Když se sestavovala vláda, tak namísto životního prostředí jsme si měli vzít ministerstvo pro místní rozvoj, přiznává místopředseda poslanecké sněmovny a dosavadní první místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek jednu ze strategických chyb, kterou podle něj lidovci udělali. V rozhovoru pro deník FORUM 24 hovoří také o hrozbě vlády hnutí ANO a antisystémových stran nebo o tom, co musí lidovci nabídnout, aby zvrátili nízké preference, které se pohybují okolo dvou procent.
Ve svém projevu na sjezdu jste řekl, že lidovci v předchozím období, kdy jste byl prvním místopředsedou strany, udělali mnoho strategických chyb. Můžete být konkrétnější?
Jde o věci, které jsem vždy řešil v rámci předsednictva a nikdy jsem je nevynášel ven. Považuju to za nějakou interní diskuzi o strategii strany. Nicméně jedna z věcí, o kterých si myslím, že jsme měli udělat jinak, je, že když se sestavovala vláda, tak namísto životního prostředí jsme si měli vzít ministerstvo pro místní rozvoj. Věnovat se dostavbě sociálních bytů, respektive dostupnému bydlení pro mladé rodiny. Což je politika, která je nám blízká. Tam jsme mohli pro ty, kteří nás volí a podporují, udělat spoustu dobré práce.
Podpora bydlení je něco, co zaznívalo na vašem sjezdu poměrně často. Do parlamentních voleb zbývá jeden rok. Je nějaká šance, že by se lidovcům podařilo toto téma nějak „urvat“ a udělat v tom nějaké kroky?
Když se vyjednávalo o státním rozpočtu, tak jsme podporovali myšlenku navýšení kapitoly výstavby dostupného bydlení. Marian Jurečka na ministerstvu práce a sociálních věcí připravuje zákon o sociálním bydlení. To znamená, že lidovci jsou v tomto velmi aktivní. Věřím, že v čase, který nám zbývá, to ještě úspěšně prosadíme, protože mladé rodiny chceme podpořit.
Stačí se podívat na Slovensko, co se tam děje. Není to nic hezkého. Omezování některých svobod, vyhazování poslanců z jednacího sálu kvůli názoru nebo oblečení, sešněrovávání svobody tisku.
Ještě se vrátím k vašim slovům. Ve čtvrtek jste v rozhovoru pro deník Blesk řekl, že změna ve vedení lidovců musí být razantní a nekosmetická. Ke jménům Jurečka, Výborný nebo Čunek jste prohlásil, že to by bylo jen přešlapování na místě. Když se podíváme na výsledek sjezdu, udělala se tedy jen kosmetická změna?
Věřil jsem, že někdo přijde s novou tváří a novou vizí, což se nestalo. Volbu respektuju, ale myslím si, že do budoucna nás prostě skutečně čeká diskuze o tom, kudy dál. Pro mě je to v současné době uzavřená věc. Předsednictvo je zvoleno a já pevně věřím, že se mu bude dařit. Dá se říct, že kromě předsedy a prvního místopředsedy jsou to všechno noví lidé, takže věřím, že to přinese oživení.
Byl by nekosmetickou změnou hejtman Jan Grolich, který se ale rozhodl do čela lidovců nekandidovat?
Rozumím jeho rozhodnutí a chápu ho, že zůstal na kraji, protože kandidoval na hejtmana. Je to zodpovědné vůči voličům, kteří mu dali hlas. Jaká bude další budoucnost? Nevím, ale máme u nás spoustu nadějných tváří. Ať už tedy Honza Grolich, nebo František Talíř. Tahle nastupující lidovecká generace bude mít určitě ještě možnost promluvit do budoucnosti naší strany.
Zmínil jste Františka Talíře, který nekandidoval do vedení lidovců a vysvětloval to tím, že strana neuspěla v krajských volbách na jihu Čech, kde kandidoval. Není to ale přece jen škoda?
František Talíř je politik, který má z mého pohledu určitě v politice budoucnost. Má celý politický život před sebou, takže si myslím, že ještě odvede spoustu dobré práce.
Byl jste dosud prvním místopředsedou lidovců, na kterého jste se rozhodl už znovu nekandidovat. Před tímto sjezdem jste získal z několika krajů nominace na řadového místopředsedu a kandidaturu jste krátce před volbou přijal, nicméně ve svém projevu jste oznámil, že kandidovat nebudete. K čemu to celé bylo?
Skutečně dlouho jsem zvažoval, zda kandidovat nebo jak s tím naložit. Vzhledem k tomu, že jsem dostal podporu z regionů, ať už na prvního místopředsedu, nebo na řadového, přišlo mi zodpovědné nějakým způsobem složit účty z předchozích dvou let, kdy jsem prvním místopředsedou byl. Pak jsem z toho vyvodil i osobní rozhodnutí, protože když opakovaně říkám, a za tím si stojím, že musíme nechat vyrůst nové lidi i dát šanci ženám, tak jediná možnost, jak to uděláte, je, že jim umožníte kandidovat. Proto to moje rozhodnutí.
Přesvědčoval jste nějaké členky KDU-ČSL, aby kandidovaly?
S některými ženami jsem mluvil. Myslím si, že je obecně důležité je více podporovat a motivovat, aby do těch volených funkcí šly. V okamžiku, kdy politika postrádá ženy, tak vlastně postrádá strašně důležitý faktor života. Prostě mužsko-ženský princip vidění světa je velmi důležitý a musí být vyvážený. Nemůžou tam převažovat jenom chlapi.
Ve svém projevu jste říkal, že jste orel, který má rád svobodu. Obáváte se, že po volbách v příštím roce můžeme svobodu ztratit nebo začít ztrácet?
Když si vezmeme, že Andrej Babiš na evropské úrovni vstoupil do frakce se stranami, které jsou minimálně antisystémové, některé z nich, a protievropské, a že na krajské úrovni je schopen udělat koalici s bývalými komunisty a SPD, tak jde o hodně. Jde o budoucnost České republiky. Je důležité, abychom zůstali součástí Evropské unie, Severoatlantické aliance, což pro nás znamená zajištění míru. Jakékoliv tendence, které to narušují, tak možná že ne v krátkodobém horizontu, ale v dlouhodobém určitě mohou poškodit Českou republiku a její občany.
Jak moc podle vás hrozí, že tady v příštím roce nastoupí vláda hnutí ANO s komunisty?
Vidím to jako reálné. Nemusí to být komunisté, mohou to být jiné antisystémové strany. Ten scénář je předvídatelný. Stačí se podívat na Slovensko, co se tam děje. Není to nic hezkého. Omezování některých svobod, vyhazování poslanců z jednacího sálu kvůli názoru nebo oblečení, sešněrovávání svobody tisku. Tohle nechci, to jde úplně mimo rámec mého vidění světa. Je to něco, co poškodí občanskou společnost v České republice.
Mohou současné vládní strany nebo konkrétně lidovci udělat něco pro to, aby se to nestalo?
Trend, který je možné vidět, tedy klesající podporu, prostě musíme otočit. Myslím si, že pokud jde o nějaké legislativní úpravy, měli bychom ubrat. Měli bychom skutečně řešit to, co lidi trápí. Podařilo se zastavit inflaci. Velice dobře jsme zvládli – a tady patří poděkování občanům České republiky – silnou migrační vlnu z Ukrajiny. Udělali jsme řadu reformních kroků. Teď bychom se ale měli soustředit na pozitivní věci.
Kdybyste měl říct jedno hlavní téma, kterému by se lidovci měli primárně věnovat, jaké to bude?
Podpora dostupného bydlení pro mladé rodiny.
Na začátku našeho rozhovoru jste zmínil, že jste si měli vzít namísto ministerstva životního prostředí resort pro místní rozvoj. V červencovém rozhovoru pro deník FORUM 24 jste pak kritizoval kroky, respektive zelenou politiku vašeho ministra životního prostředí Petra Hladíka. Mluvil jste mimo jiné o plánovaných poplatcích za reklamní letáky, což by mohlo znamenat jejich konec, a podle vás jsou důležitou součástí života seniorů. Jsou to podle vašeho názoru ty věci, které vás v očích voličů poškozují?
V první řadě je třeba říct, že jsem pro ochranu životního prostředí. Když vidíme, co se děje s klimatem, tak skutečně musíme v ochraně přírody přidat. Ale musíme to dělat chytře. Není možné, aby výsledkem zelené politiky byl odchod firem do zahraničí, podmínky, ve kterých nedokážou dýchat, nejsou konkurenceschopné. V konečném důsledku to poškozuje jak Českou republiku, tak celou Evropu.
Pokud jde o letáky, případně o zálohování PET lahví, vidíme, že to naráží na odpor části obcí. Zatížení letáků poplatkem dopadne zejména na seniory, kteří jsou zvyklí z nich čerpat informace a sledovat, kde je jaká sleva. Jde skutečně o témata, která se navenek obtížně vysvětlují. Zelená politika by měla směřovat k dostupným energiím, což znamená podporu výstavby jádra. Dále podpora výsadby stromů na evropské a světové úrovni a ochrana vody. Nejsem si jist, zda vyhlašování nových přírodních parků lidé ocení. Co se setkávám s názory v terénu, tak to úplně velkou podporu nemá.
Marek Výborný dostal mandát, je naším předsedou a naším úkolem je ho podporovat a vytvořit takovou strategii, která bude úspěšná.
Jsou zelená témata důvodem, proč ministr Hladík neuspěl u delegátů ve volbě na prvního místopředsedu lidovců? A to i přesto, že byl původně jediným kandidátem?
Nemůžu mluvit za delegáty sjezdu, já jim do hlavy nevidím. Patrně ale jejich představa o prvním místopředsedovi KDU-ČSL byla taková, že se jím má stát Pavel Bělobrádek, který nakonec získal skutečně silný mandát.
Zůstanu u voleb na sjezdu. Bude Marek Výborný silným předsedou? Ptám se proto, že od delegátů dostal jen 159 hlasů. Když to srovnáme například s již zmíněným Pavlem Bělobrádkem, který ve volbě na prvního místopředsedu získal 197 hlasů, nebo s novou místopředsedkyní Monikou Brzeskovou, která dostala dokonce 248 hlasů, zdá se to málo.
Jasně že bude. Hlavně je to ale o tom, že nové předsednictvo, ale potažmo my všichni, musíme na tom výsledku zamakat. Marek Výborný dostal mandát, je naším předsedou a naším úkolem je ho podporovat a vytvořit takovou strategii, která bude úspěšná.
Marek Výborný zmínil ve svém projevu a sděluje to od pátku i novinářům, že chce, aby strana přestala řešit kulturní války. Lidé prý mají moralizování plné zuby. Souhlasíte s ním?
Je otázka, co nazývá kulturními válkami. Naši členové a naši voliči v některých věcech mají skutečně jasno a mnohdy ani nevidí důvod, proč o těch věcech diskutovat. Pro nás skutečně manželství zůstane svazkem muže a ženy, přičemž nebráníme jiným formám soužití. Ale myslím si, že takové to rozkračování, které se někdy dělo, způsobilo, že nám naši voliči úplně nerozuměli. To byl taky důvod, proč klesla naše podpora. Nemůžeme se rozkračovat za cenu popření vlastních kořenů, ze kterých jsme vzešli. Jsme křesťanskodemokratická strana.
Někteří komentátoři říkají, že vám uškodila podpora partnerství pro stejnopohlavní páry, jiní tvrdí, že vám naopak uškodila slova ze strany některých vašich poslanců, například Šimona Hellera, o hovězím a kuřecím, když se ten zákon ve sněmovně projednával. Takže je otázka, co stojí za poklesem podpory.
Víte, v reálu je to o tom, že jde o věci, které zajímají část voličů, ale mnohem více lidí zajímá, kolik stojí jídlo, energie, jak a kde budou bydlet, jestli mají práci. To jsou starosti běžného života, na které bychom měli dokázat odpovědět a lidem pomoci. Stěžejní je vrátit se k problémům běžného života.
Už sice nejste členem předsednictva, ale kdybyste byl, jaké kroky by po sjezdu u lidovců měly nastat? Co je nejdůležitější?
Navázat na naši ideovou konferenci a začít ty věci realizovat. Máme rok do parlamentních voleb, takže je potřeba začít připravovat program, který dokáže oslovit voliče. Otevřít otázku pokračování v rámci koalice SPOLU. Jsem přesvědčen, že musíme směřovat jak k mobilizaci členské základny, tak k tomu, že – z pohledu zákonů, které lidovečtí ministři budou prosazovat – si musíme definovat jasné priority.
Jaké jsou v členské základně názory na účast v koalici SPOLU? (Rozhovor vznikal krátce předtím, než delegáti sjezdu KDU-ČSL podpořili další spolupráci v koalici SPOLU pro sněmovní volby v příštím roce, pozn. red.)
Jak mám možnost se členy mluvit, tak absolutně převažuje myšlenka pokračování v rámci koalice SPOLU. Dává nám to smysl. Máme spoustu rozpracovaných projektů, ve kterých bychom chtěli pokračovat v dalším volebním období. Naší odpovědností je vyhrát, protože jakékoliv jiné scénáře nás poškodí. Antisystémové strany nepřinesou této zemi nic dobrého.
Zabrousím ještě krátce k dění v koalici, respektive ve vládě. Jak se díváte na rozhodnutí premiéra Petra Fialy odvolat ministra Ivana Bartoše a následné dění, které skončilo odchodem Pirátů z kabinetu?
Ze strany Pirátů je to veliká chyba, protože jediná kritika, která byla, mířila směrem k ministru Ivanu Bartošovi za nezvládnutí digitalizace stavebního řízení. Jasně se ukazuje, že šlo o zpackané dílo, které se bude muset předělávat. Pirátům nikdo neřekl, aby šli z vlády. To bylo jejich rozhodnutí. Není možné se divit, že byl ministr Bartoš odvolán, když jeho nezvládnutí digitalizace poškodilo řadu lidí, kteří chtěli stavět. Odnesli to také úředníci na stavebních úřadech.
Když to přenesu do byznysu. Kdybyste měl na starost takový projekt a nezvládl jste ho, tak vás z práce normálně vyhodí. Pro mě byl proto postup premiéra Fialy zcela logický a správný. Piráti si mohli přiznat chybu, vyměnit ministra a pokračovat. To, že utekli jako malí kluci z vlády, je skutečně jen jejich rozhodnutí.
Koho podle vás dění kolem digitalizace stavebního řízení a odchod Pirátů z vlády nejvíc poškodí?
Nejvíc to poškozuje občany v České republice, kteří chtějí stavět. Vláda je tady od toho, aby zajišťovala fungování státu. Nejvíce mě na tom štve, že to zpackali Piráti a odnesla to za ně celá vláda.
Jednou z nejhlasitějších kritiček na adresu premiéra Fialy a některých koaličních stran byla pirátská místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olga Richterová. Měla by zůstat ve vedení dolní komory?
Jsem konzervativní politik a stabilita systému je pro mě hodnota, která je velmi důležitá. V tenhle moment jsem pro, aby ve vedení sněmovny zůstala. Co se týká případných náměstků na ministerstvech, tak to nechám na rozhodnutí jednotlivých ministrů. Tam je důležité, aby lidé, se kterými spolupracují, byli kompetentní a pracovití. Spíše je to o tom, aby oni sami případně vyvodili nějakou politickou zodpovědnost.