Tento týden znovu ukázal, že hrozba terorismu v Evropě neustává. Osamělý vlk zavraždil v Londýně na Westminsterském mostě tři lidi pomocí auta a nože. Belgie si ve stejný den připomněla rok od sebevražedných atentátů islamistů na bruselském letišti a v metru, které nepřežilo 32 lidí. A dnes ráno se snažil muž severoafrického původu nejspíš najet autem do lidí na nákupní třídě v Antverpách. Řidič byl zastaven, v autě měl zbraně. Podle agentury Belga se pokoušel provést atentát.
Právě Belgie je předním „exportérem“ bojovníků do Sýrie a Iráku, ti se nejčastěji radikalizují v bruselské čtvrti Molenbeek, jež bývá považována za hnízdo evropského džihádismu. Policie od loňských atentátů důkladně prošetřila čtvrtinu všech obyvatel. Rozsah teroristické infrastruktury je ještě větší, než se předpokládalo.
Server belgického listu De Morgen tento týden napsal, že 51 místních nevládních organizací a spolků má podle policie vazby na terorismus. Citoval přitom důvěrnou policejní zprávu komentující roční vyšetřování, během něhož policie prošetřila více než dvacet tisíc obyvatel části města a také přes tisíc neziskových organizací, jež tam působí. Mnohé z nich se snaží zabránit radikalizaci muslimů, kteří tvoří asi 40 procent obyvatel Molenbeeku, ale podle listu De Morgen tomu některé naopak přispívají.
Situaci zhoršuje i vysoká nezaměstnanost, více než třetina mladých obyvatel Molenbeeku je bez práce a jsou mnohdy pro verbíře Islámského státu snadnou kořistí. Policie nyní důkladně prověří, které organizace mají přímou vazbu na terorismus, očekává se, že desítky z nich budou zrušeny. Úřady už také uzavřely pět mešit.
Rozsáhlé vyšetřování ve čtvrti Molenbeek přišlo v reakci na pařížské a bruselské útoky. Tři atentátníci z Paříže, včetně údajného strůjce útoku Abdelhamida Abaaouda, vyrostli v Molenbeeku. Salah Abdeslam, nejspíš jediný přeživší pachatel útoků v Paříži, vyrostl v jednom z domů na molenbeeckém náměstí. Do této čtvrti vedou také stopy madridských bombových úroků al-Káidy z roku 2004 či střelby v bruselském židovském muzeu v roce 2014.
Belgický ministr vnitra Jan Jambon loni slíbil, že Molenbeek, kde žije velká komunita belgických Marokánců, „vyčistí“. Úřady rozjely dlouhodobou operací, do níž investovaly 39 milionů eur, píše De Morgen. Podle De Morgen prověřili policisté 6800 domácností. Policie sestavila seznam 72 nebezpečných teroristů, 26 z nich pobývá v tuto chvíli v Sýrii či Iráku. Dalších dvacet se již podařilo poslat za mříže, zbývající radikály hodlá policie monitorovat. Pozitivní je alespoň to, že za poslední rok z Belgie neodjel nikdo bojovat do Sýrie či Iráku. Celkem bojuje na straně radikálů až tisícovka Belgičanů. V přepočtu na počet obyvatel má tudíž Belgie mezi džihádisty nejvyšší zastoupení ze všech evropských zemí.
Místní organizaci postup úřadů kritizují, považují kontroly za přehnané a během několika prohlídek byla prý policie zbytečně tvrdá a „brutální“. Bruselská policie se zatím k těmto obviněním nevyjádřila.
Navrátilci budou nebezpeční
Molenbeek se stal kvůli výše zmíněným problémům jakýmsi symbolem neúspěšné integrace v Evropě. Kritici vládě vyčítají, že laxním přístupem nechala situaci zajít příliš daleko, ačkoli věděla, že v Molenbeeku mají zázemí teroristé. Starostka Molenbeeku Francoise Schepmansová byla přesto po loňských útocích v šoku. „Věděli jsme, že se několik obyvatel čtvrti radikalizovalo, ale takové násilí jsme nečekali,“ řekla. Úřady přitom mají Molenbeek přímo pod nosem, je to půlhodiny chůze do centra Bruselu. Ačkoli nedávné vyšetřování podle De Morgen přineslo určité výsledky, může to být příliš pozdě, příliš málo.
Je tady ještě jedno velké nebezpečí. Organizace Islámského státu v Sýrii a Iráku se hroutí a mnozí evropští bojovníci se vrátí „domů“, podle evropských ministrů vnitra představují nejhorší bezpečnostní riziko. „Otázkou je, zda Islámský stát dá Belgičanům, kteří se přidali do jeho řad, rozkaz, aby bojovali do posledního muže, nebo aby se vrátili domů a způsobili co největší možné škody,“ řekl Jan Jambon. Také proto v Belgii stále platí vysoká pohotovost a města nadále střeží vojáci.