Pro někoho nevyžádaná pošta, pro jiného zdroj informací, podle nichž se rozhoduje ve volbách. Iniciativa Čeští elfové, která mapuje šíření řetězových emailů, jich jen od počátku roku 2021 zachytila více než 1200 na téma „česká politika“. Z její databáze je patrné, že cílem autorů řetězových zpráv je ovlivnit volby ve prospěch vládnoucího hnutí ANO a antisystémových stran. Piráti jsou oproti tomu vykreslováni jako hrozba.
S postupující předvolební kampaní roste na českém internetu počet manipulativních mailů a nepravdivého obsahu na adresu konkrétních politiků a stran. Nekalá kampaň probíhá i na veřejnosti skrytém kanále – v soukromých řetězových zprávách. Ty do svých e-mailových schránek dostávají tisíce Čechů, kteří si je mezi sebou dále vzájemně rozesílají a lavinovitě šíří.
Z analýzy obsahu je patrné, že opoziční koalice SPOLU a Piráti a Starostové jsou v nich démonizovány a vyobrazovány jako bezprostřední ohrožení demokracie. Nejčastějším terčem emailových dezinformátorů je pak samotná Pirátská strana. Před ní jen od začátku května podle databáze Českých elfů varuje téměř dvě stě zpráv.
Piráti „porážejí“ i osvědčená témata, jako jsou uprchlíci, Evropská unie nebo USA, jak dokazuje i tento wordcloud sestavený z nejčastěji používaných pojmů v řetězových mailech:
„Zprávy jsou svou dikcí, sentimentem i úpravou přizpůsobeny tomu, aby oslovily především starší lidi, kteří email používají jako svůj hlavní komunikační nástroj v digitálním prostoru. Mají apelativní charakter a mobilizují seniory k volbám proti imaginárnímu nepříteli,“ vysvětluje mluvčí iniciativy Čeští elfové Bohumil Kartous.
Jaroslav Valůch, expert na dezinformace z organizace Transitions, dodává, že s řetězovými emaily je spjatý pocit disidentství z šíření „nepohodlné pravdy“ neoficiálními kanály a pocit úlevy ve chvíli, kdy někdo definuje nepřítele zodpovědného za příkoří dnešní doby.
„Kombinace toho všeho má silný potenciál ovlivnit samotné životní postoje a hodnoty. Politické preference se tak daleko snadněji mění,“ říká.
Zednář Bartoš a muslim ve vedení pirátů
Takto například varuje jeden z hojně sdílených emailů před šéfem Pirátů Ivanem Bartošem: „Přeposílej, jsou největší hrozbou a, bohužel, mladí je žerou. Bůh nás od nich ochraňuj! To by nesvědčilo moc dobře o inteligenci českého národa, kdyby si zvolil zrůdu do vedení státu.“
Bartoš se podle neznámého autora nesmí za žádnou cenu stát premiérem České republiky; je totiž údajně „členem mezinárodní teroristické organizace Antifa a zednář, protože pózoval v Barceloně na zednářské výstavě před zednářskými symboly. K tomu všemu je šéfem všech Pirátských stran muslim a stranu založil a finančně sponzoruje americký bankéř George Soros“.
Text kombinuje vícero protipirátských dezinformací, které se v různých podobách objevují již několik let. O tom, že jejich potenciál není zdaleka vyčerpán, svědčí, že zpráva stále patří k těm z nejšířenějších v emailových komunikacích. Nepomáhá ani snaha strany výroky vyvracet na svých webových stránkách.
„Předseda Pirátů Ivan Bartoš s manželkou v Barceloně navštívil výstavu Černé světlo – La Llum Negra. Ta ukazuje historický vývoj španělské fotografie, v němž významnou roli hrálo užití symboliky, která byla v 50. letech ve Španělsku oblíbená. Muzea nejsou tajné spolky a členové tajných společností se při svých aktivitách nefotí, protože by je to prozradilo,“ píší Piráti k údajné příslušnosti svého předsedy k tajnému spolku.
Stejně tak ani finančník a častý terč konspirátorů George Soros nemá s Českou Pirátskou stranou nic společného – strana vznikla v roce 2009 z iniciativy programátora Jiřího Kadeřávka. „Navíc už od svých začátků používáme transparentní účty, které umožňují vyhledat veškeré detaily o hospodaření. A George Soros Pirátům za tuto dobu nepřispěl ani jednou,“ vyvrací strana falešné informace, včetně té, že ji na mezinárodní úrovni vede muslim – nevede.
Pošta na ruku populistům
Protipirátských dezinformací koluje v rámci řetězových mailů daleko více. Týkají se údajného zfalšování voleb ve prospěch pirátů nebo toho, že strana podporuje řízenou muslimskou migraci do Evropy. Piráti mají také chtít sebrat seniorům jejich práva a zatížit je neúměrnými daněmi či mají být podporováni skupinami, které chtějí zničit evropskou civilizaci. Kritizována je i podpora LGBTQ+ komunity.
Řetězové maily jsou spjaté s pocitem disidentství, s šířením „nepohodlné pravdy“ neoficiálními kanály a pocitem úlevy ve chvíli, kdy někdo definuje nepřítele zodpovědného za příkoří dnešní doby.
Tyto výroky jsou často doprovázeny urážkami, xenofobií a rasismem. To se týká i dalších zpráv, které kritizují také ODS, KDU-ČSL, TOP 09 nebo hnutí STAN.
Lidé se vzájemně utvrzují v tom, že Evropská komise chce údajně potrestat Andreje Babiše za to, že „odmítá plán islamizace České republiky nelegálními migranty“. Převrat řízený ze zahraničí má vést ke svržení vlády a pomoct zmíněným stranám k moci.
Na ukázku jedna ze zpráv: „Multikulturalističtí Jasánci z neobolševických stran se už nemohou dočkat, až budou dosazeni svými zahraničními soudruhy do funkcí, když už nejsou schopni se svým protinárodním a vpravdě zločinným programem vyhrát řádné volby.“
Kritika, manipulace a dezinformace obsažené v řetězových e-mailech jsou často velmi podobné výrokům zástupců vládního hnutí ANO nebo populistických projektů typu SPD či Trikolóra. Ty dezinformačních obsahů ve svém politickém boji také aktivně využívají.
„Je zde zřejmá vysoká míra symbiózy a snaha zneužívat dezinformací ve vlastní prospěch. Zajímavým případem je Andrej Babiš, jehož rétorika v poslední době přesně kopíruje dezinformační obsahy zaměřené proti Pirátské straně,“ popisuje Kartous. Podle něj premiérův marketingový tým zcela nepokrytě na dezinformace kolující i v e-mailových komunikacích ve svých projevech navazuje.
Jeho slova potvrzuje například tato tweetová reakce Andreje Babiše:
Kritika opozice, chvála Babiše
Autoři řetězových e-mailů hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše dokonce přímo podporují i ve svých zprávách. Přitakávají jeho výrokům o spiknutích ze strany opozice nebo Evropské komise. Odpouštějí mu skandály, kauzy i střet zájmů či vliv na média, jež vlastní. Jeho vládnutí v rozesílaných textech považují za dobré a ekonomicky prospěšné.
Pozitivně vnímají řetězové maily i antisystémové, protiimigrační a populistické strany a hnutí. V některých případech dokonce přímo vyzývají lidi, že je mají volit. „Nepřekvapivě zde figurují jako ‚dobrá volba‘ také SPD, KSČM či Trikolóra. Přísaha jako co-brand vládnoucího ANO je pochopitelně taktéž popularizována,“ dodává Kartous.
Naopak podpora Pirátů nebo dalších demokratických opozičních stran se neobjevuje vůbec. Čeští elfové žádné emaily, které by obhajovaly politiku liberálně demokratické opozice, dosud nezaznamenali. Podle experta na dezinformace a fungování řetězových mailů Jaroslava Valůcha by takový obsah ani nefungoval.
„Úspěch virálního šíření emailů je docílen skrze vybuzení pocitů pohoršení, nostalgie po lepších časech, jasného pojmenování nepřítele a semknutí se k obraně svého favorita. V tomto kontextu jsou proto řetězové emaily ideální platformou spíše pro populistické politické podnikatele,“ říká s tím, že efektivita řetězových emailů stojí na tom, že jsou jistou sociální sítí pro lidi, kteří ještě neobjevili „kouzlo Facebooku“, který může být v šíření podobných obsahů ještě efektivnější.