S blížícím se startem elektronické evidence tržeb (EET) stoupá nervozita. Andrej Babiš zřejmě propadá panice, když na poslední chvíli navrhuje další výjimky, což jen podtrhuje celkový dojem neprofesionality jeho rezortu. Ve stejné době premiér Sobotka bilancuje činnost svých ministrů. Přijde na přetřes i podezření z porušení zákona kvůli způsobu zavedení EET?
[ctete]86192[/ctete]
Panika na financích
Šéf hnutí ANO kolem svého klíčového projektu předvádí nevypočitatelné veletoče. Pokud na poslední chvíli navrhuje výjimky z vynětí ze systému EET pro e-shopy nebo živnostníky s ročními příjmy do 250 tisíc korun, potvrzují se jen obavy o diletantsky konstruovaném experimentu, jehož pevně do základů zabudované „miny“ nemají konce. Rostoucí počet výjimek jde přímo proti Babišem avizovanému narovnání podnikatelského prostředí, které se naopak drastickým způsobem pokřivuje.
Jak jinak doložit absurditu tohoto byrokratického projektu, pokud mají být náhle vyjmuty internetové obchody se zdůvodněním, že u nich probíhají platby bezhotovostně? To opravdu nikdo na Ministerstvu financí dříve nevěděl, a nevšimli si toho ani vládní poslanci, kteří pro tento paskvil hlasovali?
Ministr financí od samého počátku tvrdil, že se EET bude vztahovat jen na hotovostní platby. Není tedy známo, proč jeho rezort e-shopy včlenil do zákona. Stejně tak není známo, proč zavedení EET v této logice nadále podléhají i ty provozovny, kde se platí výhradně kartou.
Náhlé Babišovo prozření, aby se pořízení EET netýkalo živnostníků s ročními příjmy do čtvrt milionu korun, má být vykoupeno platbou paušální daně. Tedy i těmi drobnými podnikateli, kteří by po uplatnění odečitatelných položek nemuseli platit žádnou daň. Navrhuje tak skryté zvýšení daňové zátěže a živnostník si bude moci vybrat: buď zaplatí daň v blíže nespecifikované výši i pokud bude ve ztrátě, nebo mu dramaticky naroste administrativa a náklady za provoz EET.
Podle premiéra Sobotky to vypadá, že na financích začíná panika. Změny názorů, nejasnosti, kdo pod EET spadá a kdo nikoli, často protichůdné informace z rezortu, udavačský web, a nepochybně i slabý vklad samotného ministra financí do řízení celého projektu k důvěryhodnosti EET nepřispívají.
EET přikryla Šlechtová
Co je stejně závažné, stále existuje důvodné podezření, že rezort ministra financí, který veřejně označuje podnikatele za podvodníky, sám porušil zákon. Zatímco v jiných podobných případech dodnes probíhají soudní řízení, u Andreje Babiše je činěna výjimka bez zájmu většiny médií. Dokonce s přímým pokrytím dalšího rezortu v gesci hnutí ANO, Ministerstva pro místní rozvoj.
Mimochodem Karla Šlechtová má dnes vážný problém, kterým se premiér hodlá zabývat osobně. Úřad na ochranu hospodářské soutěže totiž Ministerstvu pro místní rozvoj udělil pokutu za to, že zakázku na aktualizaci elektronického nástroje pro veřejné zakázky (NEN) zadalo bez výběrového řízení. Zároveň zakázal plnění smlouvy. Teoreticky tak Šlechtové hrozí, že její úřad bude muset vracet stovky milionů korun z evropských dotací.
Premiéra Sobotku, který právě bilancuje činnost jednotlivých ministrů, by však měly zajímat i jiné, neméně důležité kauzy spojené s veřejnými penězi. Letos na jaře vážně hrozil rozjezdu EET kolaps. Generální finanční ředitelství, které má na starosti správu EET, nedokázalo včas vybrat dodavatele IT systému, na kterém celý projekt poběží. Rada vlády pro informační společnost expertů pro oblast IT totiž původně trvala na tom, že finanční správa musí vypsat řádné výběrové řízení. O podivně pružné změně názoru vládní komise jako první ještě v předstihu informovaly Lidové noviny (8. 4. 2016).
„Už to vypadalo, že vlajková loď ministra financí Andreje Babiše nabere zpoždění. Od prosince se má spustit elektronická evidence tržeb, ale poradní sbor vlády před několika týdny vyhlásil, že nedoporučuje, aby systém dodala firma IBM bez soutěže. To by znamenalo, že do prosince by systém určitě neběžel. Včera poradci pro IT a ICT zakázky ustoupili a finanční správa může spustit svůj původní záměr. EET vyrobí IBM coby nadstavbu k daňovému systému, který už pro Generální finanční ředitelství zajišťuje.“
Do hry vstoupilo Ministerstvo pro místní rozvoj, pod které pravidla pro veřejné investice patří. „Ministerstvo dalo Generálnímu finančnímu ředitelství dobrozdání, že IBM může dostat zakázku z ruky a Rada vlády pro informační společnost, která o takových případech rokuje, rychlým korespondenčním hlasováním schválí záměr dnes,“ potvrdil Lidovým novinám zdroj blízký vládě. Téhož odpoledne se tak stalo. Za modul k systému ADIS získá IBM dalších 50 milionů korun.
Chorvatský mustr IBM pro Česko?
Jak uvedlo Echo24 (18. 11. 2016), finanční správa zdůvodňuje přímé zadání IBM tím, že v zakázce „ADIS – integrace EET“ pouze rozšiřuje funkce, případně provádí upgrade informačního systému ADIS zakoupeného před pětadvaceti lety. V takovém případě prý nemusí vypisovat veřejnou zakázku, ale může pověřit vlastní programátory, ať daňový systém sami upraví. Je to nepochybně mimořádná „shoda okolností“, že jde o stejnou firmu IBM, která zaváděla obdobný model i v Chorvatsku, odkud Andrej Babiš projekt elektronické evidence tržeb zkopíroval.
Finanční správou zmiňované důvody rozporují někteří IT experti, kteří připojení systému elektronických pokladen na ADIS nepovažují za pouhý upgrade tradičního softwaru. „Nejedná se o údržbu nebo obvyklou úpravu stávající funkčnosti, ale doplnění nové funkčnosti systému ADIS,“ uvedl na svém blogu expert Michal Bláha. V takovém případě nelze použít jednací řízení s původním dodavatelem systému.
Podezření, že Babišův rezort porušil zákon o veřejných zakázkách, dokládá i dosavadní praxe. Jak je jinak možné, že v obdobných případech ještě nedávno docházelo k trestnímu stíhání? Porušení zákona o veřejných zakázkách bylo bráno policií a vrchními žalobci téměř za hrdelní zločin, o čemž svědčí „exemplární“ soudní řízení.
Stačí si připomenout kauzu bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky, jenž využil tehdy rámcovou smlouvu s firmou Fujitsu, která měla státní správě dodávat produkty firmy Microsoft, a jako subdodávku zadal Fujitsu informační systém na výplatu sociálních dávek bez výběrového řízení. Letos v září za to byl nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení.
Není tedy jasné, proč je souzen Vladimír Šiška, a nikoli Babišovi lidé, kteří mají na starosti elektronickou evidenci tržeb, stejným způsobem naroubovanou na systém stávajícího dodavatele rezortu.
Odkud se vzal software EET?
Jak připomíná Echo24, ještě vážnější je jiná pochybnost. Systém evidence tržeb sama státní správa nevytvořila a neexistuje doklad, že se vůbec koupil. Logicky tento nákup nemohl ministru financí Babišovi nikdo schválit. Původ softwaru pro EET nedokázal během svého prověřování odhalit ani kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Důvěryhodnost EET bude v troskách, když ministr financí nepředloží účtenku za počítačový systém, který přitom bude finanční správa používat, uvádí Echo24.
Pokud Babiš hodlá sankcionovat malého podnikatele za každou nevydanou účtenku až půlmilionovou pokutou a hrozí mu likvidací jeho firmy, měl by jít v dodržování zákonů sám příkladem. A pokud ho k nápravě nepovedou koaliční partneři v čele s premiérem Sobotkou, není jasné, proč policie a státní zastupitelství v tomto případě nekonají. Jsou už zcela poplatné novému režimu?
[ctete]84748[/ctete]