Město Bachmut v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, v němž ještě roku 2015 žilo takřka osmdesát tisíc obyvatel, v podstatě přestalo existovat. Bitva o Bachmut začala v srpnu 2022 a stala se jedním ze symbolů genocidní války Ruska proti Ukrajině. „Pevnost Bachmut“ je opěvována v ukrajinských válečných písních, které dodávají odvahu a sebevědomí vojákům Ozbrojených sil Ukrajiny. Putinův „kuchař“ Prigožin, vůdce ruských teroristů označovaných jako wagnerovci, se holedbá, že v květnových dnech letošního roku Rusko „osvobodilo“ Arťomovsk (!), jenž je klíčem k Donbasu. Co se skrývá pod troskami města, zničeného krvavým výbojem ruského imperialismu? Jaké jsou jeho dějiny a jak se vlastně jmenuje?
Název „bachmat“ přináležel plemenu koní menšího vzrůstu, které chovali Tataři. Vyznačovalo se vytrvalostí a zejména velkým nadáním k brodění a plavení se vodními toky. Snad podle nich získala říčka, která je přítokem řeky Severní Doněc, jméno Bachmutka. Tady roku 1571 vzniklo ohrazené místo, jakýsi hraniční opěrný bod Ruského carství proti výpadům Krymských Tatarů.
Malorusové v Novorusku
Ruský car Michail I. Fjodorovič usadil v roce 1630 v okolním kraji rolníky, kteří se začali věnovat i těžbě kamenné soli. Ruský car Petr I. Veliký, jenž roku 1721 přijal titul imperátora, nechal v Bachmutu v letech 1701–1703 postavit kamennou pevnost, do níž uvedl stálou posádku. Později byl Bachmut zahrnut do takzvaného Novoruska v rámci Ruského impéria a od roku 1783 patřil k Jekatěrinoslavské gubernii.
V roce 1897 žilo v Bachmutu skoro dvacet tisíc obyvatel, z nichž více než polovinu tvořili Ukrajinci, v ruském imperiálním žargonu nazývaní Malorusové, zbytek pak Rusové, Židé a rovněž nemnozí Němci a Poláci. To už byl Bachmut průmyslovým městem, kde se kromě soli těžil i kaolin se sádrovcem.
Modrožlutá vlajka nad městem
Když se koncem Velké války rozpadalo Ruské impérium, byla roku 1917 vyhlášena Ukrajinská lidová republika, k níž náležel i Bachmut, nad kterým zavlála modrožlutá ukrajinská vlajka. Jenže rok 1918 znamenal další zmatky. Nejprve se Bachmut stal součástí Doněcko-krivorožské sovětské republiky, která se připojila k sovětskému Rusku. Už v dubnu 1918 obsadila Bachmut ukrajinská…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.