Epidemiolog a premiérův poradce Roman Prymula se vžil do role kibice, který se vymezuje vůči všem, kdo mají jiný názor. Svoje odborné pochybení nepřipouští, ale sám je kontroverzní postavou, jež nemá patent na jediný správný názor.
Bývalý ministr zdravotnictví pokračuje ve své tradiční linii, kdy se v médiích stává glosátorem a kritickým hlasem v boji proti čínskému koronaviru, ať už byl v jakékoli pozici. Samostatná a s nikým nekoordinovaná mediální politika byla jedním z důvodů, proč se s Prymulou v květnu rozloučil jeho předchůdce Adam Vojtěch. Kromě toho, že kvůli svým obchodním kontaktům nedostal bezpečnostní prověrku, kterou potřeboval k výkonu funkce náměstka ministra.
Prymulův kult
Vzhledem k tomu, že si profesor Prymula u části veřejnosti vydobyl kult respektovaného experta, neměl nouzi o zájem médií, kde pronášel kritické soudy a leckdy svérázné osobní názory. Jiným lidem naopak vadil jeho přehnaný důraz na tvrdé restrikce a vojenský styl řízení, jak se sluší na plukovníka ve výslužbě.
Prymula si po potupném odvolání udělal měsíční mediální pauzu. Nakonec přijal nabídku premiéra Babiše a stal se jeho poradcem pro zdravotnictví. Od té doby nešetří nikoho, kdo nezastává jeho světonázor, včetně svého nástupce Jana Blatného.
Nesoulad s Blatným se projevil kolem tabulky PES, kterou Prymula označil za nepraktickou a neprovázanou. Koncem listopadu torpédoval záměr vlády rozvolňovat regulace, jelikož Česko podle něj stále nemá epidemii pod kontrolou. Radil počkat ještě dva týdny.
„Pokles není dostatečně rychlý, abychom mohli otevřít všechno. Situace je nestabilní a záleží, jak se to bude vyvíjet v jednotlivých krajích. Na rovinu – očekával bych, že PES bude posunut o jednu stupnici. Toto otevírání bych očekával až ve stupni č. 2,“ komentoval Prymula 3. prosince přesun do třetího stupně rizika.
Rozvolňoval bych pomaleji
Dnes, kdy stouplo hodnocení PES na 64 bodů, což signalizuje návrat do čtvrtého pásma, je Babišův poradce na koni. „Došlo na má slova, už dříve jsem říkal, že by se mělo rozvolňovat opatrně,“ řekl Prymula CNN Prima NEWS. „Není předpoklad, že by se to mělo začít v dalších dnech zlepšovat. Nyní se bude tři dny čekat a pak by se teoreticky měla opatření zpřísňovat,“ dodal.
Vzápětí sýčkuje, že ministru Blatnému příliš nezávidí, protože by se nyní vládě obtížně vysvětlovalo, proč najednou otáčí a znovu zavírá restaurace, obchody a služby, které krátce předtím otevřela. Blatný přitom avizoval, že třetí stupeň vydrží nejméně do vánočních svátků.
Prymula jde v chmurných prognózách ještě dál. Chybným rozhodnutím Blatného, protože na něj dnes fakticky přenáší Babiš veškerou odpovědnost, prý dojde do dvou týdnů ke zlomovému zhoršování situace a k opětovnému vzepětí druhé vlny. Pokud se nezavřou malé provozy z politických důvodů do Vánoc, v lednu to očekává s jistotou.
Epidemiolog svému nástupci situaci příliš neulehčuje, ale Blatný s tím musel přijetím své sebevražedné mise počítat. Navíc se projevuje jako ministr klíčového resortu bez potřebné autority, který téměř nekomunikuje, a ambiciózní Prymula ho výraznou rétorikou typu „je to špatně, já to říkal“ zastiňuje.
Vojtěch byl špatný manažer
Ještě ostřeji se Prymula vypořádal s Adamem Vojtěchem. Zatímco za všemi svými kroky a názory si dodnes stojí – ostatně dodnes nepřipouští ani porušení pravidel tajnou noční schůzkou v restauraci, která měla být zavřená – na svém bývalém nadřízeném nenechá nit suchou.
Prymula v rozhovoru pro portál iDNES.cz obvinil Vojtěcha za zpoždění přípravy na druhou vlnu epidemie, která adekvátně pokračovala do května („shodou okolností“ do té doby, kdy působil v resortu). „Pak se systém vracel zpátky. Určitě došlo k podcenění toho, co se může stát,“ vyhodnotil profesor.
Odpovědnost nesl Vojtěch, jehož označil za špatného manažera. „To je člověk, který odpovídá za resort. Takže nepochybně ano,“ zdůraznil Prymula ministrův podíl. Naopak vyvinil politické zásahy premiéra Babiše, který před říjnovými volbami účelově změkčil protiepidemická nařízení resortu zdravotnictví. Prý byl ovlivněn našeptávači, že druhá vlna neudeří s takovou silou.
Prymula už zapomněl, že byl v téže době vládním zmocněncem a blízkým spolupracovníkem premiéra v nově vzniklé Radě vlády pro zdravotní rizika, takže se nemůže alibisticky zbavit ani vlastní spoluodpovědnosti. Vláda skutečně v létě selhala a na rozdíl od zbytku Evropy téměř zcela uvolnila restrikce v euforii, že boj s covidem vyhrála.
Prymula však má ve výpadech proti Vojtěchovi ještě jiný motiv. Tehdejší ministr zdravotnictví prakticky zmařil jeho byznys, když jako náměstek před dvěma lety lobboval za jeho zády za miliardovou zakázku vakcinace proti dětské obrně firmy Praha Vaccines u Světové zdravotnické organizace (WHO). Kvůli této kauze podala firma žalobu na stát a nelze vyloučit ani miliardovou arbitráž.
Jaro totálně zpackali
Prymula se vymezil i proti názoru vedoucího lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Balíka, který rovněž pro portál iDNES.cz kritizoval přístup vlády k jarní první vlně koronaviru.
„Jaro jsme totálně zpackali. Tehdy to tu řídila parta ambiciózních datových analytiků, kteří uměli programovat v excelu. Zásadním způsobem tu ovlivňovali politiky, kteří tu pak udělali naprosto hysterický lockdown. A ten tu poničil školství, zavřel hranice a celkově republice zařízl veškeré sociálně-ekonomické rezervy, které měla,“ uvedl Balík.
Celý humbuk kolem prvních případů mu připadal přehnaný. „Zpočátku u nás přibývalo deset pacientů denně a dělala se tu kvůli tomu opatření, která na čtyři měsíce prakticky zlikvidovala republiku,“ dodal Balík a vyjádřil se i k Prymulovi. „Odborník to jistě je, ale myslím si, že mu chyběl kontakt s klinickou medicínou. A nechci spekulovat, ale možná to často dělal tak, že přemýšlel nahlas a od toho se pak odvíjela opatření.“
„Považuji to za naprosto zcestné. Jestli si pan docent myslí, že současná vlna, která přináší téměř deset tisíc úmrtí, je lepší než první vlna, tak já s tím mám trochu problém,“ reagoval Prymula. Jenže na slovech docenta Balíka něco je.
Protiústavně zavřené hranice
Předseda ústavního soudu Pavel Rychetský dnes považuje jarní uzavření hranic pro vycestování z Česka za „absolutně protiústavní“. Restrikce u nás patřily k nejtvrdším v Evropě, včetně povinného nošení roušek i ve volné přírodě. Dnes tento jarní „bonus“ Babišova vláda navíc promrhala pádem na samé dno světových žebříčků.
Pro porovnání se sluší připomenout, že nouzový stav byl tehdy vyhlášen 12. března v situaci, kdy u nás bylo pouhých 117 případů covidu-19. Jak je to relativní – dnes by byl brán tento stav za absolutní úspěch a důvod k velké oslavě. V současné době má Česko 547 tisíc případů nákazy a 8902 úmrtí, což je více, než má velmi liberální Švédsko, které nepřijalo tvrdé restrikce.
Proč se Prymula tak vymezuje a proč mu premiér toleruje útoky na jeho ministry z okruhu ANO? Profesor byl vždycky neřízená střela, ale Babišovo mlčení naznačuje, že může jít o součást dohodnuté strategie.
Prymula sehrává Babišovi roli „zlého muže“ v případě, kdy se Blatnému nedaří a zvolené postupy nezaberou. Za kratší konec bude tahat ministr zdravotnictví bez politického ukotvení, který se už jistě smířil se svojí potenciálně obětní rolí. Přitom se nejedná o příběhy Rychlých šípů, ale Bratrstva kočičí pracky.