Ačkoliv se mluví o krizi, vláda je na tom ve skutečnosti v jednom ohledu dobře. Může konečně utrácet a nebrat na nic ohledy. Zatímco ještě v zimě by věděla, že každých deset miliard schodku navíc by bylo znakem její neschopnosti, teď se stovky milionů mohou vydávat za dobrodiní. Není to skvělá pozice?
Když je státní kasa pomyslně bezedná, není už problém penězi plošně bombardovat kdekoho. Skoro všem bude chybět a každý bude mít dobrý důvod něco chtít. Ztráty kvůli protivirovým opatřením utrpěli chudí i bohatí a všichni jsou voliči.
Ekonomy nikdo nevolí, tak se mohou vyjadřovat poměrně svobodně, pokud nemají k této vládě nějakou citovou nebo jinou vazbu.
Ekonomové oslovení serverem E15 se vyjadřují dost skepticky k prohlášením, že se z krize musíme „proinvestovat“.
Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská říká, že mnoho vyhlašovaných „investic“ jsou ve skutečnosti dotace. „Z krize bychom se neměli prodotovat, ale opravdu proinvestovat.“ Podle ní by měl stát peníze vložit do moderních digitálních technologií, a ne do „lití betonu“. Za investice se snad dá považovat 20 miliard korun pro Státní fond dopravní infrastruktury, na opatření proti suchu a kůrovci, což je devět miliard. „Takto vynaložené prostředky zvýší efektivitu fungování země,“ soudí ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Podle něj se ale více než pět miliard korun na sociální služby „jednorázově projí“. „Také si nejsem jist, zda je namístě podpořit deseti miliardami veřejný sektor, který se ukázal jako zcela neschopný v hledání úsporných opatření,“ dodává.
„O investičním rozpočtu nelze hovořit. Dodatečné návrhy premiéra Andreje Babiše jsou mixem investic, kvaziinvestic a provozních výdajů,“ říká ekonom DRFG Martin Slaný.
Jan Němec vyjmenovává na serveru Tydenikhrot.cz několik bodů, proč to nedopadne dobře: „Vláda ANO a ČSSD už v minulosti dokázala, že s pojmem investice umí velmi šikovně žonglovat. Investicemi nazývala leccos – například zvyšování důchodů nebo platů ve veřejném sektoru. Ministři s oblibou mluvili o ‚investicích do lidí‘. Ani v nynější situaci tak není vůbec jasné, jak velká část z oněch 200 miliard skončí ve skutečných investicích… Vláda v minulých letech nebyla schopná proinvestovat ani podstatně nižší částky…, nebyly projekty, za které by se miliardy daly smysluplně utratit… O tom, jak umí vláda vzdušné zámky vydávat za realitu, svědčí například Národní investiční plán. Ten premiér Andrej Babiš představoval jako zásobník připravených investic dokonce za osm bilionů, aby se nakonec ukázalo, že jde o halabala naházené nápady bez priorit a realistických termínů.“
Varovné je, že do dopravní infrastruktury už šly vysoké částky v posledních dvou letech a výsledek není nic moc. „Krom toho, že stavební firmy rozbombardovaly půl republiky a učinily z cestování po Česku peklo, se ukázalo, že si některé z nich ukously příliš velké sousto,“ připomíná Němec.
Julie Hrstková ve svém komentáři v Hospodářských novinách 24. června pochybuje o tom, že se během krátké doby dá něčeho dosáhnout: „Vládní mantra ‚z krize se proinvestujeme, postavíme přehrady, silnice, školky i byty‘ funguje pouze do chvíle, než se člověk podívá na to, kolik je doopravdy připravených projektů a jak dlouho trvá realizace těch, kterým chybí jedno z požadovaných stovek razítek.“
Jenže utrácet se bude. Volby by měly být v roce 2021 a i tam se plánuje velký vír peněz. Vládní strany nebudou chtít před volbami najednou lidem přestat rozdávat.
K tomu můžeme dodat, že nejenom vládní strany. Vláda je závislá na hlasech komunistů. Ti se sice tváří starostlivě, jestli se sekera nezatne moc hluboko, ale stejně tak budou chtít tvrdit, že jejich podpora vládě něco „přinesla lidu“.
Zdá se, že nám pod vedením ANO Andreje Babiše vládnou nemehla, jejichž představa podnikání je spojena s naléváním peněz z dotací, a nikoli s vytvářením něčeho nového a chytrého. Zaplatí to nakonec nejen ti, kteří tuhle slibotechnu neschopnou vládnout i v normálních časech volili, ale skoro všichni.