KOMENTÁŘ / Piráti chtějí opustit vládní koalici, vláda zřejmě dokončí svůj mandát ve formátu čtyř stran. Podle Pirátů se premiér Petr Fiala dopustil na Ivanu Bartošovi hrozivého „podrazu“ a tím měl vlastně vyhodit celou Pirátskou stranu z vlády. Bartoš si stěžuje na špatné zacházení a prohlásil, že koalice SPOLU se začala připravovat na vládu s Andrejem Babišem.
Je to docela jistě účelová manipulace s fakty. Fiala nevyhodil z vlády Pirátskou stranu, ale pouze Ivana Bartoše. Přesně řečeno, podává návrh prezidentovi na jeho odvolání. Piráti se ovšem rozzuřili a začali Fialu a vládu špinit, že podléhá jakýmsi kmotrům a oligarchům. Na tiskové konferenci se chovali jako vzteklé děti. Přitom je jasné, že jejich zkazka, že se SPOLU rozhodlo vyhodit Pirátskou stranu z vlády, je jenom obyčejná lež. Ministři Lipavský i Šalomoun budou muset zjevně sami rezignovat, nikdo je odnikud nevyhazuje.
Ráno bylo všechno jinak
Ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády a dosud nejvyšší z Pirátů Ivan Bartoš vstával v úterý ráno zjevně s tím, že ho čeká normální schůzka s předsedou vlády Petrem Fialou a pojede se dál. Nečekal, že by mohl být z vlády vyhozen, a nedošlo mu to ani po této schůzce.
„Na našem vládním angažmá se nic nemění,“ řekl Bartoš těsně po jednání novinářům ve Strakově akademii a odkráčel, jako by se nic nestalo. Jenže ono se stalo.
Podle informací deníku FORUM 24 měl premiér Fiala k odvolání Bartoše nakročeno již po jednání vlády v minulém týdnu, kdy tehdy ještě předseda Pirátské strany tvrdě hájil svůj zbabraný postup při digitalizaci stavebního řízení a nechápal, že tím poškodil celou vládní koalici. Nicméně před úterním setkáním Fiala ještě nebyl pro Bartošovo odvolání jasně rozhodnutý.
Stabilita Fialovy vlády stála dosud na vysoké dávce jeho respektu vůči koaličním partnerům. Až takové, že mu ji mnozí kritici vyčítají. Je tudíž jasné, že se při samotné úterní schůzce muselo stát něco, co Fialou otřáslo natolik, že se až po zpětném zvážení, co s Bartošem vlastně zažil, rozhodl, že už tento Pirát nemůže ve vládě dále pokračovat. Premiér měl pro toto velké dítě navzdory jeho odlišnému vidění světa a občasné infantilitě dlouho značnou slabost, kterou se ovzduší v ODS dost vymykal. Ale stalo se něco, čím se Bartoš definitivně diskvalifikoval. Prý měl stále trvat na tom, že to stavební řízení dotáhne a že tento projekt může běžet dál pod jeho vedením.
Katastrofa digitalizace a házení špíny
Jenže digitalizace stavebního řízení v rukou Bartoše probíhala naprosto katastrofálně, a on si to nehodlal připustit. Je přitom zřetelné, že Fialu šokovala míra Bartošova „mimoňství“ a teprve po zvážení výsledků této schůzky se Fiala rozhodl zvednout telefon. Nejspíš si uvědomil, že jednání vlády následující den by bylo Bartošovou účastí znovu zatíženo nikam nevedoucím konfliktem, který kabinet blokuje.
Shrnuto a sečteno: Fiala Bartoše nepotopil a neměl v úmyslu Pirátskou stranu vyštvat. Jestli je internet pro Piráty jejich moře, tak lze konstatovat, že se Pirát Bartoš v tomto moři utopil sám a Piráti se začali topit s ním.
Svůj průšvih s digitalizací chtějí nyní Piráti zakrýt házením špíny. Je velmi trapné, když najednou spustili kanonádu, že vláda podléhala oligarchickému a klientelistickému vlivu. Škoda že se nám s tím Piráti nesvěřili dřív. Asi v té vládě hodně morálně trpěli. Najednou si vzpomněli i na kauzu Dozimetr.
Piráti se ovšem v kabinetu cítili nedobře již delší dobu a vládní účasti také přičítali fakt, že se jim jejich loď potápí. Proto začali během posledních dní a hodin vršit těžko splnitelné podmínky svého setrvání v pětikoalici. Dělali to zjevně proto, aby svému členstvu a voličům odůvodnili svůj odchod. Že si přitom nakonec vybrali zamindrákovanou interpretaci, že je z vlády vyhodila „zlá ODS“, ukazuje pouze na jejich slabost a značné zoufalství. Je to tak nedůstojné, že se člověku na to ani nechce koukat.
Lipavského je škoda
Propad strany liberální levice není nic, z čeho bychom v kontextu celé naší pokřivené politické scény měli mít radost. Polovička této politické scény je východní a autoritářský Mordor. Tomu se Piráti vymykají. Je ale zřejmé, že by při své nízké kondici už vládní sestavu spíše poškozovali, než posilovali. Teď jde ale o to, jestli nasednou na vlnu štvavého populismu, byť odlišného od Babiše, ale přitom podobně rozvratného. Hysterická tisková konference k jejich údajnému „vyhození z vlády“ v tomto ohledu nevěstí nic moc dobrého.
Je přitom škoda, že s Piráty odchází z vlády i Jan Lipavský, který byl opravdu dobrým ministrem zahraničí a přispěl k pozitivnímu obrazu naší země u našich spojenců. Je to člověk, který stojí pevně za napadenou Ukrajinou, a na pirátské poměry dokonce hodně stál i za napadeným Izraelem.
Pakliže zbylé čtyři koaliční strany vládní spolupráci zachovají, tak Fialově vládě její rekonstrukce může prospět. Piráti odejdou do opozice a to jim také bude slušet lépe. Nelze vyloučit, že i celému ovzduší prospěje nová a velmi odlišná opozice. A nebo tu naopak budeme mít jenom další babišácké křiklouny, jenom v pirátském provedení. To bychom Pirátům ani Česku vůbec nepřáli.