KOMENTÁŘ / Poslanci ANO nejspíš soutěží, kdo na sociálních sítích prokáže největší loajalitu vůči svému politickému útvaru a jeho šéfovi Andreji Babišovi. Jakmile se ale příliš optimisticky spolehnou na svůj úsudek a pokoušejí se improvizovat nad rámec toho, co dostanou k šíření jako poslední linii, dopadá to špatně. Teď si na twitteru naběhl poslanec Jaroslav Bžoch.
„Pane ministře Jane Lipavský, jak naložíte s auditem, dle kterého se zdá, že si několik úředníků privatizovalo část ministerstva zahraničí? Věděl jste o výsledcích auditu před tím, než byl auditor vyhozen?“ ptá se s tušením triumfu pan Bžoch. K tomu sdílí článek ze Seznam Zprávy, který má skutečně lákavý titulek: „Popsal, jak neprůhledně se dělá kariéra na ministerstvu. Následoval vyhazov.“
„Jan Čapek vypracoval audit, jehož obsah byl pro ministerstvo zahraničních věcí nepříjemný. Zjistil, že úřad netransparentně vybírá lidi na velmi žádaná místa na ambasádách. Následoval rychlý vyhazov,“ dočteme se v článku dále.
Dále server Seznam Zprávy (který je najednou jako zdroj dobrý a na chvilku se zapomnělo na Babišovy výkřiky o „kyperském Seznamu“) uvádí podrobnosti, které slibují, jak budou odhaleny temné protilidové kejkle „pětikoaličního fialového slepence“.
„Ne že by snad šlo o nějak mimořádně složitou práci, na niž nestačil. Ale zpracovat podrobný a pravdivý audit mapující, jak se na ministerstvu zahraničních věcí dělá kariéra a jak se vybírají lidé na žádané posty v cizině, byla podle Čapka bianco poukázka na problém. A ten také nastal: úředník Čapek odevzdal loni v říjnu první verzi dokumentu popisujícího na konkrétních příkladech, že výběrová řízení na místa na ambasádách nejsou průhledná a že se při nich porušují zákony. A že kvůli nastavené praxi nemusí vítězit ti nejlepší uchazeči. Nakonec to byla jediná a poslední práce auditora Čapka pro ministerstvo. Čtyřiačtyřicetiletý auditor s excelentním životopisem a výborným úřednickým hodnocením dostal letos v lednu výpověď. V poslední den zkušební doby, bez udání důvodu.“
Poslanec Bžoch se skutečně rozběhl plnou silou – načež narazil do zdi. Audit se totiž zabýval obdobím, kdy se tu činila vláda Andreje Babiše.
Jan Lipavský Bžochovi odpověděl.
„Pane poslanče, Vámi zmiňovaný audit se zabýval obdobím vlády Andreje Babiše. Opravdu nemám potřebu krýt špínu z doby Vašeho vládnutí. Audit necháme dopracovat a pak o něm rád budu hovořit, třeba na zahraničním výboru. A pracovněprávní věci ministerstva mi nepřísluší komentovat,“ napsal ministr.
Babišův poslanec si nejen naběhl plnou parou do zdi, ale ta zeď byla ještě na konci slepé uličky. Jak potom zareaguje činovník ANO? Místo aby nechal všechno tiše usnout a doufal, že se na tu trapnost zapomene, pustil se do dalšího rozpatlávání.
„To je zvláštní, pane ministře, protože v uvedeném článku se mluví výhradně v přítomném čase. Ale třeba máte pravdu. Můžeme to probrat na výboru, ale nebylo by lepší zprávu zveřejnit? Ptal jsem se také na časovou souslednost, ne na pracovněprávní záležitosti,“ pokouší se Bžoch aspoň něco zachránit.
Babišův snaživec se sice může odvolávat na „přítomný čas“, sotva to ale vymaže vzpomínku na to, jak byl třeba velvyslancem ve Finsku jmenován exministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch. Jaké má tento poslušný člen Babišovy vlády zásluhy v diplomacii, není třeba pátrat.
Proč nemohl auditor na ministerstvu zůstat, to se snad ještě dozvíme. Můžeme spekulovat, že to s auditem nesouvisí, nebo že se někde vyskytuje nějaký „starý kádr“, kterému se nelíbilo nějaké zjištění o starých kostlivcích ve skříni. Nezdá se ale, že by Jaroslav Bžoch dostal kladný puntík za snahu a že by se na něj tváře ANO po takovém výkonu usmívaly. Může ovšem doufat, že v proslulé personální bídě politické divize Agrofertu se to nejspíš ztratí.