Václav Morávek, Jan Kubiš, Josef Gabčík, Alfréd Bartoš, Jiří Potůček, Břetislav Lyčka, Jan Zelenka Hajský, Jaroslav Švarc, František Peltán, Jindřich Klečka, Zdana Mašínová starší. Co mají tito lidé a stovky dalších společného, kromě toho, že jsou to hrdinové, na které jsou Češi hrdí? Všichni a mnoho dalších jsou uloženi ve společných masových hrobech na hřbitově v Ďáblicích. A to není ještě to nejhorší.
V těch hromadných hrobech hrdinové neleží sami. Jsou tam s těmi, které měli zlikvidovat, s vrahy a zrádci, s nepřáteli národa, s těmi, kteří je zabili. Do neoznačených jam tady totiž nepohazovali mrtvé jen nacisté. Skončili tady také popravení váleční zločinci po roce 1945. Mrtvé sem po vzoru nacistů ukládali také estébáci. Skončili tady mnozí z těch, které umučili.
„Paradox dějin je, s kým jsou tam uloženy ostatky našich hrdinů. S gestapáky a vrahy z Lidic, jsou tam ostatky K. H. Franka a dalších. Leží tam parašutisté, kteří měli zlikvidovat zrádce Emanuela Moravce, a on tam s nimi je také. Mnozí říkají: Nechte je odpočívat. S tím my ale nesouhlasíme. Jak by mohli odpočívat, když jsou tam s takovými zločinci?“ pokládá otázku Pavel Černý, policejní instruktor a podplukovník ve výslužbě, který stojí za peticí „Nenechme je tam“.
Právě tato petice má za cíl vzbudit debatu na odpovědných místech tak, aby nakonec byly exhumovány ostatky uložené v hromadných hrobech, identifikovány a důstojně pohřbeny. Součástí iniciativy je také herec Ondřej Vetchý, který v dokumentu věnovaném tématu upozornil, že například hrdiny, kteří zlikvidovali Heydricha, není možné uctít na jejich hrobě. „Oni zemřeli za nás a představa, že my jim chceme jen poděkovat a není to možné, mě naprosto děsí,“ konstatoval Ondřej Vetchý.
Plánem organizátorů petice nyní j sehnat deset tisíc podpisů. Zatím shánějí podporu také u zákonodárců. „Oslovil jsem několik poslanců a senátora. Iniciativa má jejich podporu. Chystáme také jednání na ministerstvu obrany,“ prozradil badatel a strážník Tomáš Rotbauer, který projektu také pomáhá. „Konečné slovo však bude mít magistrát, který to má v gesci,“ upozornil Pavel Černý.
Ten před několika měsíci zveřejnil třídílný hraný dokument, věnující se posledním dnům Václava Morávka, útoku na Heydricha a boje parašutistů s gestapáky v kostele v Resslově ulici. Dokument představuje řadu unikátů, například Colt Josefa Gabčíka. Ze zbraní, které odbojáři, ale i gestapáci používali, ve snímku Pavel Černý střílí a ukazuje, co způsobovaly. „Snažili jsme se to udělat dynamické a zajímavé i pro mladou generaci. Vzhledem k současné situaci na Ukrajině je bohužel pravdou, že nikdy nevíme, kdy budeme muset bojovat. A jak můžeme chtít po mladých lidech, aby šli bojovat za svoji zemi, když vidí, že jsme nedokázali ani řádně pochovat hrdiny II. světové války?“ uzavírá Pavel Černý.