Piráti si na svém celostátním fóru v Ostravě opět zvolili do čela strany Ivana Bartoše. Ambiciózní uskupení by rádo zasedlo v příští vládě, i když strategické partnerství už odmítli v krajích, které se rozhodly bojovat o přízeň voličů samostatně. O tom, jestli se rýsuje spolupráce alespoň na celostátní úrovni, proč označuje stranu jako liberální střed i „ohýbání zad“ sociální demokracií, hovořil staronový šéf těsně po svém zvolení v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Pane předsedo, váš protikandidát Vojtěch Pikal vznesl návrh na vytvoření „ombudsmana strany“, na kterého by se člen mohl obrátit, když uvidí nějaké „šikanózní“ jednání. Myslíte, že je to namístě?
Ano. Koneckonců jsem o tom hovořil již na konci minulého roku. Jednáme s řadou odborníků, protože takto velká organizace potřebuje řešit třeba i kompetenční konflikty v rámci stany. V tomhle tempu politiky, ať se jedná o tu sněmovní či naše zástupce ve vedení měst, můžete lehce opomenout určitý rozměr kolektivní spolupráce, a pak se to může vracet formou nějakých kolektivních neshod. A ti lidé by se měli mít na koho obrátit.
Ale neplánujete tedy najmout psychologa, jak kolovalo médii?
To opravdu ne! (smích) Zaznělo to od jednoho deníku z holdingu, ale nic takového jsem tam skutečně neřekl. Ostatně mi dali do úst i přímou řeč, kterou jsem také nikdy nevyslovil.
Co jste ale řekl, je, že stranu považujete za liberální střed. Máte pocit, že je dělení na levici a pravici přežité?
Tak v komplexním světě potřebuje věci popisovat jednodušeji. Ale politologové i další odborníci na politiku dlouho hovoří o tom, že toto dělení už dávno fakticky nefunguje. Že ho i lidé stále používají, je pak věc jiná. Už švédští piráti ale před dvanácti lety řekli, že toto dělení nebudou respektovat, a jsou zkrátka rozhodnutí, která mají vycházet z faktů, jestli jsou či nejsou přínosná pro společnost. Navíc funguje řada politických kompasů, které řeší například autoritářství a liberalismus. A my jsme liberální středová strana.
Často jsme sice nálepkováni jako progresivní levice, ale když se podíváte na výsledky v minulých volbách, tak i výzkum ČT poukazoval na to, že nás volilo přes 60 tisíc bývalých voličů ODS a 160 tisíc TOP 09. A nečekám, že by zrovna v jejích řadách byli nějací ultra levičáci.
Zdravici na setkání poslal ale pouze šéf STAN Vít Rakušan. Jaké jsou aktuální vztahy mezi vámi a TOP 09 po výrocích Jakuba Michálka? Dovede si představit předvolební spolupráci?
Co se týče předvolební spolupráce, TOP 09 je konzervativní strana na rozdíl od nás. V některých tématech ale shodu nacházím a spolupracujeme jak ve Sněmovně, tak v pražské koalici. A to, že do toho někdo promítá některé své osobní ambice, ovlivnit nemůžu. Ale skutečně je nám STAN nejbližší, a to nejenom přístupem k práci, ale i návrhy zákonů. Je to zkrátka liberální střed, který je nám blízký.
V současnou chvíli dle vás tedy nepřipadá v úvahu spolupráce s jinými stranami?
Tak nacházíme se zrovna v Ostravě. Místního hejtmana pana Macuru stále nepovažuji za typického člověka hnutí ANO, a my se tu podílíme na vedení… V Brně zase vládneme s ODS a pražskou koalici jsme skládali se Spojenými silami pro Prahou, která zahrnuje i TOP 09. Odmítám, že by byli Piráti sólisti.
Na druhou stranu se tohle dotýká pouze krajů. Pokud jde o celorepublikovou politiku, mluvil i předseda Milionu chvilek Mikuláš Minář v rozhovoru pro deník FORUM 24 o zklamání z dosavadní spolupráce mezi demokratickou opozicí. Proč myslíte, že to říkal?
S panem Minářem jsme o tom hovořili na setkání lídrů opozice ve Sněmovně. Ta spolupráce se zkrátka nedá nadiktovat zvenčí, ale přitom probíhá… Setkáváme se s předsedy stran, řešíme nezávislost justice a tak dále. Ale představa, že sečtete všechny hlasy opozičních stran, a tím pádem zvítězíte ve volbách… Tak to prostě nefunguje. Vznikli jsme, když tu žádné ANO nebylo a zemi vedla nehezky ODS, ČSSD nebo Věci veřejné s TOP 09. A jenom kvůli tomu, že se tady objeví nějaká velká hrozba, přistup nezměníme. Volby se vyhrávají kvalitním programem a koalice se dělají po volbách. Navíc si myslím, že strany ve skutečnosti naplňují to, co tím pan Minář myslel – společně bráníme nezávislost státních zástupců i médií.
Avšak kdybyste na to zůstali po volbách se STAN sami… Myslíte, že je skutečně možné porazit současnou vládní většinu podpořenou komunisty ve dvou?
Tak základní je tlačit na to, aby se změnily volební zákony. Není to přece výhodné ani pro SPD, komunisty či sociální demokracii… Že do toho ovšem nechce vstupovat ODS, je zvláštní. V danou chvíli by to pro nás sice nebylo taky moc výhodné, ale jde nám o princip. Takže uvidíme, co se bude dít, a jak dlouho vydrží vládní koalice v současné formě, respektive jak dlouho vydrží sociální demokracie ještě ohýbat záda.
Proč stále drží?
Je to čistý pragmatismus. I když se to nepromítá do volebních preferencí, tak jde o vládní stranu, jejíž ministři jsou vidět ve všech médiích a zákony jim připravují úředníci na ministerstvech. Sociální demokracie se přitom propadla a má velké dluhy, a to nejenom ve věci sídla, kde hraje aktuálně soud v jejich prospěch, ale i v rámci volební kampaně. V podstatě vládní angažmá představuje jediný způsob, jak dokážou vytvářet dojem, že dovedou uskutečňovat nějakou politiku.
V současnou chvíli trápí Piráty stagnace, co se týče volebních preferencí. Vy sám jste odmítl, že by strana měla „patnáctiprocentní strop“. Kde ho tedy vidíte?
Tak potenciál hovoří o dvaceti procentech. K dispozici jsem měl navíc i určitá data, která hovořila o tom, že pro třicet procent voličů Andreje Babiše jsou Piráti druhou volbou. Při jeho vstupu do politiky nám vzal navíc část programu o transparentnosti a začal tvrdit, že je protikorupční hnutí, a lidé mu uvěřili. Nám stačí ale ukázat, že kdo tu skutečně bojuje proti korupci, jsou Piráti.
Mluvíte o tom, že vám vzalo hnutí ANO část vašeho programu. Máte stále takový pocit i při předkládání zákonů ve Sněmovně?
Ano! Například přijdeme s návrhem nominačního zákona, ANO ho zařízne a prezentuje svůj, i když horší. Neříkám, že nás vykrádá, ale opakuji, že je zřejmě inspirujeme. Ale je pro mě hlavně důležité, že ten zákon nakonec projde, nikoli to, kdo si ho nakonec „sebere“. Spíše mi vadí, když i díky vašim hlasům něco projde a Andrej Babiš si to uzurpuje jako své jediné téma: „Já jsem dodal, já jsem zařídil.“
Není navíc tajemstvím, že bylo hnutí ANO inspirováno programem řady politických stran, sebralo sociální agendu v programové rovině ČSSD, a veškeré otázky digitalizace a transparence pocházejí od Pirátů. Nemám problém v tom být inspirativní, ale měli by umět to dotáhnout do konce. A evidentně k tomu Piráty potřebují.