Nejpozději roce 2030 by přijel Mezinárodní měnový fond, který by řešil státní bankrot České republiky, a Andrej Babiš (ANO) by říkal, že on nic, že se proti němu všichni spikli. To by se podle europoslankyně Veroniky Vrecionová (ODS) stalo, kdyby v současných krizích vládlo v Česku hnutí ANO. Reagovala tak na kritiku místopředsedy Babišova hnutí a bývalého dvouministra Karla Havlíčka (ANO), podle kterého současný kabinet Petra Fialy (ODS) zabíjí další růst.
„Toto už na nikoho nehodí. Výsledek naprosté nekompetence současné vlády. Její rozpočtová mantra založená na snižování deficitu zvyšováním daní a přenášením poplatků za energie na privátní sektor je hloupou hospodářskou politikou, která zabíjí další růst. Restart podle Petra Fialy,“ napsal na sociální síti X místopředseda hnutí ANO a poslanecké sněmovny Karel Havlíček k tabulce, která upozorňuje na pokles hrubého domácího produktu (HDP) v Česku.
Jeho slova si však nechtěla nechat líbit europoslankyně Veronika Vrecionová. „Babišův nepořádek, který zde musíme uklízet, má samozřejmě důsledky a tohle je jeden z nich. Je jasné, že kluci a holky z ANO chtějí hodit propad v růstu HDP na současnou vládu, ale v ekonomice funguje jistá setrvačnost a tohle je krásný příklad. Je vskutku úžasné, že období 2014-2020 měli socialisti z ČSSD a ANO k dispozici k tomu, aby rozhazovali peníze všude možně – vzpomeňme jen na mimořádně příplatky důchodcům, radikální slevy na jízdném a tak dále,“ vpálila Havlíčkovi.
„Co by se asi tak stalo, kdyby ANO zemi vedlo v současných krizích? Nejpozději roce 2030 by přijel MMF, co by řešil státní bankrot ČR, a Babiš by říkal, ‚že on nic, že se proti němu všichni spikli‘. Tolik k tomu, co současná opozice ví o státním hospodaření a ekonomice obecně,“ dodala europoslankyně za občanské demokraty.
HDP ve 3. čtvrtletí meziročně klesl
Podle posledního odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), klesla česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně o 0,7 procenta, proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt snížil o 0,5 procenta. Hospodářský útlum byl silnější, než předpokládala Česká národní banka (ČNB).
Statistici zhoršili svůj první odhad z konce října, který počítal s meziročním poklesem o 0,6 procenta a mezičtvrtletním o 0,3 procenta. Meziroční pokles HDP podle ČSÚ ovlivnily zejména nižší výdaje na konečnou spotřebu domácností a úbytek zásob. Naopak pozitivně působily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí, tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka.
„Zveřejněná data indikují, že se tuzemská ekonomika po nepatrném mezikvartálním růstu v první polovině letošního roku dostala ve třetím čtvrtletí do opětovné kontrakce,“ konstatoval ředitel sekce měnové České národní banky Petr Král. Podle něj HDP táhla dolů spotřeba domácností, která se meziročně propadla o 2,3 procenta v souladu s prognózou národní banky.
„Oproti predikci mírně hlubší pokles reálného HDP tak byl dán nižším příspěvkem čistého vývozu zboží a služeb, když na exportní výkonnost českých podniků negativně dolehly hospodářské problémy našeho hlavního obchodního partnera – Německa. Za prognózou pravděpodobně ze stejného důvodu zaostalo také oživení růstu fixních investic,“ doplnil Král.
Moody’s zlepšila výhled České republiky
Lepší zpráva pak přišla minulý týden od americké ratingové agentury Moody’s Investors Service, která zlepšila výhled ratingu České republiky z negativního na stabilní. To znamená, že se zhoršením ratingu v dohledné době nepočítá. Zdůvodnila to zejména výrazným snížením rizika v souvislosti s dodávkami plynu z Ruska. „Česká republika se v letošním roce stala nezávislou na ruském plynu, když jej zcela nahradila plynem z alternativních zdrojů. Poptávka firem i domácností po plynu se navíc strukturálně snížila,“ napsala v tiskové zprávě ratingová agentura.
Stabilní výhled podporuje také názor agentury, že česká ekonomika je jen omezeně vystavena riziku hospodářských škod v důsledku strukturálně vyšších cen energií, neboť význam energeticky náročného průmyslu představuje pouze malý podíl české ekonomiky.
Ke stabilnímu výhledu navíc přispívá fiskální konsolidace v objemu přibližně dvou procent hrubého domácího produktu v příštích dvou letech, která stabilizuje dluhové zatížení na současné úrovni. Kromě toho realizace komplexní důchodové reformy, pokud bude plně provedena, podstatně sníží dlouhodobý růst nákladů na stárnutí obyvatelstva.
„Důchodová reforma zahrnuje změny ve valorizaci důchodů, zpřísnění předčasných odchodů do důchodu a vazbu zákonem stanoveného věku odchodu do důchodu na budoucí vývoj střední délky života,“ stojí dále ve zprávě ratingové agentury.