„Mě to opravdu štve, protože jako hnutí máme čistý štít,“ prohlásil v Lidových novinách, které prý zaručeně neovládá, premiér Andrej Babiš ohledně nejnovější korupční kauzy ovlivňování tendru na výběr mýtného, která zasáhla hned několik významných funkcionářů hnutí ANO. Tak jistě. Někteří i s tím čistým štítem už sedí ve vazbě, jiným, jako místopředsedovi Faltýnkovi, policie prohledává domy a zabavuje mobil s počítačem, jiní jsou prošetřováni a podezřelí z korupce, ještě jiní jsou namočení do úniků informací z policejních spisů.
A sám „majitel“ hnutí ANO, předseda vlády Andrej Babiš, je dokonce už v jednom případě obviněn a trestně stíhán, v jiném se o něj policie přinejmenším zajímá, v dalším padl (zatím nepravomocný) verdikt o přestupku a jeho střet zájmů opakovaně řeší Evropský parlament. Čistota, jakou by Mr. Propper mohl závidět, nemyslíte? Podívejme se tedy na pár vzorů čistoty podrobněji.
Andrej Babiš
Čapí hnízdo
Nejznámější kauzou premiéra Babiše, volajícího dnes po odstranění korupčníků, je bezesporu případ Čapího hnízda. Už déle než tři roky policie vyšetřuje podezření z dotačního podvodu. Vyšetřovatelé jsou si na základě mnoha závažných důkazů jisti, že 50 milionů korun na stavbu luxusního areálu Čapí hnízdo bylo získáno neoprávněně, když se firma patřící ve skutečnosti pod Babišův holding Agrofert vydávala za malou firmu, která s ním nemá nic společného, a na dotaci má tudíž nárok. Trestně stíhán je nejen premiér Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, ale i jeho příbuzní. K nim kromě manželky Moniky, jejího bratra Martina Herodese a Babišovy dcery Adriany Bobekové patří i Babišův syn Andrej junior, žijící ve Švýcarsku, jehož cesta na okupovaný Krym, s největší pravděpodobností nedobrovolná a jím samým označená za otcem zorganizovaný únos, nebyla dosud objasněna.
Kauzou Čapí hnízdo se zabýval i Evropský úřad proti podvodům (OLAF), který došel k přesvědčení, že podvod byl spáchán. Babišovým střetem zájmů se také už několikrát zabývaly orgány Evropské unie, od rozpočtového výboru až po plenární zasedání Evropského parlamentu, který drtivou většinou poslanců odhlasoval usnesení potvrzující, že český předseda vlády Babiš se nachází ve střetu zájmů.
Pokuta za ovládání médií
V lednu 2019 dostal Andrej Babiš od městského úřadu v Černošicích ve správním řízení pokutu 200 000 Kč. A to pro porušení zákona o střetu zájmů, jelikož coby představitel státní moci ve skutečnosti stále vlastní média.
Server Aktuálně.cz citoval z patnáctistránkového odůvodnění objasňujícího, co Městský úřad v Černošicích k jeho rozhodnutí vedlo: „Na základě provedených důkazů a uvedeného posouzení nemá správní orgán pochybnost o tom, že obviněný je ovládající osobou uvedených mediálních společností, a proto rozhodl o jeho vině u uvedeného přestupku,“ píše se v něm. Andrej Babiš se odvolal. Odbor krajského úřadu Středočeského kraje, kde je hejtmankou Jaroslava Jermanová z hnutí ANO, který měl případ dále řešit, byl několik dní poté zrušen.
Krácení daní
Více než 272 milionů korun poslal v letech 2010–2013 Farmě Čapí hnízdo za reklamu koncern Agrofert. Věc aktuálně šetří policie, a to pro podezření, že se Babišova firma dopustila trestného činu krácení daně. Server Echo 24 uvedl že na možné daňové úniky už před pěti lety, v roce 2014, upozornil naše úřady i finanční úřad z německé Saské Kamenice. Německý Agrofert, dceřiná firma toho českého, měla totiž s Čapím hnízdem smlouvu o reklamě. Česká finanční správa ale neudělala nic. Nic neřešila a daň nedoměřila. Ministrem financí, kterému finanční správa podléhá, byl po většinu předmětného roku Andrej Babiš.
Pokřik o čistých štítech, neplatičích daní, zbavování se korupčníků či mafii tak zrovna z Babišových úst zní jako obzvláště drsná ironie. Tedy pokud by nechtěl jít příkladem a začít s očistou hnutí u sebe.
Jaroslav Faltýnek
Jak vyšlo v posledních dnech najevo, policie ho sledovala už dva roky. A občas odposlouchávala. Při jeho schůzkách ve dvou brněnských hotelech se dozvěděla zajímavé věci. A tak je dnes Jaroslav Faltýnek, Babišova pravá ruka, předseda poslaneckého klubu ANO, místopředseda hnutí a donedávna člen představenstva Agrofertu (kterýžto holding s politickým hnutím tak nějak splývá) podezřelý z nezákonného ovlivňování miliardové zakázky na provozování mýtného systému v České republice. Při domovní prohlídce ve Faltýnkově pražském i prostějovském bydlišti policisté místopředsedovi ANO zabavili mobil a počítač.
O co šlo? Faltýnek se v jednom brněnském hotelu pokoutně sešel s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem, kterému měl sdělit, co má dělat pro to, aby tendr skončil ve prospěch společnosti Kapsch. Z odposlechů víme, že se Rafaj Faltýnka dotazoval, co přesně má učinit, aby úřad konal podle Faltýnkova zadání. V jiném hotelu pak absolvoval schůzku s Karlem Feixem, ředitelem firmy Kapsch.
Jiří Faltýnek
Syn Jaroslava Faltýnka, rovněž z hnutí ANO, si pořídil přepychovou vilu ve Vranově u Brna. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby ji nekoupil podezřele levně a ještě k tomu od podnikatele Ivana Trunečky, jednoho ze zadržených při aktuální veliké razii ohledně zmíněné manipulace zakázek v Brně. S tímto zjištěním přišla Mf DNES z Babišova holdingu Agrofert, alespoň papírově tedy zaparkovaného ve svěřenském fondu. List, ve kterém se politici o sobě občas dozvídají, že už svou funkci vlastně nechtějí vykonávat, takže už z toho důvodu je kritický článek o rodině Faltýnkově zajímavý. Ke koupi vily došlo v době, kdy Faltýnek junior působil ve vedení firmy Teplárny Brno, která Trunečkovi přihrávala stamilionové zakázky. A blízko měl Jiří Faltýnek i k dalším stíhaným kvůli nejnovějšímu brněnskému korupčnímu skandálu.
Jiří Švachula a Petr Liškutin
Radní městské části Brno-střed za hnutí ANO a aktuálně odvolaný člen dozorčí rady ČD Cargo Švachula je nyní spolu s vedoucím odboru investic z téže radnice Liškutinem, rovněž za ANO, (a dalšími stíhanými) ve vazbě. Sedí tam pro podezření z ovlivňování veřejných zakázek a korupce. Policie předpokládá, že Švachula byl styčným bodem mezi Jaroslavem Faltýnkem a generálním ředitelem společnosti Kapsch.
David Rusňák
Vlivný člen a sponzor (dnes už bývalý) hnutí ANO a zeť ministryně financí Aleny Schillerové byl přede dvěma lety obviněn po velké policejní razii. Ta byla nařízena kvůli značným únikům informací od policistů kolem Roberta Šlachty. Server Neovlivní k tomu dodal: „Podle textu obvinění Rusňák zadával pokyny, jaké informace pro něj mají ostatní spoluobvinění získat. Jeho roli podle záznamů policistů ilustruje například rozhovor z 26. února loňského roku, kdy Rusňák v devět hodin ráno u spoluobviněného bývalého policisty Michala Ratajského urguje dodávku požadovaných informací.“ Rusňák přiznal, že si takto přes své známé nechával dodávat informace ze spisů státního zastupitelství a policie nejméně ve dvanácti případech. Roku 2017 bylo jeho trestní řízení podmínečně zastaveno poté, co zaplatil statisíce do fondu na pomoc obětem trestných činů. Alena Schillerová, ministryně financí na počínání svého zetě nic špatného nevidí.
Klára Dostálová
Jak v listopadu loňského roku uvedly různé zpravodajské servery, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová z ANO je hlavní podezřelou ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z dotačního podvodu. Konkrétně detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) vyšetřují nákup reklamy, za niž státní agentura pro rozvoj cestovního ruchu CzechTourism, která je Dostálové podřízena, vydala 38 milionů korun. V dokumentu zveřejněném Českou televizí se uvádí, že Dostálová v době, kdy byla náměstkyní rezortu (2016), rozhodovala o výdajích agentury CzechTourism ve prospěch „vyvolených osob mimo standardní úřední postup“. Policisté při domovní prohlídce Dostálové zabavili počítač. Dostálová jakoukoli vinu odmítá. To už je takový folklór, ne? Že těm nevinným funkcionářům ANO pořád někdo bere počítače.
Taťána Malá
Jako pouhá směšná postavička se pak proti tomuto všemu jeví opisovačka Malá, dvoutýdenní ministryně spravedlnosti (!) v Babišově vládě. Z postu ji sestřelilo zjištění, že ve své diplomové práci o chovu králíků opisovala. Dnes je zastupitelkou Jihomoravského kraje, náměstkyní hejtmana a krajskou místopředsedkyní ANO. U těchto funkcí tedy v hnutí ANO není švindlování a podvádění zjevně na překážku, je povoleno.
Štít hnutí ANO zkrátka čistotou přímo září. Tak oslnivě, až z toho mnohým přechází zrak.