Podnikatel Radim Jančura rád ovlivňuje politiku. Na své autobusy čas od času nalepuje dehonestující reklamy proti různým politikům. Když protestoval – stejně jako ministr financí Andrej Babiš – proti reorganizaci policie, zveřejnil dokonce telefonní čísla ministra vnitra Milana Chovance nebo premiéra Bohuslava Sobotky. S Babišem toho má ovšem společného více, například dobrý vztah ke korunovým dluhopisům. Jeho společnost Student Agency jich vydala dokonce 900 milionů. A s pozoruhodným úrokem.
[ctete]117870[/ctete]
Jančurovy dluhopisy byly podle webu kurzy.cz registrovány 14. prosince 2012, byl tak o pouhých čtrnáct dní rychlejší než Babiš. Jsou vydány na dvacet let, tedy do roku 2032, s úrokem 12 procent. Z emise jednokorunových dluhopisů se neplatí žádná daň.
Za povšimnutí stojí ale zejména zmíněný úrok. Podle statistik České národní banky se úrokové náklady úvěrů poskytnuté firmám v roce 2012 pohybovaly mezi 2,5 až pěti procenty. Následující rok ještě klesaly. Dvanáct procent tak pan Jančura jistě pečlivě promyslel.
Babišův Agrofert vydal v roce 2012 asi 1,5 miliardy korunových dluhopisů, které si koupil právě jeho tehdejší majitel Andrej Babiš. Do dnešního dne tak přinesly ministru financí oproti standardním dluhopisům úsporu na dani ve výši 52 milionů, což se snaží napravit tím, že je rozdává na charitu. Úrok je u Babišova Agrofertu šestiprocentní a jedná se o desetileté dluhopisy (tedy splatné do roku 2022).
[ctete]115658[/ctete]
Jančura rád sám sebe prezentuje jako zastánce čisté politiky a boje proti korupci. Spolu se sdružením Rekonstrukce státu připravil antikampaň kvůli novele zákona o registru smluv. Poslanci totiž prosadili úlevy pro řadu státních a městských firem. Ty by už neměly povinnost zveřejňovat své obchodní smlouvy nad 50 tisíc korun na internetu, což se Jančurovi nelíbí.
Na billboardech Rekonstrukce státu jsou někteří poslanci v roli kouzelníků a s nápisem: „Nechal jsem zmizet smlouvy za 150 miliard.“ Jančura i jemu blízká protikorupční organizace se právě registrem smluv zabývají již několik týdnů. Otázku, proč jim nevadí daňové úniky ministra financí, si lidé pokládají často – a korunové dluhopisy Student Agency s dvanáctiprocentním úrokem jsou možná jednou z mnoha odpovědí.
[ctete]78520[/ctete]
„Záměr emitovat dluhopisy souvisel s pořizováním dalších vlakových souprav pro rozvoj našeho provozu po vítězství RegioJetu ve výběrovém řízení ministerstva dopravy na provozování dotovaných rychlíků na trase Olomouc – Krnov – Ostrava. Byla to první soutěž na dotované rychlíky, kterou schválila Nečasova vláda. V závěru roku 2012 jsme se dozvěděli předběžné výsledky soutěže a začali jsme s potřebnými přípravami. Banky po nás mimo jiné požadovaly holdingové uspořádání, proto jsme také založili SA Holding a emitovali dluhopisy s tím, že je následně nabídneme k prodeji na financování pořízení vlakových souprav pro trasu Ostrava – Krnov – Olomouc. Byla to reálná cesta, jak zajistit odpovídající financování pořízení souprav. Soutěž byla nicméně následně ze strany ministerstva dopravy zrušena a dluhopisy byly zůstaly nevyužity. Počítáme s jejich využitím pro potřeby financování v rámci transperentních soutěží na provozování dotovaných vlakových spojů, které stát již několik let slibuje. Je to pro nás spolu s případným vstupem na burzu přijatelnější způsob zajištění financování, než vstup investora. I jiní dopravci postupují podobně – dluhopisy na financování rozvoje svých aktivit vydal také například Leo Express,“ říká k celé věci Jančura.