Místopředseda ODS Martin Baxa se na Twitteru opřel do ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Reagoval na jeho poslední vyjádření k cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Baxa přirovnal Hamáčkovo chování k zoufalému hledání náhražek za „vyvanulé kouzlo červeného svetru“, který byl poznávacím znamením šéfa Ústředního krizového štábu během nouzového stavu.
Na sklonku uplynulého týdne totiž Hamáček obvinil členy horní komory, že vyhrožovali předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi a jeho předchůdci Jaroslavu Kuberovi odvoláním, pokud nepoletí na Tchaj-wan. Sám přitom následně přiznal, že pro toto tvrzení nemá žádné důkazy. Jeho slova navíc Vystrčil obratem odmítl.
„Kouzlo červeného svetru vyvanulo, a tak šéf ČSSD Hamáček zoufale hledá náhražky, jako je teď útok na průlomovou tchajwanskou cestu Miloše Vystrčila. Tak chci důrazně jako místopředseda ODS říci: jednoznačně jsem ten záměr podporoval a jsem hrdý na to, že MV se pro cestu rozhodl,“ napsal Baxa na Twitteru.
Kouzlo červeného svetru vyvanulo, a tak šéf ČSSD Hamáček zoufale hledá náhražky, jako je teď útok na průlomovou tchajwanskou cestu Miloše Vystrčila. Tak chci důrazně jako místopředseda ODS říci: jednoznačně jsem ten záměr podporoval a jsem hrdý nato, že MV se pro cestu rozhodl!
— Martin Baxa (@MartinBaxa2) June 25, 2020
Jak navíc uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala, Vystrčil konzultoval svou cestu na Tchaj-wan i s celým předsednictvem ODS a má ve svém rozhodnutí jejich plnou podporu. „Zájmy ČR poškozuje poklonkování východním autoritativním režimům, střet zájmů premiéra, který řeší celá EU, a nekonzistentní a slabá zahraniční politika. Jako premiér bych ani jedno z toho nepřipustil,“ doplnil.
Fiala narážel na situaci, kdy do Česka koncem března dorazily první dodávky ochranných pomůcek a ministr vnitra Hamáček přijel na letiště, aby čínskou zásilku „uvítal“. Část opozice to poté označila za nadbytečné „poklonkování“ nedemokratickému režimu.
Následně vicepremiér Hamáček společně s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) na schůzce ústavních činitelů dokonce apelovali přímo na Vystrčila, aby se této zahraniční cesty zdržel. Jako důvod uváděli právě možné ohrožení dodávek ochranných pomůcek z Číny.
Navzdory tomu nakonec Vystrčil oznámil, že na Tchaj-wan na přelomu srpna a září poletí. Jak sdělil novinářům na tiskové konferenci, počítá s tím, že ho doprovodí zástupci firem a výzkumných institucí kvůli posílení česko-tchajwanské obchodní a vědecké spolupráce.