Po devíti měsících se ruské armádě podařilo alespoň částečně dobýt město Bachmut v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Jde asi o největší úspěch ruské jarní ofenzivy. Propaganda dobytí města popisuje jako historické vítězství, které je srovnatelné s dobytím Berlína v závěru druhé světové války. Z města, ve kterém před loňským únorem žilo přes 80 tisíc lidí, ale nezbylo skoro nic. „Že by to znamenalo to, že se nyní Rusové zastaví až v Kyjevě, tak to ani náhodou,“ popisuje pro deník FORUM 24 význam územního zisku rusista a politolog Karel Svoboda z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Po městě Buča nedaleko Kyjeva, kde bylo po ruském útoku na začátku války nalezeno okolo 270 místních obyvatel pohřbených v hromadných hrobech, a bombardování činoherního divadla v Mariupolu, kde se nacházel atomový úkryt s tisícovkou lidí včetně dětí, se Bachmut stává dalším symbolem ruské agrese na Ukrajině. Z města již skoro nic nezbylo. A domy, které ještě stojí, mají spíše symbolický než strategický význam.
V Rusku se ale z Bachmutu stal zcela opačný symbol než pro Západ a ukrajinskou stranu konfliktu. Podle rusisty Karla Svobody ruská propagandu bude chtít dobytí města využít. „Využitelnost je omezená, protože za Bachmutem jsou další města. Ani kolem Bachmutu ty boje úplně neustaly, čili využitelnost je zatím opravdu velmi omezená,“ říká.
Význam města je sporný
O Bachmut bojovaly obě armády zhruba devět měsíců. Z vyjádření ukrajinských i ruských představitelů z poslední doby vyplývá, že získat město pod svoji kontrolu se ruským silám podařilo, Ukrajinci ale stále drží část jeho předměstí.
„V Bachmutu jsou tvrdé boje. Situace je kritická. Zároveň naše vojska drží obranu ve čtvrti přezdívané Letadlo. V současnosti mají naši obránci pod kontrolou některé průmyslové a infrastrukturní objekty v této čtvrti a také rezidenční oblast,“ napsala náměstkyně ukrajinského ministra obrany Maljarová.
Podle různých analytiků je ale strategický význam města sporný, ač jde o relativně velký dopravní uzel, který leží na trase železnice. Hned za Bachmutem jsou navíc klíčová města jako Kramatorsk a Slavjansk a občas bývá samotný Bachmut označován i za bránu Donbasu na centrální Ukrajinu. Nedá se ale očekávat, že se ruská armáda snadno dostane za Ukrajinci vybudované obranné linie za městem.
Za tvrdými boji o Bachmut tak může být i taktika ukrajinského velení. „Ukrajinci taky říkali, že to město neopustí, že ho nechtějí opustit, že ho budou bránit. Jiná věc je, co těmito prohlášeními sledovali, jestli tím nesledovali jen to, že každý metr prodají za tisíc ruských vojáků,“ popisuje pro deník FORUM 24 rusista Svoboda.
Dostanou se k nim i tyto obrázky, ale vina je házena na Ukrajince, že oni za to můžou, a nikoliv, že to udělali oni.
Západní média v posledních dnech ukazují zkázu města. Zničený Bachmut se objevuje i v ruských zpravodajských relacích. Podle Karla Svobody z Univerzity Karlovy dávali Rusové dobytí města na obdiv. Celá debata je ale lehce zadržená v tom smyslu, že se každý bude ptát, proč jeho zisk trval tak dlouho. „Když se podíváte na záběry, tak těžko můžete tvrdit, že to bylo kvůli tomu, že brali nějaké ohledy na civilisty, nebo brali ohledy na to město. To prostě nebrali,“ dodává rusista s tím, že vítězstvím Ruska dobytí Bachmutu sice je, byť jiná otázka je, jaké ztráty kolem toho ruské síly budou mít.
K ruské veřejnosti se tak dostávají obrázky, které jsou známé ze západních médií. Ty ukazují naprosto zničené město, které není obyvatelné. „To vysvětlení, které mají, není to, že by Rusové šli a ničili, ale naopak, že se Ukrajinci schovávají za civilisty, že zneužívají toho města, kdežto Rusové bojují s úctou k civilistům a z toho důvodu mají i velké ztráty, protože se zajímají o civilisty, kdežto Ukrajinci je vraždí,“ komentuje Svoboda.
Zásluhy wagnerovců si připisuje armáda
O dobytí města se velkým dílem postarali žoldáci Wagnerovy skupiny. Zisk poslední budovy poblíž památníku s letadlem MiG-17 oznámil už v sobotu odpoledne šéf žoldnéřů Jevgenij Prigožin. Několik hodin poté k vítězství osobně gratuloval i ruský prezident Vladimir Putin. „Všichni vědí, že to dobyli wagnerovci. Ruská armáda se na tom snaží přiživit, ale všichni vidí, že tam primárně bojovali wagnerovci,“ říká rusista.
„Důvodem, proč Jevgenij Prigožin tvrdí, že ruské síly zcela dobyly Bachmut, je skutečnost, že vůdce wagnerovců hodlá co nejdříve stáhnout své žoldáky ze zničeného města, které může být obklíčeno ukrajinskými obránci,“ řekl v neděli ve vysílání Svobodného rádia mluvčí východní skupiny ozbrojených sil Ukrajiny Serhij Čerevatyj. Zároveň podle něj wagnerovci přišli o nejlepší muže.
Kyjev zprávu o dobytí města popřel, ale zároveň přiznal, že situace ve městě je kritická. Následně i prezident Zelenskyj prohlásil, že město jako takové už v podstatě neexistuje, protože Rusové tam všechno zničili. „Zůstává už jen v našich srdcích,“ dodal na zasedání zemí G7 v Japonsku.
Ukrajinci ale stále bojují na okraji města. Podle některých zpráv se jim daří na jižním a severním křídle. „Pokračujeme v postupu po křídlech na předměstí Bachmutu a jsme skutečně blízko taktickému obklíčení města. Díky tomu budeme moci ovládnout všechny vícepodlažní budovy obsazené nepřítelem. Tím zbavíme nepřítele kontroly nad přístupy k městu a získáme určité taktické výhody,“ prohlásil generálplukovník Oleksandr Syrskyj.
Město Bachmut se stalo symbolem války na Ukrajině. To píší i analytici amerického Institutu pro studium války a americký ministr obrany Lloyd Austin. Podle něj nebude ovládnutí východoukrajinského města znamenat rozhodující posun v konfliktu. „Myslím, že to má spíše symbolickou hodnotu než strategickou a operační,“ řekl v březnu. „Rusové symboliku budou chtít využít v tom smyslu, že to město bylo před válkou asi v šedesátce největších na Ukrajině,“ souhlasí Karel Svoboda.
Další symboliku Svoboda vidí i v samotném názvu města. Bachmut se totiž od roku 1924 do roku 2016 jmenoval Artěmovsk po jednom z bolševických vůdců. „Rusové se hodlají vrátit k bolševickému názvu Artěmovsk, což mě fascinuje, protože ti, kteří se u nás pasují do role pravičáků, oslavují to, že se Bachmut stal znovu Artěmovskem, ale to je bolševický název. Je to až takhle cynické,“ uzavírá pro deník FORUM 24 rusista Svoboda.