Bělorusko koupilo od Ruska „potřebné množství“ raket Iskander a systémů protivzdušné obrany S-400, oznámil dnes běloruský vůdce Alexandr Lukašenko podle státní agentury BelTA. Lukašenko také vyjádřil naději, že se běloruským zbrojovkám podaří do konce roku vyvinout vlastní obdobu rakety Iskander, kterou ruské síly používají během 85 dnů trvající války proti Ukrajině.
Bělorusko se invaze přímo neúčastní, poskytlo ale ruským silám k útoku na sousední zemi své území.
„Domluvili jsme se s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem. Koupili jsme u vás potřebné množství těch Iskanderů a S-400, vyzbrojili naši armádu. S těmito zbraněmi je to už úplně jiná armáda. Tyto zbraně přinejmenším mohou způsobit (nepříteli) nepřijatelně vysoké škody,“ prohlásil Lukašenko během schůzky s gubernátorem ruské Nižegorodské oblasti Glebem Nikitinem.
Lukašenko zdůraznil, že země si zachovala průmyslovou základnu a vyrábí četné druhy zbraní. „Pomohou nám dovést k dokonalosti nové rakety, které vyvíjíme. Významně jsme s tím pokročili, ale spolu s Rusy rychleji vytvoříme normální raketu. Mají více schopností. Sami bychom to zvládli, ale trvalo by to déle než rok. Pokud nám někdo chytrý poradí, co neděláme správně, už do konce roku budeme mít raketu typu Iskander. Moc dobrou zbraň,“ citovala agentura Lukašenkova slova.
Ruský protiletadlový systém S-400 koupilo v nedávné minulosti Turecko, členský stát Severoatlantické aliance, což USA vedlo k vyloučení Turecka z programu výroby a dodávek nejnovějších amerických stíhaček F-35.
Rusko, které má S-400 ve výzbroji od roku 2007, tvrdí, že tento systém je s to ničit i hypersonické střely a „neviditelné“ letouny, tedy letouny s technologií, která je činí obtížně zjistitelnými. Systém koupila také Čína a její rival Indie. Bělorusko zájem projevovalo od loňského ledna.
Bělorusko před třemi lety předvedlo rakety Polonez o doletu původně 200, ve vylepšené verzi až 300 kilometrů. Podle expertů jde ale o čínské rakety A-200 na podvozku běloruské výroby.