Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nepřeceňuje mediální půtky koaličních partnerů, lidovci se podle něj do nich snaží příliš nezapojovat. V dnešním rozhovoru Bělobrádek ČTK řekl, že žádná koaliční vláda není jednoduchá a i jeho straně se stává, že ji ostatní přehlasují. Lidovci však v takovém případě nebrečí, v demokracii se totiž rozhoduje hlasováním, dodal.
Koaliční partneři lidovců si v posledních týdnech prakticky denně vyměňují vzkazy v médiích. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyčítal tento týden ministru financí a předsedovi ANO Andreji Babišovi kauzu s nákupem dluhopisů Agrofertu, Babiš naopak útočil především na vyjádření ministra obchodu Jana Mládka (ČSSD) a jeho spolupracovníků v debatě o vysokých cenách mobilních dat.
Bělobrádek ČTK řekl, že tyto přestřelky nepřeceňuje. „My se snažíme do těch půtek moc nezapojovat. Já osobně nejsem ten, kdo by zrovna měl chuť pískat chlapcům, když si poměřují bábovičky, nebo co si to poměřují,“ uvedl. Jednodušší spolupráce však podle něj nebyla ani v předchozích koaličních vládách, jmenoval například kabinet Jiřího Paroubka, Mirka Topolánka nebo Petra Nečase.
Půtky podle Bělobrádka ke koaličnímu vládnutí patří. „To je, jako kdybyste brečeli, že hrajete fotbal a občas vás někdo zfauluje. To k tomu patří, od toho je rozhodčí. A v našem případě tím rozhodčím je veřejné mínění a voliči. Samozřejmě tomu pomáhají svobodná média,“ řekl.
U většiny prosazených návrhů podle něj platí, že se jedná o kompromis. Babiš si loni několikrát stěžoval, že jeho hnutí ČSSD spolu s lidovci přehlasovává, takový přístup však Bělobrádek odmítá. „My nebrečíme. Hlasujeme podle toho, co si myslíme, že je správné. A je to samozřejmě i o schopnosti vyjednávání a snahy se dohodnout,“ řekl.
Lidovcům se podle Bělobrádka také mnohokrát během jednání vlády i parlamentu stalo, že byli přehlasováni. „To je demokracie. Ale my nebrečíme. A někdy uvažuji, jestli některým kolegům není potřeba koupit kapesníčky a plínky. Ale snad ne,“ uvedl. Parlamentní demokracie je někdy pomalejší, ale zase dramaticky snižuje pravděpodobnost radikálních jednoznačných rozhodnutí, která mají charakter diktatury většiny, dodal.