Facebooková stránka Hrdý Čecháček – CS Fox News NET TV, která spolupracuje s iniciativou Islám v ČR nechceme, smazala ze svého profilu videovzkaz kandidátovi na prezidenta Spojených států Donaldu Trumpovi. Lídr Bloku proti islámu Martin Konvička se v něm správně slovanskou angličtinou všemi silami snažil vyjádřit Trumpovi podporu. Místo toho však vložil další trumf do rukávu internetovým vtipálkům, když při komické scéně v doprovodu culících se bodyguardů Lidínského a Hampla překřtil své hnutí na „Úsvit proti kostce proti islámu“ (dawn against block against islam).
Prudký a intenzivní aktivismus, který před prvními společnými volbami předvádí Úsvit s Blokem proti islámu, se může této nové formaci vymstít, pokud bude často dopadat tak, jako s Trumpem. Konvička se musí politiku ještě učit. Kdo však nemusí, je momentálně nejvlivnější muž ze zákulisí Úsvitu Vít Bárta. I s Bártovou skrytou pomocí se bude snažit Úsvit zastínit svého zakladatele Tomia Okamuru, jehož SPD je Lidínskému a spol. přímou konkurencí.
Za všechno můžou sluníčka
Ke stažení videa se včera vyjádřil i sám správce stránky a facebookový aktivista v pravém slova smyslu Hrdý Čecháček (jeho skutečné jméno není známé, ale určitě zní slovansky). Posměšné reakce na video dává za vinu mediální sluníčkové frontě, do níž neopomenul zařadit i Svobodné fórum: „Zveřejním video, kde Konvička s Hamplem a Lidinským fandí Trumpovi a strhne se takový poprask, po celé mediální sluníčkové frontě (Respekt, Svobodné fórum, atd), následuje záplava osobních sprostých útoků, které posílají sluníčka-pravdoláska (demokraté bojující za svobodu slova), jak mě, tak všem třem chlapům z videa, že video po dohodě stahuji.“, napsal Čecháček. Konvička, Hampl ani Lidínský se k celé kauze zatím bohužel nevyjádřili.
Odstraněním videa však Hrdý Čecháček své vlastenecké svaté trojici zrovna trn z paty nevytrhl. Vzkaz naštěstí pro všechny pobavené obdivovatele politického bizáru zazálohovali správci stránky Proti projevům nenávisti. Nejkrásnější gratulace, jakou si Donald Trump mohl přát, se tak internetem dále šíří. Tato vtipná mini-kauza pro jeden den Konvičkovi patrně nijak zásadně neuškodí. Dost možná je pro něj ale další lekcí, že na svou image si musí dávat lepší pozor.
Za nitky tahá Bárta
Další noční můrou, která Úsvit a BPI v posledních dnech straší, je vnitrostranická revolta proti ex-ministru dopravy, ikoně Nečasovy vlády a baviči minulé sněmovny Vítu Bártovi. Ten má podle některých členů hnutí ve vedení čím dál větší vliv, z Úsvitu kvůli němu dokonce vystoupil poslanec Karel Fiedler a Blok proti islámu na protest proti Bártovi opustilo vedení jeho Kroměřížské buňky, která tak zanikla.
[ctete-foto]50008[/ctete-foto]
Nejdříve pouze šéf volebního výboru, poté krátce předseda zkrachovalého projektu Věcí veřejných, se dnes věnuje podnikání, momentálně je ředitelem firmy BF Development. Podle poslance Fiedlera si Bárta dosazuje své lidi na významné pozice uvnitř Úsvitu, například vyjednávání o spolupráci s Blokem proti islámu dokonce neprobíhala v rámci předsednictva hnutí, to se pouze následně dozvídalo výsledky.
Pro nezaujatého pozorovatele je ale Bártův návrat do politiky, byť zatím jen z pozadí, skvělou zprávou. Bez něj totiž není v poslanecké sněmovně zdaleka taková legrace, jeho bezmála pět let stará řehtačka při projevu Davida Ratha je dodnes kultovní záležitostí.
Padesát odstínů hnědé
Potíží každého tuzemského národoveckého uskupení je přesycenost této části politického spektra. Úsvit s BPI, Okamurova SPD, Dělnická strana a snad i Bartošova Národní demokracie cílí na velmi podobnou voličskou skupinu, která je poměrně úzká, ačkoli se pod náporem migrační hysterie její strop posouvá nahoru. Nabídka ultrapravicového programu daleko převyšuje poptávku, a ačkoli si lídři zmíněných uskupení mezi sebou málokdy rozumí a rádi se od sebe navzájem distancují, nabízejí voličům de facto totéž, tím pádem dohromady po okraj vyplňují prostor na trhu.
Situace mezi Úsvitem a SPD je samozřejmě specifická osobou Tomia Okamury, který Úsvit založil, aby z něj byl po dvou letech za tunelování stranických financí vyloučen a založil novou stranu se stejným programem. Úsvit po Okamurově odchodu přirozeně vycítil potenciál migračního tématu a částečně se přestal tolik prezentovat prosazováním obecného referenda a přímé demokracie.
Po parlamentních volbách na podzim příštího roku si ještě jednou spočítáme odstíny hnědé barvy, (staro)nového trendu nejen české politiky. Dost možná ale ani jeden z nich neuvidíme v poslanecké sněmovně, protože se navzájem vyšachují.