Rusko nikdy nezničilo svůj chemický arzenál a naopak chemické zbraně dál vyvíjí. Po roce vyšetřování to zjistili investigativci z platformy Bellingcat. Podle jejich informací státní ústav v Petrohradě udržoval spojení s pachateli chemického útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Nasvědčuje to tomu, že Kreml provozuje tajný travičský program.
Sergej Čepur a Alexandr Miškin onoho 23. února 2018 vedli čilou korespondenci. Poslali si celkem šest textových zpráv, poslední z nich ve 20.54 moskevského času.
Oba jsou bývalí vojáci, Čepur vede Státní výzkumný ústav vojenské medicíny v Petrohradě a Miškin je příslušníkem elitní jednotky ruské vojenské zpravodajské služby GRU. Devět dní po této výměně měl Miškin v Salisbury spolu se svým kolegou spáchat jeden z nejvíce diskutovaných útoků za posledních několik desetiletí. Podle vyšetřovatelů i tajných služeb hned několika zemí otrávili bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii bojovou nervově paralytickou chemickou látkou ze skupiny novičok, což je smrtící substance z dob studené války vyvinutá v laboratořích ruského imperiálního projektu označovaného jako Sovětský svaz.
Roční vyšetřování investigativního portálu Bellingcat a jeho partnerů z redakcí The Insider a Der Spiegel s přispěním ruské redakce Rádia Svoboda objevilo důkazy o tom, že Rusko pokračovalo ve svém vývojovém programu Novičok dlouho po oficiálně oznámeném datu jeho ukončení. Vojenské vědce, kteří se podíleli na původním programu vývoje chemických zbraní ještě pod ministerstvem obrany, Kreml rozptýlil do několika výzkumných institucí, které společně pokračovaly v dalším tajném vývoji. Zatímco část těchto ústavů dál spadá pod ministerstvo obrany, přičemž svou činnost maskují jako vývoj protijedů při otravě organofosfáty, další vědci se na zmíněném programu podílejí prostřednictvím civilních výzkumných ústavů.
„Státní ústav pro experimentální vojenské lékařství v Petrohradě spadající pod ministerstvo obrany („GNII VM“), pravděpodobně s pomocí výzkumníků z vědeckého centra SC Signal, vede od roku 2010 pokračující výzkum a vývoj v programu Novičok z dob Sovětského svazu,“ uvádí Bellingcat. Investigativní novináři a badatelé z několika zemí spolupracující prostřednictvím uvedené platformy hledali důkazy o koordinaci mezi těmito dvěma instituty a tajnou jednotkou 29155 ruské vojenské zpravodajské služby GRU, k níž vedou stopy několika travičských útoků.
Údaje o telefonické a elektronické komunikaci, které se podařilo platformě Bellingcat získat, vypovídají o tom, že institut se sídlem v Petrohradě v době příprav atentátu na Skripala intenzivně komunikoval s jeho pachateli. Stejně tak komunikoval s vědci z SC Signal. Bellingcat má také indicie nasvědčující tomu, že oba jmenované výzkumné ústavy spolupracují i s 33. ústředním experimentálním ústavem pro vědecký výzkum ministerstva obrany, který se nachází v uzavřeném městě Šichany v Saratovské oblasti. Tato agentura se původně podílela na výzkumu a testování v ruském programu chemických zbraní.
Bellingcat zároveň udává, že jeho výzkum prokázal, že tyto dva instituty často komunikovaly i s ruským Vědeckým institutem pro organickou chemii a technologii („GosNIIOHT“) a s agenturou, která měla za úkol dohlížet na ničení ruského arzenálu nervových bojových látek a na ukončení programu chemických zbraní v zemi.
Závěry šetření platformy Bellingcat potvrzují, že rozhodnutí Evropské unie uvalit sankce na exponenty putinovského režimu v reakci na letošní otravu a pokus o vraždu opozičního politika Alexeje Navalného bylo krokem správným směrem. Bellingcat nicméně podotýká, že na výše zmiňované ústavy GNII VM a SC Signal Evropská unie ani vláda Spojených států žádné sankce neuvalily.