Zavedení vstupného do Benátek byl podle zastupitelů města úspěch. Celkem se vybralo zhruba třikrát více, než se při jeho zavedení v dubnu očekávalo. Město nyní výsledky vyhodnocuje. Uvažuje se o tom, že by se poplatek mohl do budoucna zvýšit až na dvojnásobek.
Benátky začaly vybírat vstupné 25. dubna. Šlo o reakci na vysoký počet turistů, kteří město každoročně navštíví. Vstupné 5 eur se platilo ve vybrané dny až do 14. července a podle benátského starosty Luigiho Brugnara se celkem vybralo 2 425 310 eur. Město přitom původně očekávalo, že to bude kolem 700 000 eur. Vstupné uhradilo přibližně 450 000 lidí, napsala s odkazem na místní úřady agentura AP.
Povinnost zaplatit vstupné měli především návštěvníci, kteří se ve městě neubytovali v hotelech či jiných registrovaných ubytovacích zařízeních. Z platby byla také řada výjimek, například pro děti. Nejčastěji lidé Benátky navštěvovali v sobotu a v neděli, ukázala první data.
Kancelář starosty uvedla, že nyní bude řešit, zda by se měl poplatek platit i nadále, informovala CNN. Radní pro cestovní ruch Simone Venturini naznačil, že poplatek bude pokračovat a bude navýšen. Zvažuje se, že by se zdvojnásobil na 10 eur. To zmiňují i italská média.
Zavedení poplatku se ale setkalo se smíšenými reakcemi. Město se tím snaží bojovat s přílivem turistů a o zachování benátského kulturního dědictví. Podle kritiků však daň nebyla dostatečná, aby návštěvníky odradila. Navíc podle odpůrců nezlepšuje kvalitu života místních obyvatel a porušuje právo na svobodný pohyb a soukromí.
Benátky, které jsou od roku 1987 zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, se léta potýkají s nadměrným turismem. Ročně je navštíví až 20 milionů lidí. Prudký nárůst cestovního ruchu doprovázel vylidňování ostrovního historického centra. Zatímco v roce 1951 mělo skoro 175 tisíc obyvatel, podle posledních údajů je to už jen zhruba 50 tisíc.