Bývalý novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil, který se proslavil důvěrnými rozhovory se svým šéfem Andrejem Babišem na Šumanových nahrávkách, je znovu na scéně. Opět po Babišově boku, dnes asistuje podezřelé snaze čtyř policistů zpochybnit vyšetřování Čapího hnízda.
[ctete postid=“220312″ title=“Boj o Čapí hnízdo. Klíčové důkazy jsou závažné, hrozí útok na Nevtípila“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/apí-hnízdo-1-sgl-385×230.jpg“ excerpt=“Jak zjistil server iRozhlas, vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se má uzavřít do konce “ permalink=“http://forum24.cz/boj-o-capi-hnizdo-klicove-dukazy-jsou-zavazne-hrozi-utok-na-nevtipila/“]220312[/ctete]
Marek Přibil loni v květnu figuroval v aféře, která nakonec vedla k odvolání tehdejšího ministra financí Andreje Babiše z vlády a k novinářovu odchodu z redakce Mladé fronty DNES. Na jedné z nahrávek, zveřejněných anonymní twitterovou skupinou Julius Šuman, domlouvá s majitelem vydavatelství Mafra postup proti jeho politické konkurenci. Chlubí se přitom policejními protokoly ze živého spisu Beretta, dodanými zdroji z bývalého Šlachtova ÚOOZ.
„Výbušná výpověď“
Bývalý redaktor Mladé fronty DNES, který podle svých slov přispěl k rezignaci ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), si založil vlastní web a nyní se znovu zviditelňuje v neméně zarážejících souvislostech.
Zveřejnil „výbušnou výpověď“ čtveřice vyšetřovatelů, kteří prohlašují, že kauza Čapí hnízdo vznikla na příkaz bývalého ministra vnitra Milana Chovance. V tomto smyslu podali podnět novému řediteli pražské policie Janu Ptáčkovi, který nahradil zastánce vyšetřovatelů Čapího hnízda Miloše Trojánka. Všechny příslušné dokumenty předali Přibilovi.
Kauza je podle kapitánů Mariana Janouška, Pavla Fialy, Martina Procházky a Petra Čupy (ten později svoje jméno stáhl) účelová, což od počátku tvrdí i premiér Andrej Babiš. Podle Přibila se nestává často, že by vyšetřovatelé vystoupili proti nadřízeným tak kriticky, jako v tomto případě.
Stěžovatelé vytvářejí konstrukci rozsáhlého „zločinného spolčení“ Milana Chovance, policejního prezidenta Tomáše Tuhého, vedení pražské policie, vyšetřovatele Pavla Nevtípila a „tvárných“ státních zástupců až do pater dohledového pražského vrchního státního zastupitelství s cílem poškodit hnutí ANO před loňskými parlamentními volbami.
Bez důkazů
Nejsilnější obvinění spočívá podle Přibila v tom, že celá kauza vznikla „z důvodu zájmu ČSSD snížit nebo odstranit politickou konkurenci, což se nepodařilo. Ale minimálně uvedená trestná činnost zločinného spolčení blokovala sestavování vlády“.
Přibil se ptá, jaká je motivace policistů k veřejnému vystoupení – de facto k „potopení Nevtípila“, i když nepůsobí ve stejném oddělení? Jejich slovy šikana a neutěšené poměry na pracovišti. Všichni jsou aktivní v odborech, jež jsou prý ve velmi napjatých vztazích s náměstkem pro kriminální policii a vyšetřování Ivanem Smékalem, rovněž patřícího mezi Nevtípilovy obhájce, který v lednu odchází do civilu.
Mezi dalšími kritiky poměrů v pražské policii byla v textu zmíněna kázeňsky potrestaná vyšetřovatelka Luďka Abuzaradová. „Mluvila jsem o tom už s panem Randákem,“ uvedla. Co má bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák, který několik let pracoval pro Andreje Babiše, společného s pražskou policií?
Přibil přiznává, že kromě svých výpovědí policisté žádný konkrétní důkaz o „zločinném spolčení“ proti Andreji Babišovi nepředkládají, a je tedy otázkou, zda jejich počínání není jen osobní mstou.
Absence důkazů v tak závažném obvinění, kterým se musejí nadřízené složky zabývat, je alarmující zprávou o stavu části takto exponované policejní složky. Je naprosto šokující, že policisté, jejichž úkolem a podstatou jejich práce je obstarávání důkazů, prohlašují něco, co nemohou doložit tvrdými daty. Potom nezbývá než se ptát, zda nebyl cílem jejich chování pravý opak toho, co pranýřují, a sice účelový útok na vyšetřovatele Čapího hnízda ve prospěch zájmového konglomerátu ANO.
Práce pro GIBS
Ministr vnitra Jan Hamáček následně na jednání sněmovního Výboru pro bezpečnost oznámil, že se policie začala Přibilovým článkem zabývat. Podle něj čtveřice policistů neměla mít přístup k informacím ke kauze a jejich podáním se bude zabývat GIBS. Totéž si přeje další člen výboru Milan Chovanec.
„Podám podnět Generální inspekci bezpečnostních sborů, jsem připraven chodit na výslechy. Andreje Babiše někteří lidé uvádějí záměrně v omyl. I on musí chápat, že některé věci, které mu lidé říkají, jsou lživé,“ prohlásil Chovanec v rozhovoru pro XTV. To bude zároveň první zatěžkávací zkouška pro nového ředitele GIBS Radima Dragouna, jehož vybrala premiérova komise.
Politický proces?
Vraťme se krátce k Přibilovu „slavnému“ twitterovému angažmá. Později prohlašoval, že se stal obětí politického procesu „na základě zkreslených informací, které byly účelově připravené tak, aby došlo k vytvoření falešné konstrukce o jeho vazbách na tehdejšího vicepremiéra Babiše.“
Tato obhajoba stojí poněkud na vodě. Přibil na nahrávkách Babiše osobně informuje, že shromažďuje dokumenty z vyšetřování kauzy Beretta, kterou Šlachta považoval za spouštěče policejní reorganizace. „Už jsem sehnal výslechy jednotlivých lidí. Tady je výslech toho Brunclíka, bývalého náměstka GIBS. Klidně si to můžete nechat, já to mám okopírovaný,“ tvrdil novinář. Prý v něm jsou popisy, jak se k funkcím dostali tehdejší ředitel GIBS Michal Murín a jeho předchůdce Ivan Bílek.
„To je tak citlivá věc, že by sociální demokracii dost poškodila,“ dodává Přibil, když slibuje další dokumenty.
[ctete postid=“220469″ title=“Inventura Čapího hnízda je reakcí na zkreslené informace o vyšetřování kauzy“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/09/Nevtípil-385×230.jpeg“ excerpt=“Server iRozhlas odmítl Babišovo nařčení, že je aktivistický a jen se mu mstí. Premiér “ permalink=“http://forum24.cz/inventura-capiho-hnizda-je-reakci-na-zkreslene-informace-o-vysetrovani-kauzy/“]220469[/ctete]
Dále s Babišem hovořil o blíže nespecifikovaných kauzách proti Chovancovi a ministru zdravotnictví Ludvíkovi (oba ČSSD). Oba se domlouvají, kdy úniky zveřejnit. „Já bych to načasoval někdy před ten jejich sněm socanskej a něco před volbami,“ zaznělo od Babiše.
Lze si jen obtížně představit, že by oba aktéři tuto scénku sehráli jen tak, aniž by neměla reálný základ. Brunclík navíc potvrdil výpověď v kauze Beretta. Kvůli úniku informací na Přibila podal trestní oznámení. Hovořit o politickém procesu je absurdní.
Krátký proces čekal Přibila v Mladé frontě DNES. 155 redaktorů podepsalo prohlášení, ve kterém se „razantně distancovali od chování kolegy, protože je neprofesionální a nemorální.“ Zároveň Babiše poněkud překvapivě obvinili ze lži, že nebude zasahovat do redakční práce.
Nevěrohodní obhájci
Proč to dnes připomínat? Z výše uvedeného vyplývá, že někteří premiérovi obhájci nejsou příliš věrohodní. Nejprve zasáhl Šlachtův pobočník z ÚOOZ Jiří Komárek, který lživě očernil policejního prezidenta Tuhého z „brutálního úniku informací“ a později chtěl před mandátovým výborem zpochybnit detektiva Nevtípila. Nyní pokračuje Marek Přibil, který zřejmě Babišovi splácí dluh za to, že se nechal tak amatérsky zkompromitovat. A nadále v tom pokračuje.
Brzy se ukáže, jak si skutečně stojí kauza Čapí hnízdo. Podle serveru iRozhlas má do konce roku skončit její vyšetřování. Poté bude známo, zda a případně na koho bude podána obžaloba k soudu. Podezřelé aktivity čtveřice policistů mohou svědčit o stoupající nervozitě premiéra Babiše a jeho okolí.