Vládní sliby váznou nejen ve výstavbě dálnic, ale i dostupného bydlení. Premiér Babiš oznamoval megalomanský plán dotované výstavby levných bytů, do kterého stát napumpuje desítky miliard korun. Jenže kvůli přísným podmínkám o něj obce nejeví zájem.
Šéf ANO už několik let slibuje stavební boom dopravní infrastruktury. Realita je taková, že jeho ministři dopravy loni otevřeli 4 kilometry dálnic a letos zatím 8 kilometrů. Podobné je to s loni představeným velkolepým plánem výstavby dostupných bytů, který premiér Babiš označil za jednu z vládních priorit. V současné podobě krachuje kvůli nezájmu obcí, které měl motivovat k sociální výstavbě.
Selhání ministrů ANO
Nedostatek cenově dostupných bytů je u nás, zvláště ve velkých městech, realitou. Zejména v Praze představuje pořízení vlastního bydlení pro většinu obyvatel skutečný problém. V hlavním městě se ještě přidávají potíže se zablokovaným územním plánem a stavební řízení se tu prodloužilo až na deset let.
Bytovou krizi si uvědomoval i premiér Babiš po parlamentních volbách na podzim 2017, když sestavoval svoji první vládu. „Staví se u nás málo bytů, je třeba se zamyslet nad tím, jak motivovat samosprávu, aby se více stavělo a bydlení bylo dostupnější,“ prohlásil tehdy, když uváděl do funkce „svoji“ ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou.
Zatajil přitom, že tento rezort drželo hnutí ANO v rukou už čtyři roky, aniž učinilo jediný krok k nápravě. Vláda včas nereagovala zásadní změnou stavebního zákona, zjednodušující a zrychlující stavební řízení, nemotivovala soukromý sektor snižováním odvodů a uvolněním byrokracie a slib levného sociálního bydlení zůstal jen na papíře.
Babiš tuší, že problém nedostatku cenově dostupných bytů je v některých regionech časovanou bombou, což znamená selhání i jeho ministrů. Proto se navenek tvářil, že jeho řešení je jeho klíčovým zájmem a neváhal přitom převzít agendu sociální demokracie. Opustil sice její absurdní plán povinně nutit obce do výstavby sociálních bytů, ale osvojil si myšlenku masivních státních dotací do obecní výstavby.
Výstavba za 78 miliard
Premiér proto už loni na podzim společně s ministryní Dostálovou s velkou pompou oznámil projekt státní podpory výstavby sociálních bytů „Výstavba“. Má obce motivovat k výstavbě dotovaného bydlení pro nízkopříjmové skupiny obyvatel s výhodnými úvěry a regulovaným nájemným.
„Když se obec rozhodne postavit padesát bytů, stát na dvacet procent z nich, které budou sociálními byty, poskytne nevratnou dotaci ve výši sto procent,“ uvedl Babiš před rokem na sněmu Svazu měst a obcí. Na tento projekt měl stát podle jeho vize vyčlenit 78 miliard korun v řádu dvaceti až třiceti let.
Podle původní představy Dostálové měly jít na dotace zhruba dvě miliardy korun ročně, což představuje kolem 1400 bytů. S jejich výstavbou se mělo začít už letos na jaře. Jenže hned na počátku došlo ke zpoždění. Vláda schválila projekt „Výstavba“ v dubnu, přičemž rozdělovaná částka byla snížena na miliardu.
O dotace v celkovém objemu 650 milionů a dalších 350 milionů korun výhodných úvěrů mohli starostové žádat od května, přičemž výstavba sociálních bytů se měla podle ministryně rozběhnout v září a říjnu.
Vládní debakl
Samotné snížení celkového objemu dotací na sociální byty na polovinu bylo předzvěstí, že zájem obcí nebude takový, jak vláda původně předpokládala. Jenže skutečnost je ještě mnohem horší a zavání naprostým debaklem.
Jak uvedl sever Novinky, o dotace na projekt „Výstavba“ do začátku října požádalo jen 11 obcí a o úvěr jen tři, a to v celkové částce 121 milionů korun. O Babišem opěvovaný plán tak projevila zájem necelá dvě promile z celkového počtu 6250 obcí, a zatím požadovaná částka dosahuje šesti procent z původně avizovaných dvou miliard, které chtěl stát letos na tuto výstavbu vyčlenit.
Kde udělali „soudruzi“ chybu? Podle starostů jsou na vině příliš přísné podmínky pro udělení dotací, které nemotivují obce k jejich využívání. Ministerstvo pro místní rozvoj se brání, že jsou na vině obce, které nestihly včas zajistit projektovou dokumentaci a schválit investiční záměry, jenže to zavání alibismem.
Copak neměla Dostálová včas zpětnou vazbu, jaké jsou časové možnosti zastupitelstev, a předem slibuje nesplnitelné? Ministerstvo najednou couvá a na příští rok, kde na projekt „Výstavba“ vyčlenila dokonce tři miliardy korun, snižuje celkový objem dotací a levných úvěrů na půl miliardy.
Provozních problémů kolem státní podpory je však mnohem víc. Do sociálního bytu se mohou nastěhovat jen lidé s příjmem mírně nad životní minimum. Stát po dvou letech životní situaci uživatele bytu přehodnotí, a pokud se jeho finanční situace zlepší, musí byt okamžitě opustit. V praxi to znamená, že lidé ztratí motivaci k hledání zaměstnání, budou pracovat načerno a zůstanou v sociálním systému. Tím se výdaje státu ještě více prodraží.
Obcím vadí i to, že musí byty pro sociální účely udržovat a dotovat tak jejich provoz a nájemné nejméně dvacet let. Obec musí zaměstnat sociálního pracovníka, který bude s ubytovanými lidmi komunikovat, i domovníka, jenž se bude o dům se sociálními byty starat. Na jejich platy ale už stát peníze nedává, a obec je musí hradit ze svého.
Ďábel ukryt v detailu
Podobných výhrad by se našlo víc. Jak se znovu ukazuje, ďábel bývá ukryt v detailu a sociální inženýrství často nevede k zamýšlenému cíli. Babišův pompézně vyhlášený projekt „Výstavba“ není tolik výhodný ani pro obce, které ho mají realizovat, ale ani pro některé uživatele bytů.
Dostálová chce nyní neúspěšný projekt měnit, ale necelých 400 sociálních bytů, na které vyčlenila peníze ve státním rozpočtu na příští rok, vážnou situaci na trhu s byty rozhodně nevytrhne. Vláda ji naopak zhoršuje, když obcím zvýšila limit na daň z nemovitostí. Neslyší ani na návrhy opozice snížit odvody firmám a zrušit daň z převodu nemovitostí, které by vedly k poklesu cen.
Ministryně pro místní rozvoj je zřejmě příliš zaneprázdněna řešením dotačního problému svého šéfa, a o to méně času jí zbývá na smysluplné návrhy, jak řešit problém s dostupností bydlení. Debakl projektu „Výstavba“ ovšem ukazuje, že tudy cesta nevede.