Barva moří se na mnoha místech naší planety začíná měnit. Tyto změny jsou podle odborníků patrné zejména ze vzduchu či z vesmíru a rozhodně prý nevěstí nic dobrého. Nejvýrazněji se tento jev projevuje u rovníku.
Měnící se barva moří není podle vědecké studie publikované v časopise Nature dobrou zprávou. Je prý totiž způsobená změnou mořských ekosystémů a zároveň změnou klimatu. Voda v oceánech je tak čím dál teplejší a kyselejší.
„Pozorování světových oceánů a samotné barvy mořské vody nám může mnoho napovědět o zdraví mořských ekosystémů a dopadech změny klimatu,“ píšou na svém webu odborníci z Evropské vesmírné agentury.
Dále pak dodávají, že v této souvislosti dochází rovněž ke změnám ve složení drobných organismů blízko hladiny. Jedná se například o sinice a mikroskopické řasy, které posléze mění barvu mořské vody. Tento jev je prý nejviditelnější v mořích v blízkosti rovníku. Barva vody se zde mění dozelena. Změny se však údajně dotýkají až poloviny světových oceánů.
Výše zmíněné řasy představují významný zdroj potravy pro řadu mořských živočichů, současně pak plní funkci absorbenta atmosférického uhlíku. Znamená to tedy, že měnící se podoba moří výrazně ovlivňuje veškerý mořský život.