Lidovci dnes ostře kritizovali, že se na vyplácení kompenzačního bonusu pro živnostníky, OSVČ a majitele malých společností s ručením omezením musí podílet i obce, města a kraje. Ač vláda obhajuje schválený postup s tím, že chybějící peníze budou samosprávám kompenzovány formou dotací, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek označil krok za Babišovu lumpárnu, která bude mít za následek zadlužení obcí. V případě, že nebude nastavení upraveno, avizoval již podání ústavní žaloby na postup vlády. Novinářům to sdělil před úterním jednáním Sněmovny.
Bartošek se proto ve středu nejprve zúčastní jednání senátních klubů, které svolal předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS). Společně chtějí najít řešení, jak by se tento výpadek příjmů městům, obcím a krajům vykompenzoval. „V případě, že se to povede a zákon přijde zpět do Poslanecké sněmovny, budou mít poslanci na výběr. Buď narovnají nespravedlnost, kterou způsobili především poslanci hnutí ANO, a pokud ne, tak připravuju již nyní ústavní stížnost na postup vlády hnutí ANO a ČSSD,“ uvedl lidovecký místopředseda s tím, že je přesvědčen, že schválený postup je skutečně v rozporu s Ústavou.
Jak navíc upozorňovali i někteří další zástupci opozice, čerpání dotací je administrativně náročné, což může samosprávám zejména menších obcí kvůli nedostatečným kapacitám čerpání de facto znemožnit. „Je to hra, kterou tady pan premiér (Andrej Babiš – pozn. red.), respektive hnutí ANO předvádí. Sebrat obcím peníze a následně se chvástat tím, že to rozdám na dotacích, které nejsou nárokové, je podle mě lumpárna na rozpočtech měst, obcí a krajů,“ uvedl Bartošek.
Řada samospráv má navíc podle něj už nyní velké problémy, aby mohly vůbec zajistit běžný chod. „Jediné, komu krok vlády nahrává, jsou banky. Řada malých obcí si bude muset v případě, že budou chtít zajistit svoje fungování, kvůli tomu půjčit,“ doplnil.
Pokud by ale vláda chtěla přesto jít cestou dotací, měla obcím podle Bartoška peníze nechat a další ještě přilít do dotačních programů. „To je cesta, a sice podpořit lokální ekonomiku, aby starostové mohli dávat zakázky a udrželi místní firmy v chodu,“ uzavřel s tím, že aktuální systém považuje nejenom za obzvláště komplikovaný, ale i nákladný.
Zástupci obcí a krajů sami v posledních týdnech kritizovali, že jim i kvůli vyplácení kompenzací klesnou daňové příjmy. Vláda je vyplácí z daní z příjmů zaměstnanců. Jde přitom o sdílenou daň, o niž se vláda dělí s kraji a obcemi. Samosprávy tak přicházejí o peníze do svých rozpočtů. Podle odpůrců může opatření připravit obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun.