Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová dnes v úvodu diskuse pléna europarlamentu o riziku politického zneužívání médií v České republice připomněla omezené pravomoci Evropské komise v otázce svobody a plurality médií. Upozornila, že komise se může do věci vložit, jen když je ohrožena unijní legislativa. To se v nynějším případě podle švédské komisařky neděje. Jménem parlamentních frakcí následně vystoupili čeští europoslanci, kteří většinově zdůrazňovali, že Česko nemá v otázce médií systémovou potíž, ale selhal jeden konkrétní politik a podnikatel.
Problematika se na program dnešní bruselské miniplenární schůze dostala v první polovině května, tedy nedlouho poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která posléze předal do svěřeneckého fondu. Babiš, který stojí v čele hnutí ANO, obvinění odmítá; podle jeho názoru by evropské instituce neměly zasahovat do vnitřních věcí ČR.
Místopředseda europarlamentu Pavel Telička (ANO) dnes prohlásil, že Babišův postup byl nepřijatelný. „Veřejně jsem to odsoudil a vyzval jej, aby vysvětlil, co přesně se stalo,“ upozornil s tím, že Babiš už není členem vlády. „Česká republika má funkční demokratické instituce, jejichž schopnost vypořádat se s takovýmito problémy není omezována,“ řekl Telička.
Luďek Niedermayer (za TOP 09), který vystoupil jménem evropských lidovců z EPP, upozornil, že důvodem dnešního jednání je chování „několika málo jednotlivců“ a selhání několika jiných lidí v ČR. „Čtvrt století mladá demokracie a právní stát narazily na brutální sílu, se kterou někteří vrcholní politici prosazují své politické a ekonomické zájmy,“ míní Niedermayer. Připomněl význam veřejnoprávních médií a jejich ochrany.
Babiš ještě v průběhu diskuse reagoval na twitteru poznámkou, že „chrabří europoslanci TOP 09 a KSČM dělají ostudu České republice. Před prázdným plénem. Přišlo asi 20 poslanců z 751. Skvělá akce.“
Lidovecká europoslankyně, šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová z Německa, kterou Babiš za její postoj k němu trvale kritizuje, míní, že dnešní debata je výjimečná. „Tohle není o České republice nebo o lidech v Česku. Tohle je o velmi unikátním systému,“ poznamenala a připomněla, že její výbor se konfliktem zájmů v ČR zabývá už od roku 2014. „ Jde o konflikt zájmů, který EU nemůže ignorovat,“ zdůraznila s tím, že Babišovy firmy získaly z evropských peněz více než 5,1 miliardy korun.
Podle Pavla Poce (ČSSD) je třeba jasně říci, že v ČR nedochází k systematickému zneužívání médií vládou nebo jinou státní mocí prostřednictvím zákona nebo mediálních rad. „Jeden konkrétní politik − a bohužel zároveň místopředseda vlády − neodolal pokušení použít své impérium k posílení vlastní moci,“ poznamenal Poc. Připomněl usnesení české sněmovny z května, že Babiš ve svých veřejných vystoupeních opakovaně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci soupeřů.
Jan Zahradil (ODS) z frakce ECR poznamenal, že projednávání dnešního bodu je zbytečné a svoboda médií v ČR nijak ohrožena není. Na mediálním trhu existuje konkurence, nikdo nemá mediální monopol, neexistuje cenzura, novináře nikdo neohrožuje, funguje mediální legislativa, řekl. Poznamenal, že „špinavé prádlo se má prát doma“, a připomněl, že negativní jevy podobné Babišovu případu se vyskytují také v dalších evropských zemích. Podle Zahradilova názoru je dnešní debata především vyřizováním účtů mezi frakcemi evropských lidovců a evropských liberálů.
Litevský exprezident Rolandas Paksas z euroskeptické frakce EFDD dnešní diskusi označil za provokaci, založenou jen na jedné kauze. „V zásadě se vměšujeme do domácí politiky suverénního státu,“ řekl.