Web předsedy hnutí ANO Andreje Babiše vydal text s tímto titulkem: „Umři do měsíce, jinak nezaplatíme. Hospice bojují s pojišťovnami.“ Naznačuje v něm, že pracovníci hospiců odmítají přijímat pacienty, u nichž je pravděpodobné, že nezemřou do třiceti dnů, některým pak podle autora dokonce kvůli tomu píchnou větší dávku morfia a zabijí ho. To vše prý kvůli úhradové vyhlášce. Fórum mobilních hospiců text z Babišova webu ostře odsuzuje.
V článku se píše, že podle úhradové vyhlášky mají lidé hrazenou hospicovou péči po dobu třiceti dnů. „Uvedená praxe se dotýká všech domácích hospiců v Česku. Některé to řeší tak, že pacienta přijímají až skutečně v posledních dnech života, tedy pacienta nepřijmou do péče, dokud mají obavu, že by „žil ještě moc dlouho“. A mimo záznam mnohé hospice připouštějí, že existuje i jiné tajné řešení: trpícímu pacientovi „odmítajícímu“ zemřít v určené lhůtě píchnout vyšší dávku morfia a zabít ho. Tedy jakýsi nepřiznaný způsob eutanazie,“ stojí zde doslova.
V textu je také citován majitel listu Babiš a je zde o něm pasáž, která může naznačit, z jakého důvodu byl článek napsán: „Hospici PAHOP, který úhradovou vyhlášku porušil, nakonec pomohl předseda ANO Andrej Babiš, když mu prostřednictvím své nadace Agrofert věnoval 657 tisíc korun, což jsou peníze vrácené hospicem Girasole, který s Babišem nechtěl být spojován,“ uvádí autor, který nezmiňuje, že Babiš web iDNES.cz vlastní, a nepíše ani o tom, že předseda hnutí ANO mj. podniká v oblasti zdravotnictví.
Proti článku, který takovýmto způsobem očerňuje provozovatele hospiců, se ohradilo v tiskové zprávě Fórum mobilních hospiců. „Fórum mobilních hospiců, sdružující většinu mobilních hospiců v České republice, se důrazně ohrazuje proti článku na iDnes.cz ze sobotního rána 25. 3. 2023 a požaduje uveřejnění opravy. Článek je plný lží a polopravd a výrazně tím poškozuje obraz mobilních hospiců v očích veřejnosti,“ říká Monika Marková, předsedkyně představenstva Fóra a ředitelka Hospice sv. Štěpána.
Fórum uvádí, že všichni pacienti, kteří potřebují, aby o ně bylo pečováno déle, tuto péči také dostanou. Platba za pojištěnce je podle nich nedostatečná, v reakci na článek je ale uvedeno, že „hospice jsou závislé na darech všude na světě“. „Co nás trápí, je často nedostatečná kapacita, kvůli které pacienti na přijetí čekají. Celý článek působí tak, že byl psán na objednávku, a bohužel výrazně poškozuje mediální obraz mobilních hospiců. Proto žádáme opravu,“ říká Marková.
Úhradová vyhláška platí od roku 2015. Andrej Babiš byl tehdy ve vládě, později se stal premiérem. Proti článku se vymezila i další zařízení. „Máme pacienty i delší dobu a ne všichni pacienti jsou pod úhradou. Chybějící finance získáváme z darů a dotačních či nadačních příspěvků,“ napsali na twitter například zástupci Domácího hospicu Jordán z Tábora.