Aktivisté z Rekonstrukce státu o sobě dávají znovu slyšet. Nechtějí se smířit s konečnou podobou zákona o registru smluv, kterou vrátil Senát do Poslanecké sněmovny. Proto se odhodlali k další nátlakové akci a zorganizovali kampaň v celostátních médiích, kterou platí Babišův podporovatel Radim Jančura.
[ctete]19393[/ctete]
Neschvalujte „paskvil“
„Už toto úterý se rozhodne o výsledku tříleté práce k zákonu o registru smluv. Rádi bychom vysvětlili, proč jsme k tomuto zákonu spustili nákladnou kampaň v tisku a rádiích,“ oznamuje dne 22. listopadu Rekonstrukce státu na svých stránkách.
Nelíbí se jim, že ČSSD hodlá podpořit upravenou senátorskou verzi zákona, která je podle jejich slov prázdnou skořápkou. Podle Sněmovnou přijaté verze musí stát, kraje a větší obce smlouvy zveřejnit v registru. Pokud tak neučiní, budou neplatné. Senátoři ze zákona tuto sankci vypustili a nahradili ji pokutou.
Vzhledem k tomu, že se k senátní verzi přiklonil i premiér Bohuslav Sobotka, rozhodla se Rekonstrukce státu k akci. „Někdy je nutné opustit zaběhnuté postupy a zvolit méně tradiční taktiku… Jediný způsob, jak na hlasování upozornit, byl zvolit pravdivé, i když ostře formulované inzeráty. Finance na ně jsme získali od našich dárců, především ale od společnosti Student Agency vlastněné Radimem Jančurou.“
Aktivisté jdou ještě dál. Vyzvali veřejnost, aby hromadně psali premiérovi Sobotkovi e-maily s výzvou, aby nepřipustil schválení tohoto senátního „nefunkčního paskvilu“. Podle nich tak zabrání tomu, aby se „rozkrádalo“.
Nátlaková lobbistická skupina
Pomiňme teď poněkud přehnané očekávání, že spuštění registru smluv, jakkoli může přispět k větší transparentnosti veřejných zakázek, zásadněji omezí celkové klientelistické prostředí v České republice. Zvláště při pohledu na bezskrupulózní prosazování miliardových zájmů silných ekonomických skupin přímo ve vládě. Tedy s ohledem na dříve nevídaný jev, který „protikorupční“ aktivisté zcela ignorují.
Podstatnější je, že Rekonstrukce státu znovu potvrzuje, že je jen nátlakovou lobbistickou skupinou, úzce provázanou především s kruhy blízkými Andreji Babišovi. Radim Jančura z Janečkova Nadačního fondu proti korupci je od počátku jedním z prominentních Babišových podporovatelů, což dával opakovaně veřejně najevo. A jelikož je kampaň zaměřena především proti ČSSD, je zjevné, komu má posloužit nejlépe.
Exponentům ANO v zákrytu za rozkošatělým oligarchou umožní prezentovat sebe sama jako čelné světlonoše tzv. protikorupční fronty. Podobně kdysi vystupovaly Věci veřejné, zatímco jejich superguru Bárta disponoval skrytým plánem, jak odčerpávat státní peníze z veřejných zakázek. Vedle Babiše se však projevil jako naprostý amatér.
Koaliční disharmonie
Nemůže přitom zapadnout, že případ registru smluv, ať už opakované hlasování dopadne jakkoli, je dalším dokladem nejednotného postupu vládní koalice. Už při projednávání registru smluv v Poslanecké sněmovně došlo k disharmonii, když větší část klubu ČSSD hlasovala proti dohodě s klubem ANO pro povinnost zveřejňovat smlouvy se státem i nestátních neziskových organizací, kam spadají i tzv. „protikorupční“ iniciativy. A pro povinnost rozkrývat své hospodaření i velkých firem obchodujících se státem, kam spadal Agrofert. Tehdy klubu ANO pomohli především opoziční komunisté.
Podobné koaliční rozepře se množí. Naposledy spadl pod stůl ministrem financí připravený zákon o pojišťovnictví, kdy kluby ANO ani ČSSD nedodržely původní dohody a vzájemně se hlasováním vyblokovaly. Registr smluv znovu ukazuje nejednotnost v klubu ČSSD a je dalším barometrem koaličních vztahů, které nejsou tak růžové, jak často líčí mainstreamová média.
Aktivismus bez odpovědnosti
Nátlakový postup Rekonstrukce státu úzce spolupracující s Janečkovým fondem, který podporoval hnutí ANO od samého počátku, není nový. Už před parlamentními volbami v roce 2013 se rozhodli ovlivnit jejich výsledek oslovováním kandidátů, aby podepsali jejich devět obecných protikorupčních tezí. Těm, kteří tak neučinili, hrozilo veřejné ostrakizování.
Oponenti jim tehdy namítali, že tento postup zavání vydíráním, přičemž podobné iniciativy nenesou žádnou odpovědnost. Ostatně tato krajní poloha občanského aktivismu do této doby výraznější výsledky nepřinesla.
Také zjevná synergie se zájmy hnutí ANO není nijak nová. Letos na jaře aktivisté z Rekonstrukce státu prezentovali Andreje Babiše jako politika, který jim nejvíce naslouchá, zatímco zbývající koaliční strany hatí jejich skvělé, nicméně v praxi často nerealizovatelné nebo sporné nápady. Krátce nato se zúčastnili sněmu hnutí ANO, přičemž následně Babiše znovu pochválili, že byl jediný, kdo reagoval na jejich výzvu ke spolupráci.
Současná kampaň je pokračováním této synergie. I když to veřejně nepřiznají, je příliš okatá.
[ctete]28202[/ctete]