Ve vládní koalici to v posledních několika dnech vře. V úterý premiér Petr Fiala (ODS) oznámil záměr odvolat ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), což vyvolalo ze strany ostatních Pirátů pobouření. Premiér se podle nich dopustil podrazu a „vykopl“ je z vlády. Politolog Otto Eibl upozornil, že to pro Piráty v tuto chvíli nevypadá dobře. „Prohráli xté volby, jsou bez předsednictva, do budoucnosti se jim propadnou příjmy, do vedení strany se v tuto chvíli nikdo nehrne a v médiích se propírají samé průšvihy,“ popisuje.
Premiér Petr Fiala se s Bartošem sešel v úterý ráno kvůli digitalizaci stavebního řízení a situaci v České pirátské straně. Celé její vedení totiž v reakci na výsledky v krajských volbách rezignovalo. Po schůzce Bartoš řekl, že na vládním angažmá Pirátů se nic nemění.
O několik hodin později ale vystoupil premiér na tiskové konferenci s tím, že navrhne ke 30. září prezidentu Petru Pavlovi odvolání Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj. „Toto rozhodnutí nedělám s lehkým srdcem, ale digitalizace je klíčový projekt pro modernizaci českého státu a nemůžeme si dovolit žádné další průtahy,“ řekl.
Po minulém jednání vlády, kde se digitalizace probírala, a následné schůzce s Bartošem v úterý ráno nabyl Fiala jistotu, že Bartoš není schopný digitalizaci dotáhnout do konce. „Myslím, že si ani nepřipouští, v jakém reálném stavu ten proces digitalizace stavebního řízení je,“ prohlásil.
Překvapivá tisková konference
V reakci na jeho známení svolali Piráti vlastní tiskovou konferenci. Na ní končící předseda Ivan Bartoš označil jednání premiéra jako podraz, který postrádal prvky lidské slušnosti. Na ranní schůzce podle Bartoše nepadlo o rezignaci ani slovo, až za několik hodin mu premiér zavolal, že ho odvolává. Odcházející předseda Pirátů se domnívá, že koalice SPOLU se připravuje na budoucí vládnutí s hnutím ANO Andreje Babiše.
Politolog Otto Eibl z Masarykovy univerzity v Brně na dotaz deníku FORUM 24 řekl, že tisková konference byla překvapivá, a to obsahem i razancí. „Nevím, zda jde o předvolební kampaň, nicméně se zdá, že se Piráti snaží o jakýsi restart. Z mého pohledu to neudělali úplně šťastně,“ zhodnotil.
„Obsah bych rozdělil do dvou rovin – odvolání Ivana Bartoše a jeho reflexe a následná obvinění. Za zavřenými dveřmi a u jednání Ivana Bartoše s premiérem Fialou jsme nikdo nebyli, u obvinění se ale nabízí otázka, proč Piráti setrvávali ve vládě, kde jim stále někdo házel klacky pod nohy, a že se někomu jejich způsob politiky nehodil. Navíc Piráti, kteří mají v DNA otevřenost – nikdy jsme od nich takové stížnosti neslyšeli,“ upozornil.
„Podobně obvinění, že začala éra vyjednávání o budoucí koalici ODS a ANO – dramatické vyjádření, které možná na chvíli zaujme, ale jde o obvinění z oblasti domněnek a neférových útoků,“ uvedl Eibl.
Upozornil také na to, že Piráty jako stranu z vlády nikdo nevypudil a premiér Fiala požádal o novou nominaci na místo Ivana Bartoše. „Mohlo tak jít o elegantní příležitost, jak odejít od ne zcela povedené digitalizace stavebního řízení. To byla mj. situace, kterou i komentátoři označovali za nešťastnou a že by nevypadalo dobře, kdyby Bartoš v tuto chvíli odcházel. Bartoš příležitost nevyužil, naopak společně s dalšími Piráty přišli s poměně nevybíravým útokem na zbytek vlády,“ popsal.
Odchod z vlády
Celostátní fórum Pirátů bude o odstoupení od koaliční smlouvy hlasovat od pátku 27. září ráno do pondělí 30. září do 20:00. Vyplývá to z příspěvku na stranickém internetovém fóru. Fialův postup v diskusi na stranickém fóru většinou označují za porušení koaliční smlouvy SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Ta konstatuje, že premiér má při výměnách ministrů hledat podporu příslušné koaliční strany.
„Uvidíme, jak to celé dopadne, nicméně dopad odchodu Pirátů na ostatní strany vládní koalice nemusí mít velký vliv. Otázka je, jak tuto skutečnost budou hodnotit voliči – a tady (zejména ve vztahu k těm pirátským) si neodvažuji předpovědět, jak zareagují,“ uvedl politolog.
„V tuto chvíli to ale pro Piráty nevypadá dobře – prohráli xté volby, jsou bez předsednictva, do budoucnosti se jim propadnou příjmy, do vedení strany se v tuto chvíli nikdo nehrne a v médiích se propírají samé průšvihy – ať už ta nešťastná digitalizace, nebo průsaky z pirátského fóra…“ připomněl.
Nakonec upozornil, že to vypadá, že se Piráti snaží o to, o co se snaží řada dalších stran. „Být razantní, být naštvaní a vybrat si jasného nepřítele (v tomto případě ODS) – to ale dělá Babiš, Okamura, Konečná, Maláčová, Rajchl, Šlachta a asi bychom našli i někoho dalšího. Nicméně neplatí, že když dva dělají totéž, povede to ke stejnému výsledku,“ uzavřel.