Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v pondělí na MPSV vedeném Janou Maláčovou (ČSSD) kvůli tendrům na IT systémy pro výplatu sociálních dávek. Při razii byli zadrženi dva lidé. V rozhovoru pro deník FORUM 24 hovoří šéf sněmovního podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku Jan Bartošek (KDU-ČSL) o rizicích situace i o dalších problémech Babišovy vlády.
Pane poslanče, jaké informace jste měl k dispozici? Nasvědčovalo něco možnému zásahu policie?
Podklady, které jsem měl já k dispozici, byly spíše všeobecného charakteru. Nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k nějaké razii. Na druhou stranu v souvislosti s IT zakázkami jsou problémy dlouhodobě. Netýká se to pouze této vlády. Začalo to už za ministra Drábka. Jde to dlouho do historie. Ukazuje se, že IT zakázky jsou v mnoha ohledech velkým pokušením. Ať už zakázka na ministerstvu dopravy, obrany či na zmiňovaném MPSV.
Jak může situace ovlivnit budoucí fungování MPSV?
Bylo jasné, že se to zadrhává. Ale vzhledem k tomu, že se tam zatýkalo, tak jsem přesvědčený, že je nutné, abychom se o načasování bavili na plénu. Naprostou alfou a omegou je, že bude MPSV garantovat schopnost vyplácet jak dávky, tak důchody. Týká se to osob se zdravotním postižením, maminek na mateřské dovolené a dalších. Chceme jasnou garanci a modelaci toho, že to bude stát schopen zajistit, a jakým způsobem. Teď se na to zeptáme během jednání Sněmovny a myslím si, že je zcela namístě, abychom se přeptali i v září, říjnu, jak to vypadá.
Myslíte, že hrozí kolaps vyplácení dávek?
Co se týká IT zakázek na MPSV, tak to vnímám jako absolutně nezvládnuté. A to už od dob ministryně Marksové. Tam to považuji za manažerské selhání a naprosté nepochopení toho, jak celou situaci řešit. Současná ministryně v tom pouze pokračuje.
Měla by paní Maláčová rezignovat?
To si musí zvážit sama ČSSD. Ale bavme se o tom, co bylo v minulosti. Ministryně Valachová kvůli podobnému případu po čtrnácti dnech odstoupila. Je to především záležitost sociální demokracie a pana premiéra.
Zmínil jste i resort obrany. Ten opustil náměstek ministra Filip Říha, protože nebyl schopný vysvětlit zvýšení ceny zakázky na pasivní radary Vera NG. Nenesl i zde odpovědnost šéf resortu Lubomír Metnar?
Mám dojem, že to pan náměstek odnesl. Kdyby musel premiér odvolat dalšího ze svých ministrů, tak by to samozřejmě znamenalo neúspěch hnutí ANO. Byl by to v opravdu krátké době druhý ministr, který by musel skončit. Nejprve doprava, potom obrana, to je jasná ukázka toho, že se vláda odborníků nekoná. A skutečnost, že ministerstvo dopravy a ministerstvo průmyslu a obchodu vede jeden člověk, ukazuje spíše na personální nouzi hnutí ANO než na manažerské zvládnutí celé situace. Ukazuje se tedy, že to, co bylo vytýkáno předchozím vládám, se děje i v případě hnutí ANO.
Nevadí vám za téhle situace, že nový předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nevyloučil možné vládní angažmá s hnutím ANO?
Moje stanovisko je jasné. Jsem přesvědčen, že chceme-li změnu v České republice, tak se musí odehrát ve volbách. Stejně tak jsem přesvědčen, že rozdrobenost středopravicového spektra není dobrá. Pokud chceme, aby změna nastala, tak musíme spojit síly. Myslím si, že si Česká republika zaslouží mít jiného premiéra, a já pro to udělám maximum.
Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na neděli demonstraci s podtitulem „Nechceme jít cestou Maďarska a Polska!“. Někteří opoziční politici vyslovili názor, že s důvody svolání nesouhlasí. Váš názor?
Vím, že jedním z důvodů byla volba ombudsmana. Ale šlo o demokratickou volbu a já ji respektuji, byť jsem volil jinak. Jsem přesvědčen, že by aktivity Milionu chvilek měly směřovat spíše k tomu, aby podpořily lidi jít k volbám a volit změnu, jestli ji tu chtějí.
A zmiňovaný rozvrat institucí?
Jestliže personální politiku státu diktují komunisti, exkomunisti a SPD, tak tomu úměrně v mnoha případech odpovídá i volba.