Tato válka přijde Rusko draho, a to po všech stránkách. Země bude nesmírně poškozena ztrátami na životech a zdraví lidí. Ekonomové Maxim Mironov a Oleg Icchoki rozebírají dopady války a mobilizace na Rusko z hlediska ekonomické logiky a účelnosti.
Oba ekonomové v článku v listu Novaja Gazeta Europe připomínají, že objektivní údaje o velikosti ruského vojenského uskupení, ztrátách, plánované mobilizaci a podobně nebyly nikdy zveřejněny. Existují pouze odhady, takže vycházejí z údajů, které považují za nejspolehlivější.
Nejdříve ta pravděpodobná čísla: Na začátku války se celkový počet ruských vojáků odhadoval na 200 000. Od jara úřady nabíraly občany na krátkodobé smlouvy, aby nahradili zabité a zraněné. V červnu britská rozvědka odhadovala ztráty ruské armády na 20 000 mužů. Do konce září se tento počet bude pohybovat v rozmezí 35 000-40 000. Pokud je poměr padlých a raněných 1:3, tak celkové ztráty ruského uskupení na konci září budou kolem 150 000 mužů.
„Pokud předpokládáme, že jich bylo přivedeno alespoň tolik, kolik jich bylo vyřazeno, dostaneme se k číslu 150 000 mužů navíc během této doby. I přeživší a zdraví vojáci z původního uskupení musí být v blízké budoucnosti nahrazeni, protože bez odpočinku nemohou bojovat,“ píší autoři.
Kolik vojáků by muselo být povoláno, aby nahradili 350 000? Aby se ztráty vyrovnaly, muselo by být odvedeno dvakrát až třikrát více lidí než v původním uskupení, tj. 700 000 až milion osob. Oficiální číslo 300 tisíc mobilizovaných nelze brát vážně. Úřady budou požadovat tolik, kolik bude třeba.
Odvody se budou nejspíš týkat mladých lidí ve věku 20 až 30 let. Starší občané jsou v horší fyzické kondici a budou mít děti a sociální vazby. Potenciální náklady na jejich povolání do armády jsou mnohem vyšší než u mladých lidí.
Důležitým faktorem, na který ekonomové upozorňují, je špatná demografická situace Ruska: „V důsledku demografické krize v 90. letech a na počátku nového tisíciletí žije v Rusku pouze 7,3 milionu mužů ve věku 20-29 let. Mobilizace se s větší pravděpodobností zaměří na ty, kteří již sloužili. V posledních letech bylo ročně odvedeno přibližně 250 000 mužů. Vezmeme-li v úvahu, že někteří z nich zůstali sloužit na základě smlouvy, někteří se stali z různých důvodů nezpůsobilými, dostaneme potenciální zásobu odvedenců 200 000 pro každý rok, tedy asi dva miliony lidí mezi muži ve věku 20-29 let. Pokud zvýšíme cílový věk na 35 let, získáme skupinu přibližně tří milionů osob,“ uvádějí Maxim Mironov a Oleg Icchoki.
Když budeme čekat mobilizaci 700 000 až jeden milion mužů, je pravděpodobnost odvodu pro ty, kteří splní kritéria, vyšší než 25 procent během půl roku. Odvody postihnou nejvíc vzdálené a chudé regiony, aby ve velkých městech nedocházelo k nepokojům.
Očekávané ztráty mezi nově mobilizovanými budou vyšší než u pravidelné armády. Mají horší fyzickou přípravu, nedostatečnou motivaci a extrémně krátkou dobu výcviku. Vojenský výcvik vyžaduje čas a prostředky. Mobilizovaní budou po několika měsících či týdnech výcviku posláni na frontu v podstatě jako potrava pro děla. „Ztráty budou srovnatelné se ztrátami jednotek takzvané Doněcké lidové republiky – britská rozvědka odhaduje, že k červnu (3,5 měsíce války) z nich zbylo 55 procent původního stavu. Lze předpokládat, že v příštích šesti měsících mohou ztráty mezi ruskými mobilizovanými činit 60-70 procent. Z nich bude 15-20 procent zabito a 45-50 procent zraněno,“ vypočítávají autoři článku.
Válka na Ukrajině si za rok vyžádá přibližně 500 000 mrtvých a zraněných (z nichž značná část bude trvale invalidní) v nejproduktivnějším věku, kteří by měli celý pracovní a společenský život před sebou. Protože v Rusku nyní žije 13 milionů mužů ve věku 20 až 34 let a kromě padlých a zraněných jich několik set tisíc může emigrovat, mohlo by Rusko celkově přijít o více než 10 procent mužů ve věku 20-29 let.
To není všechno. Navrátilci budou mít řadu psychických problémů – posttraumatický syndrom, jako tomu bylo už u „afghánského“ a „čečenského syndromu“. Rozsah ztrát na Ukrajině již afghánskou i čečenskou válku překonal. Dá se čekat nárůst kriminality a značný počet dětí zůstane bez otce, což povede k nové vlně kriminality za pět až deset let, až se tyto děti stanou teenagery.
Různí ruští bojovníci a vojenští dopisovatelé na ukrajinském bojišti ale podobně racionálně nepočítají. Účet nazvaný Starše Eddy na sociální síti Telegram pokračuje v oslavě padlých a věří v obrat ve válce. Dočteme se tam například: „Právě teď se 144. motostřelecká divize chystá na nesmrtelnost…“ Tito a další ruští vojáci „se zapíší ohnivým písmem na stránky slavné vojenské historie Ruska“. „Jsem hrdý na své přátelství s nimi,“ píše autor. „Jsem hrdý na to, že jsem s nimi sdílel a budu sdílet suchý příděl a skleničku. Jsme hrdí na to, že jsme pod palbou vtipkovali a budeme v tom pokračovat.“ Pak vyjadřuje naději, že „brzy, velmi brzy dorazí nově zformované jednotky a podjednotky a nepřítel bude poražen, pokořen a zničen“.
Objevují se ale i zprávy, ve kterých se odráží problémy. „Pravoslavný oligarcha“ a zakladatel ultranacionalistického webu Tsargrad.tv píše: „Nic nebrání našemu vítězství na Ukrajině více než chyby spojené s mobilizací. Pokusy povolat do první linie nemocné lidi, důchodce a otce mnoha dětí tuto spravedlivou věc otevřeně diskreditují. Nemluvě o vyzbrojování mobilizovaných v Primorském kraji rezavými kalašnikovy. Na pozadí západních dodávek nejmodernějších zbraní nepříteli… Je důležité si uvědomit: pracovníci vojenských registračních a odvodních úřadů a všichni ti, kteří jsou zodpovědní za mobilizaci, musí pracovat nikoliv pro hlášení, ale pro posílení naší armády. To je úkol, který pro ně stanovil vrchní velitel. A na tom závisí naše vítězství.“
Problémem ale, jak je patrné z posledních zpráv, nejsou jen nějaké chyby při mobilizaci, ale roste i aktivní odpor proti ní. Policie už musela rozhánět protesty v Dagestánu, kterých se hojně účastnily i ženy.