Důvody, proč metropolita Pavlo představitelům Ukrajiny začal vyhrožovat, souvisejí s rozhodnutím, že Kyjevsko-pečerské lávře, mužskému klášteru Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu, byla ukončena smlouva, která mu umožňovala využívat náboženské budovy a další státní majetek rezervy bezúplatně.
„Říkám vám, pane prezidente, a celému vašemu stádu, že naše slzy nepadnou na zem. Padnou vám na hlavu. Dnes si myslíte, že když jste se dostali k moci na našich zádech a naší touze, můžete nám to udělat. Pán vám ani vaší rodině tento čin neodpustí. Protože v tuto chvíli jste, bratři, vyhodili na ulici 220 lidí,“ prohlásil metropolita Pavlo. Na adresu ministra kultury Oleksandra Tkačenka navíc prohlásil, že je „posedlý ďábelským šílenstvím“.
Podle rozhodnutí museli mniši, duchovní a další představitelé vyklidit všechny budovy a stavby Kyjevsko-pečerské lávry do 29. března. Rozhodnutí padlo na základě závěrů mezirezortní pracovní skupiny, která konstatovala porušování podmínek smlouvy.
O Kyjevsko-pečereské lávře, konkrétně o představitelích Moskevského patriarchátu, se začalo více mluvit v listopadu loňského roku, kdy v tomto klášteře došlo k modlitbě „za matičku Rus“ a dalším neskrývaně proruským aktivitám. „Byl učiněn krok k posílení duchovní nezávislosti našeho státu a k ochraně naší společnosti před starou a cynickou moskevskou manipulací náboženství,“ prohlásil ve svém poselství prezident Volodymyr Zelenskyj.
Metropolita Pavlo byl v prosinci kvůli svým aktivitám zařazen na sankční seznam Ukrajiny, byl mu zablokován majetek a byl zbaven ukrajinských státních vyznamenání.
I po vypršení termínu k vystěhování z lávry mniši vedení metropolitou Pavlem na místě zůstávají a vedení se pokouší obvinit úředníky z ultimáta a toho, že požadavky na vystěhování nemají oporu v zákoně.
Komise, která měla v lávře provést inventarizaci majetku, nebyla do objektu vpuštěna, bránili jí v tom příznivci metropolity Pavla. Přítomným novinářům sám Pavlo vyhrožoval a snažil se jim zamezit v práci. „Teď vezmu hůl a porazím všechny tvé kamery,“ pronesl směrem k jednomu televiznímu štábu. Jinému novináři odpověděl: „Nepozval jsem tě. Nechci komunikovat. Tohle není státní instituce a já nejsem státní zaměstnanec.“ Posléze do redaktora držícího mikrofon prudce strčil.
Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov ujistil, že duchovní nebudou z lávry vystěhováni násilím. „Toto není vystěhování, protože to není hotel. Toto je majetek našeho státu, který musí být uvolněn podle regulačních a právních dokumentů, které existují. Pokud si někdo myslí, že by neměl dodržovat zákony naší země, pak se hluboce mýlí. Žádné provokace, které chce dnes na území Lávry zařídit ruská FSB, nebudou. Nebudeme je vynášet za nohy, nepoužijeme žádnou sílu. Sami tiše odejdou. Není tu nic hrozného. Chápu, že jsou zvyklí na určité podmínky,“ řekl Danilov.