé „jen tak nedočkají“, protože primátor nemá čas. Vltavský například píše: „Primátor to omlouvá nedostatkem času i nečinností původního majitele, který se k harampádí nechce znát. Do toho taky ‚musí‘ stíhat zahraniční cesty a výlety, aktuálně je na milovaném Tchaj-wanu.“
Citaci Hřiba, který oznamoval, že vznikne přímá letecká linka mezi Prahou a Tchaj-pejí, uvozuje autor takto: „(…) rozzářil se Zdeněk Hřib, toho času na Tchaj-wanu, kam opět vyrazil utužovat vztahy a poznávat krásy ostrova, kde to má tak rád.“ Čtenář by si tak měl zapamatovat, že program cesty zahrnuje v podstatě dovolenou, tedy „poznávání krás ostrova“.
Z Hřibova pozemku si zmiňované haraburdí neodvezl původní majitel. „Což o to, promo Hřib zvládá velmi dobře, s praxí je to však o poznání horší. Pořádek u jeho domu, kam se prý jednou plánuje s rodinou nastěhovat, tímto tempem bude tak v roce 2025…“ zakončil redaktor Vltavský svůj text. Babišův bulvár má o účastnících cesty na Tchaj-wan evidentně jasno.
Články na webu Expres.cz sledujeme v rámci projektu Analýza fungování médií patřících do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, podporovaného Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky.