Slovenský miliardář Pavol Krúpa sdělil Lidovým novinám, že má zájem o koupi dluhu ČSSD. Člověk, který by zároveň se svou společností Arca Capital rád koupil OKD, by se tak stal velkým soupeřem sociální demokracie, což by se hodilo dvěma jeho spojencům – ministru financí Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi, kterého dlouhodobě podporuje.
Spojenectví proti ČSSD a samozřejmě také proti Zdeňku Bakalovi by se za Krúpovy účasti stalo velice silným. „Principiálně nelžu. Mám o koupi pohledávky skutečně vážný zájem. Více vám k tomu ale nyní neřeknu,“ uvedl Krúpa pro Lidové noviny. Pokud Krúpovo impérium Arca Capital Altnera osloví, on i jeho právníci budou o dalších možnostech jednat.
Arca Capital je minoritním akcionářem společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD. Podle svého vyjádření má ve firmě 3,44 procenta, dalším objemem akcií disponuje v rámci spřízněných firem. Přesný objem těchto akcií s odkazem na strategické důvody prezentovat nechce.
Krúpa se v otázce OKD angažuje dlouhodobě. V polovině dubna nabídl skupině Ad Hoc Group (AHG), novému majiteli NWR, že od ní firmu koupí. AHG uvedla, že mu OKD neprodá, dokud ji nestabilizuje ve spolupráci s vládou. Krúpa stejně jako Babiš a jeho noviny rád v souvislosti s touto kauzou připomíná roli premiéra Bohuslava Sobotky. Právě kvůli současnému předsedovi vlády přišel český stát podle Krúpy o desítky milionů korun. Olej do ohně mezitím přiléval také Zeman, který Bakalu přirovnal k Viktoru Koženému a prohlásil, že by OKD měly být znárodněny.
Kdo je Pavol Krúpa?
Pavol Krúpa rozhodně není na české scéně nové jméno. Podnikat začal již na střední škole, kdy prodával oblečení ze zahraničí. „Můj první obchod byl takový, že jsem v Rakousku nakoupil zimní bundy po sezoně za několik set a před další zimou je prodával za dva a půl tisíce,“ svěřil se nedávno studentům pražské VŠE.
Později založil společnost prodávající finanční a pojišťovací produkty. Jeho společníkem byl už tehdy Peter Krištofovič, nyní jeden z nejbohatších Slováků. V polovině 90. let se Pavol Krúpa zaměřil na obchodování s cennými papíry, příležitost se mu otevřela díky kupónové privatizaci. Už tehdy slovenský finančník skupoval akcie různých společností, které dále se ziskem prodával.
Společnost Arca Capital založil na Slovensku v roce 2003, v České republice na sebe poprvé výrazně upozornil o čtyři roky později, když jeho firma Arca Capital Bohemia koupila od bývalého premiéra Stanislava Grosse akcie firmy Moravia Energo. Díky obchodu s třetinovým podílem podílem v obchodníkovi s energií (který později zkrachoval) tehdy Gross vydělal podle médií během několika měsíců 80 milionů korun. Zbytek akcií Moravia Energo vlastnil ocelář Tomáš Chrenek. Krúpa o rok později Grossovy akcie prodal právě jemu.
Ve stejném roce Krúpa koupil společnost Marila Balírny od uprchlých podnikatelů Tomáše Pitra a Jiřího Syrovátky. Většinu firmy Arca později prodala, dodnes drží jen Ondrášovku. Krúpa, kterého média někdy označují za „nájezdníka“, jenž se snaží využít slabin firem, které se ocitnou v problémech, se kolem OKD angažoval už v loňském roce, kdy ostře vystupoval i proti převodu hornických bytů.