Poslanci sněmovního výboru pro bezpečnost ve středu jednali o možném příjezdu ruského agenta s jedem ricin, který by měl představovat ohrožení pro trojici pražských komunálních politiků – starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostu Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). O situaci je informoval ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Mluvčí BIS popřel, že by zpravodajci Respektu, který s informací přišel, v této věci poskytli jakékoli informace.
Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, který je členem výboru, označil jednání za věcné. Na základě informací, které má, sdělil deníku FORUM 24, že nedávné vyjádření místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa považuje za urážlivé. Předseda komunistů totiž napsal na Twitteru, že se zmínění pražští politici dostali do problémů kvůli své drzosti, kdy dělali bez mandátu zahraniční politiku, a nyní kvůli následným potížím škemrají o policejní ochranu za peníze daňových poplatníků. To ovšem všichni tři popřeli. Na základě uniklých informací jim policejní ochranu měli doporučovat i někteří ministři. Komunistický poslanec a místopředseda výboru Zdeněk Ondráček se ale podle Bartoška k výroku svého stranického šéfa nevyjádřil.
Jak Bartošek dále uvedl, ocenil i přítomnost ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a policejního prezidenta Jana Švejdara. Jelikož bylo ale jednání výboru neveřejné, zdůraznil, že nemůže jeho průběh blíže specifikovat. Jedním dechem však dodal, že ruské vměšování do českých záležitostí na našem území pozoruje dlouhodobě. Upozornil přitom, že diskuze byla namístě především na plénu Poslanecké sněmovny, kde mohli poslanci přijmout k problému usnesení, které by poskytlo vládě mandát k adekvátní reakci. Poslanci vládních stran však v úterý návrh předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové na zařazení mimořádného bodu jednání odmítli.
Na otázku, zda se o tomto hlasování, kdy se většina poslanců hnutí ANO a ČSSD zdržela, a tím návrh fakticky potopila, se zástupci zmíněných klubů bavil, Bartošek odpověděl, že sice ano, avšak ani jemu nikdo z nich tento postoj nezdůvodnil. V souvislosti s tím však připustil, že mohlo sehrát roli, že vláda stojí a padá na hlasech komunistů, kteří se velmi razantně stavějí proti jakékoliv formě kritiky Ruska.
Aktuální jednání ruské strany je navíc podle místopředsedy lidovců dvojsečné. Ač se Rusům nelíbí odstranění sochy sovětského vojevůdce maršála Koněva z náměstí Interbrigády v pražské Bubenči, sami se podle něj nechovají k československým válečným hrobům a pomníkům na svém území odpovídajícím způsobem.
Na místě by podle něj nyní mohla být i diplomatická nóta. Prozatím byla přitom reakce české vlády spíše zdrženlivá. Jediné vyjádření doposud zaznělo ze strany ministerstva zahraničí, byť i to bylo podle některých spíše vágní. Ruská státní agentura RIA Novosti navíc označila skutečnost, že premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl vyhostit ruského velvyslance, za důkaz toho, že si čeští novináři a tajné služby informace o nebezpečí pro trojici pražských politiků vymysleli.