Holding Agrofert Andreje Babiše nutně potřebuje zastavit zvyšování úrokových sazeb. Podle expertů snižuje každé půl procento, o něž se zvyšují úrokové sazby, zisky holdingu o více než 150 miliónů. Aleš Michl, jehož právě jmenoval prezident Miloš Zeman novým guvernérem České národní banky, přichází s programem stabilizace úrokových sazeb a mluví se i o jejich snižování. Co by to přineslo české ekonomice a co české vládě, to je velká otázka. Co to přinese Agrofertu, je tedy jasné. Zřetelným signálem je ovšem to, že kurz koruny na finančních trzích reagoval na zprávy o očekávaném Michlově jmenování docela jasně: koruna oslabila.
Aleš Michl pracoval pro Babiše osm let. Jako člověk s nulovým vztahem k hodnotám polistopadové demokracie se zcela oddal službě východnímu oligarchovi, který destruoval základní pravidla. Místo Babišova poradce obsadil již v roce 2014.
Konflikt zájmů není Michlovi žádnou překážkou a v principu ho kopíruje u svého vlastního podnikání. Rovněž zaparkoval svůj investiční fond ve svěřenských fondech a věnuje se veřejné činnosti, jež s podnikáním fondů úzce souvisí. Kdo věří, že svoji firmu neovlivňuje a nevyužívá informace z výkonu veřejného působení v ČNB, tak je naivní. Jinak se Michl projevoval jako ochotný Babišův agitátor a častý autor jeho zmanipulovaných novin.
Zda nižší úrokové sazby mohou kromě Agrofertu pomoci také české ekonomice, je otázkou pro ekonomy. Pro oba přístupy existují pádné odborné argumenty. Instinkt nám jenom říká, že v době divoké inflace jde o celkem značné riziko, když by do rozhodování bankovní rady zasahovaly zájmy gigantického holdingu spojeného s politikou.
Kdyby se poměr sil v bankovní radě přesunul k radikální změně strategie a opuštění současné koncepce vyšších úrokových sazeb, mohli by Babiš s Michlem Fialově vládě zatopit inflací nad 20 procent. Zadlužený Agrofert by na vyšší inflaci opět výrazně vydělal. Věřme, že pro nadcházející dobu zvítězí spíše ostražitost vůči extrémům, jak o tom hovořil při jmenování Michla prezident.
Zvláštní na celé věci je to, že Miloš Zeman k Babišovi výrazně ochladl. Michl mu tudíž musel učarovat i něčím jiným než svojí kompetencí nedůstojné podržtašky estébáckého oligarchy Babiše. Je zřejmé, že jmenování Michla a další změny v bankovní radě ČNB především Zemanovi vrací do rukou karty a zvyšují jeho mocenský vliv.
Jmenování Aleše Michla je téměř jistě špatnou zprávou pro Českou republiku. Leda, že by Michl projevil až takovou míru osobnostní flexibility, že by se byl schopen domluvit i s vládou. Skepse je ale zcela na místě. Jeho morální profil je velice odpudivý.