Zakladatel firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek má dnes narozeniny. Je mu padesát let. Slaví je ve vězení v Ruzyni. Má si totiž podle soudu odpykat trest šesti let za údajné vědomé držení falešné směnky na více než sto milionů korun.
Když máte v kapse falešnou stokorunu a nevíte, že je falešná, pak to není váš zločin. A podobně Jirounek netušil, že si koupil falešný platební doklad. Soud si myslí, že to věděl. Jenže soud si nemá co myslet. Soud má postupovat výlučně podle dokázaných faktů. A ta tu chybějí.
Jsem si zcela jistý, že Kamil Jirounek si tento trest nezaslouží. Jeho společenská nebezpečnost je nulová, a naopak jeho přínos společnosti je značný. Vybudoval spolu s kolegy továrnu na biopaliva druhé generace, tedy na mnohem modernější biopaliva, než jsou ta, která vyrábí Andrej Babiš z řepky olejné. Jirounek vyráběl bionaftu z jatečního odpadu, který by se jinak musel spálit.
Civilizované země včetně celé Evropské unie postupně upouští od výroby biopaliv z řepky kvůli vysokým emisím. Je totiž absurdní, aby údajně ekologické palivo zatěžovalo životní prostředí. Jenže Andrej Babiš už vybudoval výrobu biopaliv právě z řepky. Když tuto chybu zjistil, začal toužit po Jirounkově továrně. A jak je známo z jiných kauz, tato touha se vůbec nedá uhasit. Když se totiž smíchá biopalivo první generace s biopalivem druhé generace, tak výsledný produkt už odpovídá normám Evropské unie.
Jenže Jirounek a jeho společník svou továrnu odevzdat nechtěli. Místo toho hledali investora pro dostavbu složité výrobní linky. Našli ho. Bohužel v prostředí Babišových estébáckých přátel. Ti nejprve radostně peníze půjčili, ale pak se začali chovat jako predátoři, kteří zneužili hlad po investici ke zřejmému nepřátelskému převzetí firmy. Je zcela pravděpodobné, že konečným majitelem měl být oligarcha.
Ve složitém souboji o majetek učinil Jirounek chybu, která se mu krutě vymstila. Nejednalo se o žádné zločiny. Koupil jen od mafie podvrženou stomilionovou směnku. Soud ho nejprve obžaloby zprostil, ale po značném tlaku přistoupil v absurdně vedeném řízení a bez ohledu na zásadní zpochybnění viny ve znaleckém posudku na postoj státního zástupce. Jirounek šel do vězení.
Můj osobní výklad je ten, že Kamil Jirounek je Babišův a Pelikánův vězeň. Po dobu dvou let jsem studoval jeho kauzu a Kamil se stal mým přítelem. Původně jsem byl k němu zdrženlivý. Pak mi to ovšem celé postupně docházelo.
Můj přítel je ve vězení a já mu tímto chci sdělit, že ho mám rád a že mu do jeho cely přeji všechno nejlepší k narozeninám. Udělám všechno proto, aby ho Babišovy Lidové noviny přestaly popisovat jako zločince. A udělám všechno proto, aby Česká republika byla opět právním státem, kde se o vině rozhoduje s tak zřetelnou odpovědností za individuální lidský osud, jakou ukazuje slavný americký film Dvanáct rozhněvaných mužů. Protože znakem civilizované společnosti není umění zavírat, nýbrž zdrženlivost a rozvaha v odsuzování a trestání. Není snad ve společnosti nic horšího než nespravedlivý trest. Na této myšlence odporu vůči nespravedlnosti stojí celá křesťanská civilizace. A je nutné na tom trvat.
Kamile, všechno nejlepší.
Váš Pavel Šafr