Běloruská vláda se měla údajně podílet na nezákonné deportaci dětí z Ruskem okupovaných území Ukrajiny. Informovali o tom běloruští opoziční vůdci v exilu v předběžném reportu, uvedla agentura Reuters. Přesuny dětí měl podle nich nařídit sám prezident Alexandr Lukašenko.
Exilové Národní protikrizové řízení, skupina politických odpůrců vlády prezidenta Alexandra Lukašenka, ve své zprávě uvedlo, že do takzvaných rekreačních táborů a sanatorií na běloruském území bylo odvezeno 2150 ukrajinských dětí, a to včetně sirotků, ve věku od šesti do 15 let.
Ukrajinské děti měly být podle reportu převezeny do běloruského sanatoria Zlaté písky v Homelské oblasti, sanatoria Ostroshitsky Gorodok a tábora Dubrava v Minské oblasti. Opozice považuje tyto přesuny dětí do Běloruska za nezákonné a v rozporu s Ženevskými konvencemi a statutem Mezinárodního trestního soudu.
„Přesuny sirotků do Běloruska osobně nařídil Lukašenko a jejich převoz usnadnil finanční a organizační podporou,“ uvedla běloruská opozice a obvinila prezidenta z válečných zločinů.
Protikrizové řízení tvrdí, že první skupina přibližně 350 ukrajinských dětí dorazila z okupované Doněcké oblasti 5. a 6. září minulého roku. Koncem září a začátkem října ji pak následovaly druhá a třetí. Další převody byly provedeny v dubnu a květnu letošního roku. Děti byly z Ukrajiny odvezeny autobusem do Ruska, odkud dále pokračovaly vlakem do Běloruska.
Yulia Ioffeová, odborná asistentka na University College London a specialistka na práva dětí, k případu uvedla, že pokud se obvinění prokáže, Bělorusko by „velmi pravděpodobně“ porušovalo Úmluvu o dětských právech. „Za předpokladu, že existují dostatečné důkazy o tom, že systematicky došlo k násilným přesunům, mohou být akce Běloruska také považovány za zločiny proti lidskosti‚“ řekla Ioffeová s tím, že Bělorusko v žádném případě nelze považovat za neutrální zemi, kam by mohly být děti legálně evakuovány. Neexistuje totiž ani náznak, že by s tím Ukrajina souhlasila.
O případech nucených deportací Ukrajinců do Ruska a Běloruska mluvil již v minulém roce bývalý ukrajinský generální prokurátor. Sám prezident Lukašenko se k obvinění nevyjádřil.
Za deportaci stovek ukrajinských dětí do Ruska vydal v březnu Mezinárodní trestní soud v Haagu zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho ombudsmanku pro dětská práva Marii Lvovou-Belovou. Ukrajina tvrdí, že od začátku invaze v únoru roku 2022 bylo do Ruska nelegálně přemístěno zhruba 20 tisíc dětí, přičemž některé z nich měly být dány k adopci.